muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní
tagy

tag: ROCK ORGAN

2.3.2014 This month's article is a continuation of last month's where I gave a chart of different chords and corresponding minor pentatonic scales to be used for soloing. Please refer to the last article for an in-depth explanation of the techniques.
30.1.2014 This month, I would like to speak about a system of playing overlapping pentatonic scales that will make you sound like you are playing very advanced harmonic lines with only a few pentatonic scales.
19.12.2013 In the past few articles about rock keyboard playing, we have focused mostly on organ and synth players. This month I want to speak about the piano and it's role in rock music. We'll focus on three pianist that really defined the sound of modern piano based rock bands; Billy Joel, Elton John, and Chuck Leavell.
27.11.2013 This month, I would like to continue with my first article on important Rock keyboardists. Our focus will be entirely on the Hammond Organ and it's use in Rock music in this installment.
28.10.2013 This month, I would like to talk about a few pioneers in the use of analog synths. We'll also be examining two great early synths, The Minimoog and the Arp 2600. Analog synths are different from modern synths which use algorithms or samples to make their sounds.
26.9.2013 Čtenáři, možná vás zaskočí, že na českých stránkách nacházíte anglický text. Není to chyba. V současné době pro časopis Muzikus píše newyorkský klávesista a pianista Brian Charette.

41-46 (46) 

na začátek posounout vzad předešlé 1 2 3 4 5 další posounout vpřed na konec

 
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.