muzikus.cz na

facebook twitter
Muzikus.cz homepage

ostatníGipsy.cz, Praha, 7. 3. 07

14.3.2007 | Autor: Tereza Mácová | sekce: živě

Gipsy

Gipsy

foto: Indies

Kdo dorazil ve středu 7. března do pražského Retra, zajisté věděl proč. Početné publikum všech věkových kategorií a pestrého etnického složení nevypadalo na náhodné kolemjdoucí.
Na pořadu večera byl zahajovací koncert české, respektive evropské tour kapely Gipsy.cz, zajímavého to projektu muzikantů romského srdce, který se do širšího povědomí dostal především díky své debutové desce Romano Hip Hop (Indies records, 2006).

Koncert příjemně načala s Gipsy.cz spřízněná mezinárodní formace !DelaDap a DJ StaniVana, pražský producent, hudebník a výtvarník žijící ve Vídni, který se na vzniku této skupiny podílel. Dvě černovlasé zpěvačky se za doprovodu houslí a dýdžeje snažily lidem rozehřát zkřehlá těla. Kapela, která má prý v Rakousku velký úspěch, mohla být klidně trochu energičtější, neměla,

!DelaDap

!DelaDap

foto: Tereza Mácová

jak se říká, pořádnou šťávu.

Gipsy.cz, tedy zpěvák Radoslav „Gipsy“ Banga, houslista Vojta Lavička a bratři Jan (kontrabas) a Petr (kytara, akordeon) Surmajovi na sebe nenechali dlouho čekat. Než bychom řekli švec, vtrhli se širokým úsměvem na scénu. A pod rukama se jim v mžiku roztančily nástroje. Gipsy rozvibroval mikrofon: „Ahój! Koukám, že jste tady všichni – cikáni i bílí i další národnosti. To je dobře. Slyšel jsem, že lidi říkaj´, že kde jsou cikáni, bejvá problém. Já chci ukázat, že to není pravda. Má někdo nějakej problém?“ Z publika jednoznačné NE. Ale úsměvy zůstaly.

Po troše politiky se přiřítila hudební smršť z Romano Hip Hopu. Chytlavé, rychlé i pomalejší melodie. Vlivy tradiční romské hudby. Romské, české i anglické texty. V těch českých a anglických je dosti ironie. Romským nerozumím, ale podle Gipsyho vypráví především o životě, který sám prožil. Taisa je o zítřku. O tom, že nevíme, co bude ráno a že máme žít dneškem. Vystihuje romskou povahu. (V loňském roce ji na svou kompilaci zařadil časopis o world music Global Rhythm Magazin, v únoru vyšla na sampleru Reportu.) S Mulolandem neboli Zemí duchů soutěžili v české verzi hudební soutěže Eurovize. Na aktuální hitovku Romano Hip Hop (držící se již mnoho týdnů v padesátce oficiální radiové hitparády IFPI), tančilo celé Retro. Z jejich hudby jednoduše sálá život – energie a emoce. A publikum to cítilo. Gipsy byl v roli frontmana bezkonkurenční. Svým povzbuzováním („Hej, hej, hopá!“)

Gipsy.cz, ilustrační foto

Gipsy.cz, ilustrační foto

foto: Filip Drábek

dostal do varu každé tělo v sále.

Po tanci následovalo mírné zklidnění. Gipsy pozval na pódium svou mámu a popřál jí před publikem všechno nejlepší k narozeninám. Trošku se zastyděla, dostala dort, pusu i písničku a zmizela v zákulisí. „Teď si dáme freestyle,“ zakřičel Gipsy a na scénu se vrátily zpěvačky z !DelaDap. A byl to docela „hukot“. Gipsy pořádně „zaprskal“ a zpěvačky šikovně zaimprovizovaly. Alternativně provedená verze písně od krále popu. Michael Jackson by měl radost. Naoko konec. Ale je jasné, že bude přídavek. Podle očekávání ještě jednou Romano Hip Hop.

Jsou nazýváni romským hip-hopem z Čech, romfolk-rapem či rom-popem nové generace. Gipsy.cz jsou bezesporu jedním z hlavních objevů poslední hudební sezony. Pražské Retro dokázali naplnit živou koncertní atmosférou a hráčsky velmi kvalitně odehrát první z řady koncertů jarní šňůry.

Gipsy.cz + !DelaDap, Praha - Retro Music Hall, 7. 3. 07
Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/zive/Gipsycz-Praha-7-3-07~14~brezen~2007/

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.