Muzikus.cz homepage

ostatníPodzimní Respect plus uvedou zpěvačky Yasmin Levy, Dobet Gnahoré a Susheela Raman

5.9.2011 | Autor: redakce | sekce: novinky
Podzimní klubová sezóna přichází a koncertní kalendáře se čím dál tím intenzivněji plní. Výjimkou není ani na world music zaměřený cyklus Respect Plus, který do konce letošního roku potvrzuje pětici koncertů. První tři z nich nabídnou zpěvačky pocházející ze tří odlišných kontinetnů - Yasmin Levy-Sentir, Dobet Gnahoré a Susheelu Raman.

Hned s úvodním koncertem Yasmin Levy se Respect Plus vydá do pražské Španělské synagogy, kde se izraelská zpěvačka představí 22. září. Yasmin Levy je dnes největší osobností v oblasti sefardskcýh písní, vedle klezmeru druhé tradiční stylové větvi židovské diaspory. Sefardské písně v hebrejsky ovlivněné španělštině zvané ladino zachycují kulturně liberální klima před katolickou rekonkvistou a nástupem inkvizice. Yasmin navíc studovala hudbu ve Španělsku a díky tomu propojuje archivní klenoty s emocionalitou současného flamenca. Specialitou jejích posledních alb jsou dvoujazyčné dialogy - například s Natachou Atlas.

Zbylé koncerty už proběhnou na tradičním místě v žižkovském Paláci Akropolis. Ještě 26. září se zde představí Dobet Gnahoré. Přestože žije ve francouzském Marseille, zůstává zakotvena svojí tvorbou pevně na mateřském kontinentě, v Africe, a udržuje si obdivuhodně těsný kontakt s místní kulturou. Ve své hudbě přináší směsici afrických stylů od kamerunského bikoutsi po konžskou rumbu, od high-life z Ghany po ziglibiti z Pobřeží Slonoviny, své vlasti. Před pěti lety získala cenu BBC World Music jako nejlepší nový umělec, loni 2010 byla vybrána do programu prestižního festivalu a veletrhu Womex.


S aktuálním albem Vel do Akropole 24. října zavítá také světoběžnická zpěvačka Susheela Raman. Susheela se narodila indickým rodičům v Anglii a vyrůstala v Austrálii. Do doby, než  znovuobjevila své kořeny a odjela studovat k jedné z největších indických zpěvaček, Shruti Sadolikar, zde zpívala rock a blues. Na debutu Salt Rain pracovala tři roky společně s kytaristou Samem Millsem a získala za něj nominaci na ocenění Mercury Awards. Koncertní repertoár slibuje setkání spirituálních písně z Indie s jejími vlastními, pomalými a hypnotickými baladami.

V listopadu pak bude Respect Plus pokračovat ještě s projektem JuJu (16. 11.), který tvoří britský kytarista a spoluhráč Roberta Planta Justin Adams spolu s malijským hudebníkem Juldehem Camarou,  a rumunskou dechovkou Mahala Rai Banda (24. 11.).

Podzimní koncerty Respect Plus:

22/09 Yasmin Levy-Sentir (Španělská synagoga)
26/09 Dobet Gnahoré (Palác Akropolis)
24/10 Susheela Raman (Palác Akropolis)
16/11 Justin Adams & Juldeh Camara (Palác Akropolis)
24/11 Mahala Rai Banda (Palác Akropolis)
Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/novinky/Podzimni-Respect-plus-uvedou-zpevacky-Yasmin-Levy-Dobet-Gnahore-a-Susheela-Raman~05~zari~2011/

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.