muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

festivalyFestival Blues Alive bude letos ve znamení New Orleans a foukačkářů

8.7.2013 | Autor: PR | sekce: tiskové zprávy

Walter Wolfman Washington

foto: bluesalive.cz

Foukací harmonika je vedle kytary nejstylovějším nástrojem bluesové muziky. Osmnáctý ročník festivalu Blues Alive, který proběhne v Šumperku 14. – 16. listopadu, představí hned tři světové mistry tohoto nástroje. Hlavní hvězdou pak bude neworleanský kytarista Walter Wolfman Washington.

Walter Wolfman Washington je jedním z umělců, kterého máme na seznamu těch, které bychom rádi na Blues Alive někdy přivítali, nejdéle. Dramaturg festivalu viděl jeho vystoupení už před sedmnácti lety v zahraničí a byl z něj tak nadšen, že jsme se jej každoročně snažili dovézt. Teprve letos se nám podařilo sladit termíny. Jsme rádi, že si tento 'dluh' budeme moci odškrtnout“, řekl ředitel festivalu Vladimír Rybička.

Walter Wolfman Washington je kytarista a zpěvák, jeden z největších současných představitelů specifické neworleanské větve blues, rhythm'n'blues a funky. Letos sedmdesátiletý muzikant léta vedl kapelu slavného zpěváka Johnnyho Adamse, v 70. letech založil kapelu The Roadmasters, se kterou koncertuje dodnes.

Washington vydal řadu alb na prestižních labelech jako je Rounder nebo Point Blank. V současné době je považován za neworleanské „rodinné stříbro“. V tamních respektovaných cenách Big Easy letos získal ocenění za celoživotní hudební přínos a neworleanský primátor C. Ray Nagin dokonce vyhlásil 30. duben Dnem Waltera Wolfmana Washingtona. Jeho vystoupením festival vyvrcholí v sobotu 16. listopadu.

Linií, která propojí oba hlavní večerní koncerty Blues Alive, bude foukací harmonika. Poprvé festivaloví návštěvníci uslyší bravurní hru v projektu The Golden State – Lone Star Revue, která zakončí páteční program. Vedle známých kytaristů, Texasana Ansona Funderburgha a Kaliforňana Little Charlieho Batyho je totiž headlinerem této all stars show vynikající harmonikář ze západního pobřeží USA Mark Hummel.

Další dva mistři „ kapesního instrumentu “se představí v sobotu. Rick Estrin přijede s kapelou The Nightcats, jejíž šéfování převzal po zmíněném Little Charliem Batym, který před několika lety odešel. „Nevíme, v jakém vztahu Little Charlie a Rick Estrin momentálně jsou, ale nezastíráme, že naším přáním by bylo zdržet pana Batyho v Šumperku do soboty a zorganizovat třeba alespoň na jednu píseň společný jam session bývalých dlouholetých spoluhráčů“, řekl Vladimír Rybička.

A třetím významným harmonikářem je britská bluesová hvězda Paul Lamb. Ten jako jediný z doposud jmenovaných už v Česku, a dokonce i na Blues Alive, v minulosti hrál. Jeho opětovné pozvání do Šumperka ovšem má svůj podtext: „Paulu Lambovi při minulé návštěvě Blues Alive učarovala rakouská kapela The Roosevelt Houserockers, slovo dalo slovo a od té doby občas koncertují společně. A bude tomu tak i tentokrát. Je pro nás ctí, že na našem festivalu vznikají i v této 'lize' podobné dlouhodobé projekty“, říká Rybička.

První den Blues Alive, čtvrtek 14. listopadu, bude převážně ve znamení hudby ze zemí Visegrádské čtyřky, Česko například bude reprezentovat Druhá tráva. Hostem „mimo čtyřku“ bude americký kytarista a producent Steve Walsh. Mezi zajímavými jmény zbytku programu lze nalézt například exotickou mexickou kytaristku a zpěvačku Tere Estradu nebo londýnskou  „populiční“skupinu Heymoonshaker. Ta představuje mladou bluesovou krev nejen věkem, ale i složením: duo totiž tvoří kytarista a beatboxer.

Kromě hlavního programu ve velkém sále šumperského Domu kultury samozřejmě stejně jako vloni proběhne jeden večer pod hlavičkou Blues Alive také ve Zlíně a hlavní dění zakončí velký nedělní koncert v polském Chorzówě. Vedle těchto velkých koncertů se jako každý rok připravují i tzv. satelitní klubové koncerty jednotlivých kapel, které na Blues Alive vystoupí.

Letos poprvé se dalším oficiálním šumperským dějištěm festivalu stane i místní H-Klub, kde vystoupí např. mezinárodní Tex napalm And Dimi Dero nebo domácí Kill The Dandies.

Bližší informace k programu či zvukové ukázky budou v nejbližších dnech k dispozici na www.bluesalive.cz.

Vstupenky si mohou zájemci rezervovat na emailu: kohajdova@dksumperk.cz.

Převzato z iDNES.cz

PROGRAM: Čtvrtek 14.11.

Velký sál Domu kultury Šumperk, 18.00

Visegradský večer

Seventh Weapon /SK/
Los Agentos /PL/
Steve Walsh /USA, CZ/
Mystery Gang /HU/
Robert Křesťan a Druhá tráva /CZ/

Kongresové centrum Zlín, 19.00

Walter “Wolfman“ Washington
Earl Thomas
a další

Pátek 15.11.

Klášterní kostel Šumperk, 16.00

Orchester Ivana Tomoviča /SK/

Velký sál Domu kultury Šumperk, 18.00

Electric Lady /CZ/
Przytula a Kruk /PL/
Justin Lavash Duo /GB, CZ/
Heymoonshaker /UK/
Earl Thomas and His Band /USA/
The Golden State – Lone Star Revue feat. Mark Hummel, Anson Funderburgh, and Little Charlie /USA/

Jam session zahájí: Przytula a Kruk /pivnice Holba/, Electric Lady /foyer DK/

Sobota 16.11.

Velký sál Domu kultury Šumperk, 13.00

Tématické odpoledne: Blues s netradičními nástroji

Broken Harp /CZ/
Michal Müller /CZ/

H-Club Šumperk, 16.00

Tex Napalm and Dimi Dero /DE, FRA/
Kill The Dandies /CZ/

Velký sál Domu kultury Šumperk, 18.00

Bluesraiders /SK/
Jerguš Oravec Trio /SK/
Paul Lamb and The Houserockers /GB, AT/
Tere Estrada /Mexico/
Rick Estrin and The Nightcats /USA/
Walter “Wolfman“ Washington /USA/

Jam session zahájí: Jerguš Oravec /pivnice Holba/, Bluesraiders /foyer DK/

Neděle 17.11.

Věznice Mírov, 14.00
Jerguš Oravec

MDK „Batory“ Chorzów, 18.00
Electric Lady /CZ/
Limboski /PL/
Earl Thomas and His Band /USA/
Walter “Wolfman“ Washington /USA/

Pondělí 18.11.

Warszaw Blues Nigth, klub Hybrydy Warszawa, 20.00
The Golden State – Lone Star Revue feat. Mark Hummel, Anson Funderburgh, and Little Charlie /USA/

Osrodek kultury „Andaluzja“ Piekary Slaskie, 19.00
Tere Estrada /Mexico/
Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/tiskove-zpravy/Festival-Blues-Alive-bude-letos-ve-znameni-New-Orleans-a-foukackaru~08~cervenec~2013/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.