muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

ostatníZdravotně postižení muzikanti z Jedličkova ústavu jedou reprezentovat Česko do Lucemburské Filharmonie

22.6.2010 | Autor: PR | sekce: tiskové zprávy
Nejznámější česká skupina muzikantů se zdravotním postižením The Tap Tap byla pozvána, aby reprezentovala Prahu a Českou republiku na Dni otevřených dveří Lucemburské Filharmonie v rámci oslav 5. výročí otevření. Vystoupení budou probíhat ve všech sálech a veřejnost se výjimečně dostane i do míst, která nejsou obvykle přístupná. Akce se koná 27. června od 15:00 do 22:00 hodin.

Skupina The Tap Tap vystoupí v pestré a pečlivě vybrané společnosti hudebníků z celého světa. Posluchači si budou moci vybrat z barokní, klasické, moderní i romantické hudby. Nebudou zde chybět varhany, dudy, alpský roh ani jazzové trubky. Vedle The Tap Tap program oživí i další skupina složená z muzikantů s postižením – lucemburské uskupení Taka Tuka.

The Tap Tap založil v roce 1998 hudebník a vychovatel Jedličkova ústavu Šimon Ornest. Od té doby skupina absolvovala stovky koncertů a účastnila se řady hudebních festivalů. V loňském roce např. vystupovala společně s orchestrem Berg a Pražským smíšeným sborem v pražském Rudolfinu a reprezentovala Českou republiku v Bruselu.

Na svém kontě mají desítky videoklipů (http://www.youtube.com/thetaptap). Společně s mnoha osobnostmi české kulturní scény nedávno natočili skvělé CD „Párty Na Kolečkách“. The Tap Tap má nyní 14 stálých členů, z nichž 5 je upoutáno na invalidní vozík. Vystupují spolu s dalšími profesionálními hudebníky a hosty, mezi které patří např. David Koller, Ondřej Hejma, Dan Bárta,Vladimír Mišík, Matěj Ruppert či Kamil Střihavka.

„V Lucembursku vystoupíme s opravdu našlápnutým programem z nového CD „Párty Na Kolečkách“. Je to v podstatě průřez českou popovou scénou říznutý našimi vlastními písničkami. Cédéčka budou v místě koncertu samozřejmě k mání a v kapele už padají vysoké sázky kolik jich půjde na odbyt“ říká kapelník Šimon Ornest.

K vystoupení skupiny The Tap Tap v Lucembursku se vyjádřila velvyslankyně ČR v Lucembursku Kateřina Lukešová a generální ředitel Lucemburské Filharmonie Matthias Naske:

Kateřina Lukešová, velvyslankyně ČR v Lucembursku: „Česká hudba, její autoři i interpreti, se v Lucembursku těší vynikající pověsti. Čeští hudebníci hrají v lucemburských orchestrech a hudební tělesa i sólisté ze všech koutů České republiky jsou pravidelnými hosty v koncertních sálech velkovévodství. Koncert kapely Tap Tap z pražského Jedličkova ústavu se tedy uskuteční v prostředí, kde českou hudbu znají a milují, navíc v rámci velkého hudebního svátku – oslav 5. výročí otevření budovy Filharmonie, která mimochodem přivítá v lednu příštího roku orchestr České filharmonie pod vedením Eliahu Inbala. Kapela Tap Tap vystoupí společně s dalšími soubory v úctyhodném sedmihodinovém programu, v němž se potkají nejrůznější hudební styly, žánry a formace od barokního repertoáru přes klasickou a romantickou hudbu po jazz a soudobou tvorbu, hudba vokální a instrumentální, performance, varhanní koncert i perkuse z Burkiny Faso. Doufám, že se mladým hráčům z Tap Tap bude v krásném hudebním domě z dílny francouzského architekta Christiana de Portzamparc líbit, že navážou přátelství s „kolegy z branže“ a že jim pestrobarevný hudební maratón přinese nové podněty a zajímavé zážitky. Přeji jim, aby jejich hraní nadchlo lucemburské publikum stejně, jako nadchlo mne, když jsem je slyšela poprvé, a těším se, že si je v neděli večer přijdu společně s Lucemburčany i s přáteli z dalších zemí poslechnout.„

Matthias Naske, generální ředitel Lucemburské Filharmonie: „Lucemburská Filharmonie slaví v červnu 2010 páté výročí otevření koncertního domu, který navrhl a zrealizoval architekt Christian de Portzamparc. Koncertní dům je místo setkaní všech generací a to bez jakéhokoliv omezení. Od samého začátku se nese tato vize uměleckou organizací. Vedle velmi individuálního setkání každého návštěvníka s hudbou a uměním je Philharmonie také místo setkání s „jiným“. A to v nás i kolem nás. Víc než 800.000 návštěvníků našlo v posledních letech cestu do tohoto domu, aby zde potkali jednak důvěrně známé ale i nové. V tomto smyslu je konsekventní, aby se u této hudební slavnosti pátého výročí otevření domu potkali hudebníci z mnohých jiných souborů s mladými hudebníky kapely The Tap Tap z Prahy. Pověst souboru již přerostla za hranice odkud pocházejí a platí za velice povedený příklad integrace. Tak jako lucemburský soubor Taka Tuka, kde hudebníci s mentálním postižením společně hrají s uznávanými interprety, je i The Tap Tap příklad pro to, že postižení není zábrana, která by nedovolila na podiu vytvořit uměleckou fascinaci. Lucemburská Philharmonie se těší, až bude smět 27.června 2010 přivítat hudebníky kapely The Tap Tap.“
Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/tiskove-zpravy/Zdravotne-postizeni-muzikanti-z-Jedlickova-ustavu-jedou-reprezentovat-Cesko-do-Lucemburske-Filharmonie~22~cerven~2010/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.