muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní
tagy

tag: ROCK ORGAN

15.11.2014 Tento měsíc bych rád navázal na svůj první článek o významných rockových klávesistech. V tomto díle se zaměříme výhradně na varhany Hammond a jejich použití v rockové hudbě.
3.11.2014 Tento měsíc bych rád zmínil několik průkopníků v oblasti hry na analogové syntezátory. Budeme se také zabývat dvěma syntezátory, které stály na počátku slávy analogové syntézy - Minimoogem a ARPem 2600.
16.10.2014 V tomto seriálu se budeme zabývat čtyřmi významnými rockovými varhaníky. Blíže se podíváme na jejich nástroje, nastavení a techniku hry. Varhany byly vždy klíčovým nástrojem v rockové hudbě.
25.9.2014 This month I would like to talk about Baroque composer, Johann Sebastian Bach (1685-1750) and how important his contribution to melody,theory, and form was. It's nearly impossible to hear music in any genre that isnot in some way influenced by him.
25.8.2014 Being primarily a Hammond organist, I'm often in a setting where I have to play bass lines. I've come to believe that this is an invaluable skill for any keyboardist. It gets your time feel together and can really help if the economics of a gig or recording session ...
29.7.2014 This month I would like to talk a little about blue notes and their use in rock music. In all these examples we will be speaking about the blues scale; In C for instance...
27.6.2014 In this month's installment I'd like to talk about using stop box guitar pedals with keyboard sounds. I, myself, use all virtual now, so all my pedals will be software, but you will see they work in a very similar way as the real thing.
28.5.2014 This month I would like to talk about different sonic possibilities for Keyboards in a Rock Band. There are so many options these days for sounds, it's really important to choose one that serves the piece of music.
28.4.2014 Finding a great keyboard part for a powerful guitar riff can be a tricky business. This month I'll investigate a few ways to accompany a rocking guitar part. We will be analyzing three classic tunes, "Feels Like the First Time" by Foreigner, "Rock and Roll" by Led Zeppelin,...
26.3.2014 This month I want to talk about making your keyboard have the same impact as a distorted guitar playing power chords. In a rock band, I think it's very common for the keyboardists role to be a little overly polite.

31-40 (46) 

na začátek posounout vzad předešlé 1 2 3 4 5 další posounout vpřed na konec

 
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.