přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

festivalyNa jaře se na JAZZFESTBRNO chystají Brad Mehldau i Gregory Porter

7.11.2013 | Autor: PR | sekce: tiskové zprávy

Gregory Porter

Výjimeční zahraniční hosté i špičky domácí scény se od března do května příštího roku už po třinácté sjedou do Brna. Vrcholy zavedeného mezinárodního festivalu JAZZFESTBRNO 2014 budou koncerty nejžádanějšího současného jazzového vokalisty Gregoryho Portera 25. května v nově otevřeném hudebním klubu Sonocentrum a vzácné triové vystoupení nejvlivnějšího jazzového pianisty střední generace Brada Mehldaua 6. března v Janáčkově divadle.

Jak Porter, tak Mehldau jsou umělci, které máme dlouhodobě v hledáčku a pouze jsme čekali   na termínovou shodu,“ vysvětluje dramaturg Vilém Spilka z pořadatelské agentury 24-7 Promotions. „Hvězdy z USA jsou opět pilířem našeho programu, ale nezapomeneme ani na domácí špičky a nejlepší jazzmany ze zbytku světa.“ Mezi prvními zveřejněnými jmény vedle Portera a Mehldaua je i kultovní varhanní trio Peter Bernstein – Larry Goldings – Bill Stewart, jež vystoupí v divadle Husa na provázku 24. dubna. Speciální vánoční edice vstupenek na koncerty v cenách od 290 do 690 Kč je k dispozici od 8. 11. v prodejní síti Ticketportal. V minulých letech na festival zavítali např. Bobby McFerrin, Pat Metheny, Chick Corea, George Duke, Take 6, Avishai Cohen, John Scofield a další.

Kapela jednoho z headlinerů nadcházejícího ročníku brněnského JazzFestu, amerického pianisty a skladatele Brada Mehldaua, má jedinečný zvuk, jemuž se snaží přiblížit celá řada jazzmanů všech generací. „Mehldauovu hudbu miluju,“ řekl pro časopis Downbeat slavný pianista Enrico Pieranunzi.  „A nejsem zdaleka sám. V jeho hře je totiž něco lákavě tajemného. Brad Mehldau je jeden z mála hudebníků, jejichž hudba není obsažena v notách, jež hrají. Svoje posluchače oslovuje tím, co je za nimi. Jako by za těmi notami byl celý neznámý svět, do kterého vás to táhne.“ Lepší charakteristiku tohoto stylotvorného hudebníka byste vymysleli jen těžko. Mehldau by se u nás řadil mezi „Husákovy děti“ a z této generace se vypracoval jako nejvlivnější světový jazzový umělec. Patří do nejvyšší ligy jazzových a crossoverových hudebníků a jeho umělecký vývoj inspiruje početné pokračovatele po celém světě. Jazzoví fandové mají vzácnou (a na dlouho zřejmě jedinou) šanci zažít koncert sestavy, kde na kontrabas exceluje Larry Grenadier a na bicí Jeff Ballard. Mehldau totiž v současnosti dělí svoji uměleckou pozornost mezi celou řadu hudebních projektů   na pomezí žánrů a svou parádní disciplínu, tedy hru v triu, si hýčká pouze pro výjimečné příležitosti.

Rozruch, který Gregory Porter způsobil svým raketovým startem po vydání druhého alba, zdaleka nekončí. Nejlépe to vystihl americký magazín All About Jazz: „Jestliže jeho prvotina Water ohlásila vstup nového velkého jména mezi jazzové vokalisty, Be Good jasně potvrzuje, že Gregory Porter toho má ještě mnoho co říct...“. Skladba Real Good Hands z jeho druhého alba byla nominována na Grammy v kategorii Nejlepší výkon v oblasti tradičního rhythm and blues. Fakt, že v kategorii vyhrála nakonec Beyoncé, okomentoval Porter pro své fanoušky vtipně a lapidárně: „Nevadí, zkusím to znova!“ Skladba se již předtím zapsala do moderní hudební historie: jako vůbec první píseň zpívaná jazzovým zpěvákem byla vybrána jako Single of the Week na iTunes. Porter brázdí na svách turné USA i Evropu a jeho koncetry patří k těm nezapomenutelným, což ztvrzuje i prestižní ocenění britských Jazz FM Awards za nejlepší živé vystoupení. A jak prodejní statistiky obou jeho alb, tak množství pochvalných kritik svědčí o tom, že jeho úspěch není náhodným ani přechodným jevem.

