Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní

ostatníOSA ocenila autory nejhranějších skladeb loňského roku

23.6.2006 | Autor: redakce | sekce: novinky
Ochranný svaz autorský vyhlásil minulý týden své první výroční ceny. Historicky první Zlatou cenu OSA za přínos české populární hudbě udělila dozorčí rada OSA Karlu Svobodovi. Výsledky ve zbývajících třinácti kategoriích určily oficiální statistiky OSA. Oceňovali se pouze žijící autoři za původní skladby.

Dvě skleněné plastiky získal Richard Krajčo, který se stal nejúspěšnějším skladatelem populární hudby a také nejúspěšnějším textařem. Právě jeho skladby a texty se nejčastěji objevovaly v padesátce nejhranějších písní loňského roku. Podle stejných kritérií byl nejúspěšnějším skladatelem vážné hudby vyhlášen Petr Eben.

Nejčastěji živě hranou populární skladbou byla loni v Česku Jasná zpráva hudebníka Petra Jandy a textaře Pavla Vrby. Celkem se hrála 6 673x. V kategorii vážné hudby patří za 65 provedení prvenství Misse Brevis skladatele Zdeňka Lukáše. Nejčastěji reprodukovanou populární skladbu loňského roku je titulní píseň z filmu Snowboarďáci On My Head. Téměř 20 000x zněla z rozhlasových a televizních stanic hudba Miroslava Chyšky a Dana Bárty s textem Oto Klempíře. Dvaadvacet uvedení přineslo titul nejčastěji reprodukovaná vážná skladba Symfonii č.1 skladatele a dirigenta Ondřeje Kukala. Nejprodávanější vyzváněcí melodií je Tabáček Františka Táborského otextovaný Pavlem Grohmanem.

Nejhranějšími zahraničními skladbami roku 2005 vyhlásila OSA Bad Day Daniela Powtera a Spiegel im Spiegel Arvo Pärta. Nejúspěšnějším nakladatelem je EMI Music Publishing ČR. Dvě z kategorií Výročních cen OSA se týkají pouze mladých autorů do třiceti let. Nejúspěšnějším mladým autorem populární hudby byl vyhlášen Lukáš Vyhnal z kapely Clou, ve vážné hudbě skladatel a muzikolog Michal Rataj.
Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/novinky/OSA-ocenila-autory-nejhranejsich-skladeb-lonskeho-roku~23~cerven~2006/

Komentáře

celkový počet: 1

jurajda  Spatny

     
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.