muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní
tagy

tag: ROCK ORGAN

13.12.2016 This month I want to talk a little bit about warming your body up for a performance. I personally think of music as a physical process not a mental one.
7.11.2016 Last month, we spoke about the first two sides of CM’s seminal album Konvergience. This month lets take a look at sides three and four. Piesne z Kolovrátku or The Spinning-Wheel Song begins with tight guitar chords accompanied Varga’s beautiful chords in interesting inversion that switch every so often from minor to major tonality.
2.10.2016 In my opinion, Konvergencie is best album of CM. Four sides of this double album are four sides of the same coin. These were the roads that we wanted to make as CM. It is a variant album with child choir, transformation of classic patterns, songs and also electronic improvisation music.
8.9.2016 This month I thought it would be a great idea to bring it back down to earth! In the last few months I’ve spoken about a variety of topics from esoteric Eastern philosophies to the idiosyncrasies of the Fender Rhodes.
27.8.2016  Differences and Similarities in Playing Keyboards versus Real PianoThis month I wanted to speak about the differences between the action of the acoustic piano vs the lighter plastic keys of an organ or synth.
23.7.2016 This month I wanted to share a few quotes and philosophies that have really helped me in my journey in the Music business. Life in music is really tough sometimes; I’m not going to lie to you.
22.5.2016 I hope you enjoyed last month's intro tothis great instrument. This month I want to talk about a few more greatplayers. I also wanted to talk a little more in depth about some of the commoneffects used on a Fender Rhodes.
22.4.2016 Ne, to není omyl. Nový díl seriálu jsme neponechali v angličtině omylem. Došlo nám ale, že máme jedinečnou příležitost naplnit jednu z hlavních rolí Muzikusu - roli vzdělávací. Ne, naší ambicí není naučit vás anglicky. Od toho jsou kurzy, učebnice a slovníky.
23.2.2016 Don Leslie si své první varhany Hammond koupil v době, kdy pracoval jako servisní technik radio-elektroniky v obchodním domě Barker Brothers v Los Angeles. Když si je dovezl domů, byl zvukem poněkud zklamaný.
21.1.2016 V tomto díle bych se rád zaměřil na několik velmi významných klávesistů, kteří se velkou měrou podíleli na vývoji techniky hry na rockové klávesy. Tito pánové v podstatě napsali učebnici toho, co hrát, a přenesli hru na klávesové nástroje do popředí.

1-10 (46) 

na začátek posounout vzad předešlé 1 2 3 4 5 další posounout vpřed na konec

 
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.