muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

ostatníLegendy ze Šafránu se sejdou v sobotu v Arše

30.11.2011 | Autor: PR | sekce: tiskové zprávy

Vlasta Třešňák

Vlasta Třešňák

foto: Supraphon

Vlastimil Třešňák, Vladimír Merta, Dagmar Voňková, Jaroslav Hutka a další legendy českého písničkářství obnoví na jeden večer „volné sdružení“ Šafrán. Jediný velký společný koncert se uskuteční 3. prosince v Divadle Archa u příležitosti souhrnného vydání dobových nahrávek Šafránu.

ŠAFRÁN ZNOVU SPOLU
Divadlo Archa, Praha, sobota 3. prosince, 20 hodin
Účinkují: ZUZANA HOMOLOVÁ, DAGMAR VOŇKOVÁ, JAROSLAV HUTKA, PETR LUTKA, VLADIMÍR MERTA, VLASTIMIL TŘEŠŇÁK

Tvůrčí osobnosti ze Šafránu tvoří bez nadsázky zakládající a mimořádně úspěšnou generaci našeho moderního písničkářství. Na výjimečném společném vystoupení se tak sejdou songwriteři a zpěváci, kteří zásadně ovlivnili několik generací publika, a to i přes dlouholetý boj s cenzurou a minimální možnost vydávat oficiální nahrávky. Vystoupí klíčová trojice Šafránu, klasikové písňové poezie Jaroslav Hutka, Vladimír Merta a Vlastimil Třešňák, dále jedinečná kytaristka a živá nádoba přírodn&iac ute; energie Dagmar Voňková a zpěvák s citem pro nonsensovou poezii i spiritualitu Petr Lutka.Vystoupí i slovenská členka Šafránu, fascinující interpretka lidových (až na výjimky krvavých) balad Zuzana Homolová.

Koncert je jedinečnou příležitostí pro všechny, kdo se chtějí vrátit k momentům, v nichž se formovaly jejich životní hodnoty: atmosféře konfrontačních koncertů, ilegálních nahrávek, pašovaných alb, opisovaných samizdatů, hledání osobní svobody, písní jako živé a účinné sebereflexe. Zároveň chce představit jednotlivé tvůrce v ryze současném kulturním a společenském kontextu: i dnes jsou totiž schopni pádně, naléhavě a originálně oslovit.

Z historie Šafránu

Neoficiální sdružení folkových písničkářů Šafrán vzniklo v roce 1972. Díky cenné manažerské iniciativě Jiřího Pallase tak vznikla přátelská struktura, šitá na míru normalizační éře cenzury a zákazů. Klíčovými členy sdružení byli Jaroslav Hutka, Vladimír Merta, Vlasta Třešňák, Petr Lutka, Dáša Voňková, Zuzana Homolová, Vladimír Veit, Jan Burian a Jiří Dědeček. Sdružení pozvolna přestalo existovat okolo roku 1978; Hutka, Veit, Třešňák a Pallas byli v souvislosti s Chartou 77 donuceni emigrovat. Jiří Pallas poté založil ve Švédsku vydavatelství Šafrán 78, ve kterém vydával alba zakázaných písničkářů

Básníci, rebelové a udržovatelé lidové písně ze Šafránu jsou legendou pro několik generací posluchačů, kterým zajišťovali citovou a občanskou výchovu, povzbuzení k životu v pravdě, odvaze a poezii. Nepatřili jen k zásadním morálním autoritám a opozici totality: jejich gesto bylo vždycky umělecké. Bez Voňkové, Třešňáka, Merty a dalších si nelze představit vývoj moderní české písně. Renesanční osobnosti Hutka, Merta a Třešňák navíc po léta plodně zasahují i do výtvarného umění, literatury, filmové režie, fotografie, publicistiky, scénické hudby nebo tvorby pro děti.

Koncert je uspořádán ve spolupráci s vydavatelstvím Galén, které v těchto dnech vydává hned čtyři šafránské tituly. Vychází především dvojalbový komplet Šafrán. Nahrávky 1968-1976, který tvoří všechny dochované studiové nahrávky (včetně dosud nezveřejněných), jež navzdory nepřízni doby vznikly. Dále vychází titul Jaroslava Hutky Tak jako květ (nahrávky pro Svobodnou Evropu z roku 1986) a koncertní dvojalbum Včerejší vydání dvojice Vladimír Merta a Jan Hrubý. Poslední z novinek jsou „konopné pohádky“ Vlastimila Třešňáka nazvané The vole - Hraboš hrdina.

Vstupné: 290 Kč (předprodej), 390 (na místě).
Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/tiskove-zpravy/Legendy-ze-Safranu-se-sejdou-v-sobotu-v-Arse~30~listopad~2011/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.