muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

ostatníEuroConnections v Paláci Akropolis rozhýbají rytmy francouzského electroswingu a islandského funku

11.3.2013 | Autor: PR | sekce: tiskové zprávy

Samuel Jón Samuelsson Big Band

Klubová noc EuroConnections v Paláci Akropolis se s letošní zimou rozloučí koncertem francouzského multiinstrumentalisty Nicolase Repace. Do elektronických rytmů vplétá hru na kytaru i bluesové samply a výsledkem je stylový taneční mix ve stylu populárního electroswingu. Druhým lákadlem večera je osmnáctičlenný islandský soubor Samuel Jón Samuelsson Big Band, který do Prahy přiveze unikátní severskou verzi funku, jazzu a afrobeatu. Jeho šéf patří k výrazným osobnostem islandské hudební scény a podílel se třeba na deskách Sigur Rós. 20. březen v žižkovském klubu bude ve znamení nespoutané hudební radosti.

Moderní nahrávací postupy a hudební minulost nemusí být vždycky v rozporu. Důkazem jsou skladby, pod nimiž je podepsán francouzský producent a kytarista Nicolas Repac, pro kterého se hudební archív stává výchozím bodem báječných dobrodružství na poli acid jazzu. Jeho nahrávky jsou jako stroj času, který na jedno místo posbíral muzikanty z nejrůznějších časových epoch. A tak se v nich potkává blues z dvacátých let, swing z následné dekády, poválečný rock'n'roll i současná elektronická hudba. Repac začal svoji kariéru jako jazzový kytarista, pak ale objevil sílu klubové hudby a několik let působil jako DJ. Ve třiceti letech se ke kytaře vrátil a začal ji zapojovat do svých zvukových koláží, v nichž hrají velkou roli samply ze zaprášených bluesových a jazzových desek.

"Zjistil jsem, že nikdy nebudu virtuózem na kytaru a tak jsem prostě jen začal hrát hudbu s otevřenou myslí a zkoušel, kam mě zavede fantazie," říká Repac o svém kreativním znovuzrození. Jeho albový debut Swing Swing z roku 2004 byl jednou z prvních vlaštovek electroswingové vlny, která vynesla k obrovské popularitě také třeba rakouského DJe Parov Stelar, s nímž je Repac často srovnáván. Kromě bluesových a jazzových legend ale Repac vmíchal do svého kouzelného mixu třeba i prvky cikánské hudby. Na nejnovější desce - Black Box, která se do globální distribuce dostala na začátku letošního roku, jsou ke slyšení hudebníci ze Senegalu či Angoly, které Repac nahrál na svých cestách. Výsledkem je ale znovu volnomyšlenkářský acid jazz, který by za chytlavé groove klidně prodal vlastní babičku.

Repacovým společníkem na březnových EuroConnections v Paláci Akropolis bude osmnáctičlenný islandský soubor Samuel Jón Samuelsson Big Band, který vznikl na konci tisíciletí v Rejkjavíku. V jeho čele stojí výrazná postava ostrovní hudební scény - trombonista a zpěvák Jón Samúelsson, který už patnáct let působí v oceňované funkové skupině Jagúar, je ale také stálým spolupracovníkem Sigur Rós a je ke slyšení na albech Marca Almonda či Gus Gus. Když si v roce 2000 pro jazzový festival v Rejkjavíku postavil svůj vlastní big band, bylo to hlavně splnění jeho dlouholetého snu. Po jediném vystoupení zbyla živá nahrávka Legoland, na které SJSBB přehrávají coververze Jamese Browna či Kool & The Gang.

Novou éru započal Samuel Jón Samuelsson Big Band v roce 2007 s albem Fnykur nazvaným po staroislandském slově "smradlavý", jež svým zvukem i významem koresponuje s anglickým slovem funk. Na desce představili vlastní autorské skladby, které ke šťavnatým funky rytmům i skvělým jazzovým instrumentacím přimíchávají i prvky afrobeatu. Od té doby se islandští věrozvěsti funku stali vyhledávanou koncertní senzací, což nepochybně potvrdí i jejich pražská premiéra 20. března.

Předprodej lístků v kavárně Paláce Akropolis, Ticketpro a Ticketstream:
250,- Kč v kavárně Paláce Akropolis
250,- Kč +poplatky v předprodejích
340,- Kč na místě

EuroConnections: Nicolas Repac/FR + Samuel Jón Samuelsson Big Band - Palác Akropolis 20. března 2013 19,30
Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/tiskove-zpravy/EuroConnections-v-Palaci-Akropolis-rozhybaji-rytmy-francouzskeho-electroswingu-a-islandskeho-funku~11~brezen~2013/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.