muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
hledat kapelu
Přidat kapelu
Hrajete v kapele, která není v naší databázi? Dejte o sobě vědět a založte si profil. (>> více)
 
kapela

UMĚLÁ HMOTA

big beat / underground, Praha 4 (Hlavní město Praha)
URL:
web: oficiální stránky další stránky youtube bandzone
 

sestava
Milan "Dino" Vopálka - zpěv, deklamátor, harmoniky, roh, image
Dan Lundák - kytary, vocal
Dana Janovská - klávesy
Ondra "Horrorák" Horák - baskytara, zpěv
Zdenek "McQuack" - bicí

biografie
Pro určitý okruh lidí je UMĚLÁ HMOTA legendou hudebně-filozofického směru, kterému se počátkem 70. let zvyklo říkat underground. Anebo druhá kultura, což byl jakýsi český ekvivalent dotyčného pojmu. Kultura, která se rozhodla uzavřít ve svém vlastním nedobrovolném ghetu, nenechat se svázat jakýmikoliv direktivami těch mocných nahoře a zcela rezignovat na veškeré kontakty s tzv. kulturou oficiální. První fázi svojí existence skupina ukončila v roce 1978 a ta druhá, která trvá doposud a je zarámována dvěma alby (Barbara – 1991, My dva a kněz – 1993), začala až v září 1989. UMĚLÁ HMOTA v těch letech spočívala v recitované poezii Dina Vopálky, doprovázené rozličným perkusistickým hlukem. Píšťalky, plechovky a vše, co nějak chrastí, vytvářely zvukovou kulisu. Většina koncertů po českém venkově tehdy zpravidla končívala přáním pořadatelů okamžitého ukončení produkce.

Podle Dinových slov dnes UMĚLÁ HMOTA hraje jinak než v sedmdesátých nebo na začátku devadesátých let. Písničky mají jenom stejnou kostru, na které je úplně nový, modernější plášť a muzika je daleko rychlejší, melodičtější a má mnohem lepší rytmiku. To zachycuje i CD Starej gauner, vydané v září 2007 vydavatelstvím Guerilla Records = díky, Lábusi!

Zvláštností UMĚLÉ HMOTY do nedávna bylo, že kromě této pravidelně fungující kapely se na pódiích občas objevovala i historická sestava kapely ze 70. let a nikdy jste vlastně dopředu nevěděli, kdo vám na koncertě zahraje... :P

 
hodnocení
Pro hodnocení se musíte přihlásit.

průměrné hodnocení: 9       celkem hodnoceno: 1x
galerie

Milan "Dino" Vopálka, leader a Maestro - 7. 4. 2017, Brno


Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.