Muzikus.cz homepage

ostatníČankišou vystoupí tento pátek v Českých Budějovicích

16.10.2006 | Autor: Zuzka Balounová | sekce: novinky
Brněnská skupina Čankišou není na české scéně žádným nováčkem, přesto je zahalena závojem tajemství. Na tom se zřejmě v dohledné době nic nezmění. Naopak. Lid Čanki, z jehož tradicí tato kapela vznikla, své svědectví nevydá lacino. O tom už se ale přesvědčte sami.

,,Gamagaj, jako každý Čanki, vnímal i jiné zvuky. Rozeznával chvění strun, tlukot dřev a vzlyk píšťal, slyšel konečky prstů dopadající v divokém rytmu na napnutou kůži bubínků, zachytil i cinkání mincí zavěšených na nahých hrdlech a pažích žen a pleskání chodidel o udusaný písek. Za okamžik drnčela oáza směsicí lidských hlasů přehlušovaných hlasy přiváděných zvířat."

Úryvek z bookletu poslední desky kapely Čankišou nazvané Gamagaj myslím dost dobře vystihuje podstatu hudby lidu Čanki. Legendárního národa lidí s jednou nohou. Debutové album nazvané Hudba lidu Čanki obnovující jazyk i hudbu těchto bájných "lidí s berlemi" vyšlo v roce 2000 a bylo hudebním publicistou Jiřím Černým zařazeno mezi zásadní alba konce dvacátého století. Čankišou patří mezi špičky české world music a svůj styl označují jako etnobigbeatovou dechovku. Ať už se vám to označení líbí nebo ne, buďte si jistí, že jakmile na vás duchové šamanů lidu Čanki jednou zkusí svoje kouzla, dostanou vás do tranzu, donutí protancovat celou noc a propadnout jejich vlivu.

Jestli mi pořád ještě nevěříte, přijdtě se přesvědčit 20/10 do českobudějovického kulturního centra Bazilika.

Čankišou, České Budějovice - Bazilika, 20. říjen 06
Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/novinky/Cankisou-vystoupi-tento-patek-v-Ceskych-Budejovicich~16~rijen~2006/

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.