muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

Yousson N ´Dour: Dakar - Kingston

20.7.2010 | Autor: Roman JirešUniversal (56:45)

Yousson N ´Dour: Dakar - Kingston

Yousson N ´Dour: Dakar - Kingston

Pro toho, kdo zná Youssou N'Doura pouze díky jeho duetu 7 seconds s Neneh Cherry, který v polovině 90. let boural světové hitparády, bude asi jeho novinkou zaskočen. Méně už rozhoupané reggae album s převzatými i vlastními skladbami senegalského hudebníka, který se tentokrát odchýlil od svého stylu etno stylu, zaskočí jeho stálé příznivce. Z Dakaru do Kingstonu je totiž mnohem blíž, než by se mohlo zdát při pohledu na mapu.
Album pochopitelně nese silnou stopu Boba Marleyho, jehož klávesák z The Wailers Tyrone Downie na něm hostuje stejně jako řada jamajských hudebních veteránů a jamajské kapely Morgan Heritage. Za Afriku na této částečně poctě Marleymu a částečně politicko-hudební proklamaci "kope" například nigerijská zpěvačka Ayo z Nigérie nebo písničkář Patrice ze Sierra Leone.
Po hudební stráce to rozhodně není nic nového, ale nad nahrávkou se rozhodně vznáší Marleyho duch - bavící i komentující politické dění. Reggae, které podle N’Doura představuje možný soundtrack sjednoceného černého kontinentu, tak v tomto případě získává mnohem vážnější roli, než by se mohlo zdát z jeho pohodového rytmu.

Zlatý hřeb: Leteuma, Africa Dream Again, Medina
Zní to jako: Youssou N'Dour na houpavé cestě mezi Dakarem a Kingstonem

Body:
Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/recenze/Yousson-N-Dour-Dakar-Kingston~20~cervenec~2010/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.