Svou kariéru zahájil v jazzových klubech, kde došlo k setkání s klavíristou, saxofonistou a skladatelem Kamau Kenayattem, které předurčilo jeho další životní kroky. Právě díky Kenayattovi se dostal k muzikálovému herectví a ztvárnil mimo jiné titulní roli v úspěšném muzikálu It Ain't Nothin' But the Blues. Porter se prosadil i jako autor, a to poloautobiografickým muzikálem s názvem Nat King Cole and Me, ve kterém líčí svůj příběh z dětství.

Vybaven zkušenostmi z muzikálu a čilého koncertování po klubech si Porter rychle získal respekt svých zkušenějších a slavnějších kolegů v čele s Wyntonem Marsalisem a Jammiem Cullumem, s nimiž příležitostně spolupracuje či vystupuje. A to byl již krůček k sólové dráze, kterou zahájil teprve v roce 2010, a jazzovou scénu vzal doslova útokem. V rámci festivalu Struny podzimu vloni dvakrát za sebou vyprodal Lucerna Music Bar a potvrdil, že jeho popularita je na vzestupu nejen ve Spojených státech. Do Brna přijede sympaťák Porter už jako etablovaná hvězda na pomezí jazzu, soulu a r'n'b s čerstvým třetím albem Liquid Spirit natočeným pro významné vydavatelství Blue Note. „Gospel, soul a jazz se na albu Liquid Spirit pojí v dokonalé symbióze,“ charakterizuje album hudební publicista Petr Vidomus, „a sám zpěvák pravděpodobně necítí nijakou potřebu definovat či klasifikovat svoji tvorbu – zcela přirozeně a s respektem k výchozím kořenům proplouvá mezi styly. Sázka na originalitu se v jeho případě mnohokrát vyplatila.

Trio Bernstein-Goldings-Stewart zkoumá zákoutí jazzových standardů, hraje své autorské skladby, ale především komunikuje na telepatické rovině, která se rozvíjí pouze u dlouhodobě fungujících kapel. Dvacetileté hudební partnerství kytaristy Petera Bernsteina, varhaníka Larryho Goldingse a bubeníka Billa Stewarta je unikátní a přestože všichni patří mezi největší mistry svých nástrojů, nejde o žádné příležitostné seskupení hvězd. Jejich nejnovější album Live At Smalls (Smalls Live) je po osmi studiových počinech a live DVD jejich první živou audio nahrávkou. Zachycuje energii a kreativitu newyorských jazzových klubů, které ostatně mají na svědomí dnešní reputaci této ostřílené kapely jako jednoho z největších varhanních trií dneška.

Kromě vystoupení zahraničních hvězd festival nabídne v průběhu měsíců března a dubna tradiční koncerty v nejrůznějších koncertních sálech a klubech. Místa konání budou hostit jak zástupce české hudební scény, tak reprezentanty progresivního zámořského i evropského jazzu. Populární organizované jamsessions jsou od počátku festivalové historie její nedílnou součástí a bude tomu tak i v ročníku třináctém.

JAZZFESTBRNO 2014_první odhalené hvězdy:

6. 3. 2014, 19.30, Janáčkovo divadlo, Brad Mehldau Trio
24. 4. 2014, 19.30, Divadlo Husa na provázku, Larry Goldings, Peter Bernstein, Bill Stewart
25. 5. 2014, 19.30, Sonocentrum, Gregory Porter


Speciální vánoční edice vstupenek na koncerty v cenách od 290 do 690 Kč je k dispozici od 8. 11. v prodejní síti Ticketportal.
Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/tiskove-zpravy/Na-jare-se-na-JAZZFESTBRNO-chystaji-Brad-Mehldau-i-Gregory-Porter~07~listopad~2013/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.