muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

ostatníIda Kelarová vydává nové album Šunen savore

1.5.2012 | Autor: PR | sekce: tiskové zprávy

Ida Kelarová

Ida Kelarová

foto: Indies Scope Records

Ida Kelarová na nové nahrávce, spolu s Desideriusem Duždou, znovu rozezněli vzájemné porozumění s kapelou Jazz Famelija. Tentokrát se pomocí alba, pojmenovaném Šunen Savore (Slyšte všichni), snaží posluchači přiblížit krásu hudby ve vztahu s neklidným, spontánním temperamentem romského srdce. Patnáct skladeb představuje Idu Kelarovou a její spoluhráče v tom nejlepším světle na muzikantské cestě, kterou společně představili již dříve na album Aven Bachtale. Oproti ale jazzové nahrávce Aven Bachtale je aktuální album více soustředěné na romskou píseň.

Natáčení alba probíhalo ve studiích Sono Records a vznikalo přímo na místě. Ida Kelarová o vzniku alba říká: “Písně se neustále tvoří a my je nestíháme natáčet, což by byla škoda. Takže jsem cítila impuls a šlo se do toho. Jsme seskupení, kdy všichni hrajeme a máme své další aktivity, takže když se sejdeme, tak to je opravdu jen na koncertech. Tentokrát jsme se všichni sešli na 6 dní a ve studiu jsme tvořili. Předložila jsem naše nové písně kapele přímo na místě. Nikdo jsme pořádně nevěděli, co z toho vznikne.” Výsledná nahrávka jen potvrzuje, že tito muzikanti jsou naladěni na stejnou vlnu. Muzikanti nezastírají, že mají rádi jazz a že jsou jazzoví hráči, ale celkově je pozornost soustředěna na píseň, melodii a i proto zde vynikají jak vokál Idy Kelarové, tak další hostů. Hned tři další sólisty můžete na nahrávce slyšet. Marie Duždová, Jan Dužda a Oto Bunda dokazují společně s Idou Kelarovou krásu romského zpěvu.

Nechybí i další hosté (Ondrej Čtveráček – saxophone, Július Baroš – trumpet, Štěpán Janoušek – trombone), které doplňuje srbský akordeonista Lelo Nika. Hraje směs hudební produkce Balkánu, jazzu, a zejména rumunské hudby a s Idou Kelarovou ho pojí letité přátelství. „Třešničkou na dortu se stal můj dlouhodobý kamarád a velký umělec Lelo Nika. V podstatě jsem měla dlouhodobý sen, pozvat Lela ke spolupráci, tak se to tentokrát podařilo. Navíc miluji akordeon jako hudební nástroj, nebo u nás, v naší hudební rodině tento nátroj zastával důležité místo.”

Předchozí alba Idy Kelarové byli koncepční, ať jazzové, nebo baladické. Tentokrát album přináší čistou radost z hudby a písní. Nejlépe asi citovat z úvodního slova Ivy Klímové na albu:

Romská hudba a kultura je živá.
Písně provází člověka celým životem.
Romské písně mají kouzelnou moc, jsou skvostem romské kultury.
Projevuje se v nich srdce, duše i povaha člověka a celého lidu.


O formaci Jazz Famelija

Tvorba formace Idy Kelarové a Jazz Famelija se vyznačuje propojováním romských a jazzových prvků, romských harmonií a latinsko-amerických rytmů se zvukem jazzové kapely. Ida Kelarová přizvala ke spolupráci ty nejlepší české a slovenské hudebníky, v nichž se spojuje tradice romského muzikanství s otevřeností a novátorstvím mladých jazzmanů.
Aktuální složení je: Ida Kelarová - zpěv / Desiderius „Dežo“ Dužda - zpěv, kytara / Ondrej Krajňák - klavír / Tomáš „Kaštan“ Baroš - kontrabas / Marián Ševčík - bicí / Roman Jánoška – housle / Yonatan Bar Rashi - percussions

Tracklist:

Apsa duj
Džava mange
Pre tute me užarav
Sako džanel
Le man peha
Bašav phrala
Calo džives
Av ča mri čhaj
Mire Lava
Šargi čik / Joj Romale
Avri brišindel
Čhaje
Kamiben
Soske mange naphenes
Sako džives
Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/tiskove-zpravy/Ida-Kelarova-vydava-nove-album-Sunen-savore~1~kveten~2012/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.