muzikus.cz na

facebook twitter
Muzikus.cz homepage

ostatníRealBeat Reggae Ethnic Session zveřejnil kompletní program festivalu

24.5.2010 | Autor: PR | sekce: tiskové zprávy

Toots & The Maytals

Toots & The Maytals

Nejstarší český reggae festival proběhne opět první prázdninový víkend v Žizníkově u České Lípy. Pořadatelé již zveřejnili kompletní program, který rozhodně stojí za pozornost široké veřejnosti i specialistů na kvalitní jamajskou muziku. Festival letos nabídne rekordních 5 scén a mnoho vzácných hostů ze zahraničí. Hlavním headlinerem akce je bez debat jamajská legendární skupina Toots & The Maytals, která stojí u kořenů reggae i ska a svým hitem „Do the Reggay!“ dala název celému žánru!

Zpěvák a leader této kapely Toots Hibbert je přezdíván jako „jamajský James Brown“ a ve své hudbě již přes 40 let nadčasově propojuje ska a gospel i reggae a rock. Toots byl velkým vzorem mj. pro Boba Marleyho a přímo ovlivnil i muzikanty jako jsou Eric Clapton nebo Rolling Stones, kteří ve svých začátcích jezdili za inspirací na Jamajku. Toots Hibbert je i ve svých 63 letech stále plný sil, mikrofon má klidně metr od pusy, ale stejně je slyšet po celém festivalu. Hlavně ale i v novém miléniu tvoří nové skladby! Ve své kolekci hudebních cen má mj. Grammy za nejlepší reggae album roku 2006, na kterém hostují třeba právě Eric Clapton, Jeff Beck nebo No Doubt. Zároveň ale spolupracoval i s The Roots, Manu Chao nebo německým Gentlemanem. Toots přijede se svou kapelou do České republiky poprvé v rámci velkého evropského turné a právem se řadí mezi největší hvězdy letošní festivalové sezóny!

VEDLE KLASIKA REGGAE ŽÁNRU SE PŘEDSTAVÍ I SOUČASNÉ HVĚZDY DANCEHALLU

Druhým headlinerem festivalu bude jamajský vokální kvartet T.O.K. se svou kapelou 303Band. Pokud vám toto jméno nic neříká, koukněte na videa z jejich produkce a uvědomíte si, že na jejich hity už jste určitě někde tancovali. T.O.K. jsou čtyři mladí zpěváci, kteří vyrostli v jamajském ghettu, kde sviští kulky a ostrý reggae dancehall, ale zároveň jsou schopní perfektně rapovat nebo dokonale zazpívat luxusní R&B track. O této partě, kterou si hodně oblíbil třeba Shaggy, je známo, že má svůj velmi vysoký level kvality – co zazpívá ve studiu, to dá i naživo. Není proto divu, že už pět let trůní na špičce jako nejpopulárnější boy band Jamajky, což potvrzují miliony fanoušků nejen v Karibiku, ale po celém světě . Jejich česká pódiová premiéra je také jednou z velkých událostí, na které se bude ještě dlouho vzpomínat. Nenechte si to ujít!

Z BRITÁNIE PŘILETÍ TOP CAT, GENERAL LEVY, DEADLY HUNTA NEBO MUNGO´S HI-FI

Velká parta přiletí do Žizníkova také z Velké Británie.. Budou to ale samý prukopníci, kteří přesahují žámry a u mikrofonů se proslavili vlastním originálním stylem , kterým zbourali nejednu party. Top Cat je veteránem žánru, který vedle reggae a dancehallu občas hostuje i v rámci drum´n´bassu nebo raggajungle a mimo jiné je autorem příručky o tom, jak být dobrý MC. Určitě také nepropásněte koncert týpka jménem General Levy, který se naopak v 90. letech proslavil s breakbeatovou peckou „Incredible“ v produkci M-Beat, ale dnes je jeho hlavní a velmi úspěšnou doménou právě reggae a dancehall. Přesto, že je u nás nesmírně populární, v Čechách vystoupil zatím jen jednou na akci Let It Roll. V Žizníkově to ale bude reggae premiéra a navíc za doprovodu živé kapely! I třetí zpěvák z britského výsadku nad Českou Lípou má charakteristický hlas a naprosto nezaměnitelný styl. Deadly Hunta se proslavil po světě peckou „Talkin Loud“, která rotovala i na MTV Base nebo Channel U. Vedle reggae a dancehallu má ale taky hodně blízko k hiphopu - vystupoval třeba s Wu Tang Clan, Ice T nebo se Supernaturals, s kterými projel v rámci turné celou Ameriku. Británie patří v rámci hudby mezi nejproduktivnější evropské země a tak pro vás pořadatelé festivalu připravili ještě jednu lahůdku z ostrovů – producentské trio Mungo´s Hi-Fi, které přijede do Žizníkova s vlastním soundsystémem, z kterého bude po tři dny a noci hrát to nejfajnovější roots, dub i dubstep.

To samozřejmě není kompletní výčet zahraničních, natož domácích hostů, ale první velká ochutnávka, aby bylo jasno, že to v Žizníkově letos bude stát za to!

Reggae Ethnic Session, Žizníkov u České Lípy, 1. – 3. 7. 10
Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/tiskove-zpravy/RealBeat-Reggae-Ethnic-Session-zverejnil-kompletni-program-festivalu~24~kveten~2010/

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.