muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

festivaly29. ročník mezinárodního multižánrového festivalu Folkové prázdniny zahájí Lo Cór De La Plana z Marseille

12.4.2014 | Autor: PR | sekce: tiskové zprávy

Lo Cor de la Plana

Lo Cor de la Plana

Festival Folkové prázdniny vyhlašuje své letošní téma, které zní „O nadějích“ a oznamuje první kapelu, která vystoupí na zahajovacím koncertu. Bude to mužský vokální sbor Lo Cór De La Plana z Marseille, jenž získal světovou proslulost díky svým naprosto strhujícím koncertům, unikátní novodobé verzi polyfonního zpěvu a podílem na oživení zapomínané oksitánské kultury. Navíc se můžete těšit na vokální polyfonní workshop Lo Cór De La Plana v neděli 27. července přímo na nádvoří náměšťského zámku.

Světovou proslulost si mužský vokální sbor z Marseille získal díky svým naprosto strhujícím koncertům, unikátní novodobé verzi polyfonního zpěvu a podílem na oživení zapomínané oksitánské kultury.

Šestice famózních zpěváků s tamburínami spoléhá také na tleskání a dupání do podlahy v energických severoafrických rytmech, což posluchače očekávajícího běžnou vícehlasou polyfonii může uvést do rozpaků. Zatímco polyfonní zpěváci z Korsiky nebo Sardinie unikátní a capella sborovou tradici, kdy hlasy splývají v jedné majestátní harmonii, nepodrobují zatěžkávajícím zkouškám experimentů, Lo Cór De La Plana se naopak touto cestou vydali. Vymysleli si ale vlastní polyfonii a obloukem se vrátili do éry trubadúrů. Na jihu Francie, severu Itálie a zčásti u Středozemního moře se na počátku 13. století rozprostírala země jazyka Oc – Oksitánie. Přítomnost Římanů, Féničanů, Keltů nebo Řeků tu vykrystalizovala v pestrou národnostní směsici charakteristickou tolerantností vůči jiným národům a náboženstvím. Tamní šlechta podporovala vytříbenou kulturu a symbolem nedlouho existující Oksitánie se stala především tradice trubadúrské hudby – lyrických milostných písní opěvující krásu žen a strastí zbavený život. Trubadúři byli takřka výhradně místní šlechticové a na rozdíl od středověkých rytířů hovořili několika jazyky a v oblasti vzdělání patřili k evropské elitě. Souvisela s tím také náboženská svobodomyslnost, která nakonec vedla ke křížové výpravě z nařízení papeže.

Kulturně nejvyspělejší evropský region s centrem v Marseille tak přestalo existovat a území připadlo Francii. Z úžasné kultury zůstal pouze jazyk Oc a několik stovek textů trubadúrských písní a hrstka melodií. Oc neboli oksitánština a kulturní střípky vstaly z popela až docela nedávno;  majoritní Francii trvalo celá století než je, podobně jako vše bretaňské, vzala na milost a úředně povolila. Dnes se oksitánština vyučuje na vybraných školách a na jejím zmrtvýchvstání se podílejí především hudebníci. Mezi nejrespektovanější patří Lo Cór De La Plana, vedení předním odborníkem na oksitánskou kulturu a jazyk Manu Theronem. Sbor získal mnoho významných mezinárodních hudebních cen a vystupuje na předních světových festivalech a není jednoduché ho získat. Manu Theron vždy pečlivě váží, na jakém festivalu přijme pozvání. A slouží ke cti Folkových prázdnin, že letošní ročník na úvodním slavnostním koncertu otevře sbor Lo Cór De La Plana.

Folkové prázdniny 2014,  Náměšť nad Oslavou, 26. července - 2. srpna 2014
Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/tiskove-zpravy/29-rocnik-mezinarodniho-multizanroveho-festivalu-Folkove-prazdniny-zahaji-Lo-Cor-De-La-Plana-z-Marseille~12~duben~2014/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.