muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

ostatníIva Bittová představí svůj nový hudební projekt EVIYAN

5.12.2013 | Autor: PR | sekce: tiskové zprávy

Iva Bittová a EVIYAN

Trio světových umělců - houslistka a zpěvačka Iva Bittová (CZ), kytarista Gyan Riley (USA)  a klarinetista Evan Ziporyn (USA) - přijíždí do České republiky představit svůj nový hudební projekt EVIYAN. Všichni tři patří mezi nejzajímavější jména na rušné newyorské scéně soudobé hudby. Každý z nich má osobitý výraz a originální zvuk, který se vzpouzí zařazení.

Iva Bittová je nekompromisní tvůrčí osobnost, která vytváří na kost ohlodané vzrušující kompozice složené z prvků východoevropské lidové hudby a improvizace. Gyan Riley - syn průkopníka minimalizmu Terryho Rileyho - je vynikající akustický kytarista, který ve svých skladbách splétá různé tradice (klasickou hudbu, brazilskou hudbu i fingerpicking) do přesvědčivé, impozantní hybridní formy. Chicagský rodák Evan Ziporyn je spoluzakladatelem vlivného hudebního festivalu Bang on a Can a dlouhou dobu vedl jeho domácí kapelu Bang on a Can All-Stars. Skládá dynamické kompozice ve stylu minimalizmu, které často zahrnují prvky indonéského žánru gamelan, jeho životní vášně.

Loni založili projekt EVIYAN, v rámci něhož každý píše své skladby a pak je všichni tři přetvářejí pomocí nových aranžmá a improvizace. Rozmanité kompoziční přístupy tu fungují jako odrazový můstek ke spontánní a intimní souhře hudebníků, kvůli které vlastně kapela vznikla.

Okolnosti vzniku projektu popisuje Iva Bittová:  

S Evanem se znám již více jak 10 let, už jsme společně koncertovali s několika hudebními formacemi. To on přišel s nápadem založit trio a ke spolupráci přizval Gyana Rileyho. Název jsem vymyslela já, když jsem si skládala naše jména. Nebylo těžké vytvořit z nich jedno slovo  EVan Iva GYAN.

Dali se dohromady s cílem „vytvořit soundtrack pro globální vesnici 21. století - jednoduchou, organickou, intimní směs world music, postminimalizmu, jazzu, rocku a kabaretu“. Vycházejí z různých hudebních vlivů a inspirací, které všichni tři načerpali během let strávených na cestách po celém světě a díky spolupráci s vynikajícími hudebníky ze všech kontinentů. “Na koncertech hrajeme skladby, které jsou z 50 % připravené a nacvičené a z 50 % je to improvizace,” přibližuje způsob tvorby Iva Bittová. “Každý vnášíme do hudby svůj vlastní hudební nápad a vzniká velmi zajímavá chemie. Mám z toho velkou radost!

Iva Bittová
Česká premiéra nového hudebního projektu EVIYAN
Divadlo Hybernia
11. 12. 2013 v 19:30 h
Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/tiskove-zpravy/Iva-Bittova-predstavi-svuj-novy-hudebni-projekt-EVIYAN~05~prosinec~2013/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.