Muzikus.cz homepage

ostatníAmsterdam Klezmer Band v neděli v Lucerna Music Baru

30.10.2015 | Autor: PR | sekce: novinky
Spojení nevázanosti pouličních muzikantů s precizností špičkových hráčů stylu klezmer.

Amsterdam je liberální město bohémských umělců, imigrantských komunit i nečekaných hudebních překvapení. Mezi ně patří i Amsterdam Klezmer band spojující nevázanost pouličních muzikantů s precizností špičkových hráčů. Skupinu založil roku 1996 saxofonista Job Chajes s holandskými spoluhráči. Zpěvák skupiny Alec Kopyt ale pochází z Ukrajiny. U nás je dobře znám díky svému působení se skupinou Poza, s níž v Praze dokonce natočil své první album.

Repertoár skupiny tvoří především klezmer, tedy hudba židovských venkovských kapel z Ukrajiny a Balkánu, jejíž kontinuitu na evropském kontinentě přetnul holocaust. Ve své původní formě to byla taneční hudba spřízněná s romskými i dalšími hudebními styly z Balkánu, pracovní náplní tradičních „klezmerbandů“ byly svatby židovských i nežidovských obyvatel. Klezmer prošel v posledních 20ti letech úspěšným revivalem především díky Klezmatics a dalším americkým skupinám.

Rodištěm Aleca Kopyta je černomořský přístav Oděsa, který byl v 19. století životem překypující metropolí. „Oděsa sice leží na Ukrajině, ale vznikla jako ruská pevnost v době tureckých invazí,“ vysvětluje Kopyt. „Před Sovětským svazem to byl svobodný bezcelní přístav, černomořský New Orleans  či Singapur. Dařilo se tu černému trhu, mafii, v přístavních krčmách jste mohli slyšet nejrůznější hudební styly. Což souviselo s pestrým složením obyvatelstva: žili zde Řekové, Romové, Arméni, Gruzínci. A bylo to promíchané i společensky: vedle židovských bankéřů tam žili židovští dělníci i židovští mafiáni.

Kopyt bývá označován za „ukrajinského Toma Waitse“ především proto, že má v repertoáru i srdceryvné balady. „Ty jsou sice původně ruské, ale protože jsem Žid, mám nepsanou licenci na to, že cokoli hraju, je tím pádem klezmer. I kdybych hrál nacistické marše, bude to klezmer, protože jsem Alec Kopyt.

Ceny vstupenek:
Do 31.10.      300 Kč na stání
Na místě:      350 Kč na stání

K zakoupení v předprodejní síti Ticketpro, Goout, Ticketportal a také v Lucerna Music Bar.

Amsterdam Klezmer Band, Praha - Lucerna Music Bar, 1. 11. 15
Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/novinky/Amsterdam-Klezmer-Band-v-nedeli-v-Lucerna-Music-Baru~30~rijen~2015/

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.