muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

ostatníGZA, Praha, 14. leden 06

17.1.2006 | Autor: Pavel Urban | sekce: živě

 fotogalerie

GZA

GZA

foto: Pavel Cyprich

Kulturní dům Eden, sobota večer, neuvěřitelné množství lidí a vrchol v podobě vystoupení samotného GZY z legendárního amerického uskupení Wu-Tang Clan. Kdo nezažil, nepochopí diskuse kolem organizačních nedostatků ani atmosféru, kterou Eden dosud nespatřil.

Slušně zaplněné náměstíčko lidmi, kteří se pomalu soukali do dvou otevřených vchodů. Chytře jsem vybral ten s cedulkou VIP a čekal, až se dostane i na mou maličkost. Dostávám první zprávy, že hlavní sál už je velmi slušně zaplněn a Abd52 roztáčí desky. Po procedurách u vchodu, kde mi osahávali i borůvkový jogurt v boční kapse batohu, nastal další šok. Šatna nebyla schopná uspokojit všechny návštěvníky, což jsem věděl už z doby, kdy jsem do Edenu chodil do tanečních.

Dostat se k občerstvení skýtá šanci tak malou, jako získat za komunistů banány, a tak možnost svlažení rtů vzdávám a naslouchám setu DJ Trafika. Bez časového skluzu se na pódiu představují první předskokani. Živé rapy startuje sparťanský chuligán Marpo s Wohem a DJ Paikem a hází lidem zimní rukavici v podobě pecek Mrdám tě, při níž samozřejmě nechybí ani černej pes Gipsy a Neporazitelní. Jde o dvě silné a energické skladby z Marpova alba Původ umění a publikum reaguje pozitivně. Již zmíněný Gipsy převzal štafetový kolík a připomenul se skladbami ze svého počinu Rýmy a Blues. Známý singl Pro svý kočky a psy zajel s hostem Kunnym a v písni V jejich očích rapuje zástupkyně ženského pohlaví Maybe.
Zvuk za moc nestojí a v sále začíná být poněkud horko. Trochu Angličtiny přinesli Henry D a Dannie a taky dokázali vyvolat trochu pohybu. Gipsy se naposled vrátil na scénu a mikrofónu se chopil i a ke slyšení byly písně z dílny skupiny Syndrom Snopp. Jakýsi průřez nabídl třeba i pecky Útokem vpřed nebo Apokalypsa. Posledním z těch, kteří dostali kratší prostor, byla RnB zpěvačka Victoria, která se do večera tak úplně nehodila a mnozí její hlas příliš nevnímali. Kdo poslouchal, pak určitě zareagoval na coververzi hitu The Eagles, Hotel California, který brázdí už pár týdnů v tuzemskými rádii.

Sestava Ego, Rytmus a Aneš znamená dohromady Kontrafakt a jejich mocných dvacet minut zvýšilo v Edenu obrátky do střední třídy. Pozitivní energie z nich přímo sršela a nebýt menších výpadků, kdy beat šel podle sebe a dvojice MCs chvílemi nevěděla, kam se trefit, pak není co vytknout. Zazněly věci jako E.R.A., Nelutujem či Piču o mně víš a mohlo se jít do československého finiše. Pak průvodce večerem Rockstar uvedl pražskou dvojici SuperCrooo, kteří ale nijak extra neoslnili. Slova uznání určitě od svých fans sklidí za skladby jako Fotky z novin, případně Svět je nádherný, ale všichni už netrpělivě čekali na velkou třešni na hořkosladkém dortu.

Opona se zatáhla a Eden poprvé pořádně zaskandoval „Wu-Tang, Wu-Tang!“ Ruce spojené v netopýří znak a pár minut strpení na vyladění zvuku. Pak už přišla hodina, kdy peklo s rájem seděli tak blízko sebe, že by mohli hrát lízanej mariáš. Na pódiu se objevil Dreddy Kruger a samozřejmě také samotný The Genius. Lidé skákali, sjížděli texty s rappery a kyslíku s postupem času ubývalo. Ke slyšení byly skladby hlavně z alb Liquid Swords a Beneath The Surface. Více než dva tisíce hlav v sále vytvářelo skvělou atmosféru a i když GZA nehýří při koncertu zrovna pohybovou aktivitou, sdělení z jeho úst bylo vypovídající. Písně jako Labels, Livin in the world today, Publicity, či General principles potěšily nejedno přítomné ucho. Vzpomnělo se i na zesnulého bratrance Ol´Dirty Bastarda v accapele tracku Shimmy Shimmy Ya. GZA zůstal ještě dlouho po vystoupení na stagi a ochotně rozdával podpisy. Velká vršovická noc skončila a já doufám, že ještě do naší vlasti zavítají zbylí členové slavného klanu, zatím se jejich počet zastavil na čísle pět.
Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/zive/GZA-Praha-14-leden-06~17~leden~2006/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.