muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

THE CHARLATANS: Wonderland

11.1.2002 | Autor: Veronika SchmidtováUniversal Music (48:08)
Zachovali si The Charlatans i na sedmém albu svěžest, vkus a původnost? Neskončí Wonderland mezi deskami ve starobinci, protože kapela nestíhá reagovat na nové podněty? Je deska dostatečně zajímavá i pro generaci vytancovaných dvacátníků?

Otázky jsou možná nešetrně položené, avšak napadají mě při každém novém albu britské kytarovky. A The Charlatans zas dokazují, že nesenilní, nýbrž zrají a vyčerpání se zatím bát nemusejí. Jejich písničky jsou stále ještě zpěvné, inspirativní, nakopávající. A zatímco minulá deska Us And Us Only uváděla posluchače v zahloubanost, Wonderland je osvěžující jak pivo ze sedmého.

Navíc The Charlatans umějí zaonačit písničky tak, že i přes svou leckdy odstrašující stopáž a volné tempo znějí uchu stále zajímavě. Kupříkladu posmutnělá And If I Fall: plyne si, plyne, zadrhne u vrcholícího refrénu, opět zabředne do ústředního motivu, nabere téměř neznatelnou deklamaci, odezní. Nic neobvyklého na ní neshledáte. Ale každý nástroj zní nějak neopakovatelně, podmaní si vše v dosahu, pohltí. Pro tu chvíli, kdy zní, je to nejlepší písnička na světě.

Obzvlášť se vydařila hned úvodní You're So Pretty - We're So Pretty, natřásající se na neměnných, valivých bicích, s nápěvem pocházejícím z množiny těch nejprimitivnějších, čili nakonec nejhezčích.

Stejně tak druhá Judas jako by pocházela spíš z dílny Reef, i kdyžti by nepoužili tolik odlehčujících momentů, například popově kvákající klávesy. Rytmus a páně Burgesse novinkový falzet činí z The Charlatans kapelu, na níž je opět co objevovat. Přestože slovíčko 'invenční' se v jejich případě už delší dobu nedá s čistým svědomím užít.

Ještě bych zmínila další taháky alba: I Just Can't Get Over Losing You a závěrečnou Ballad Of The Band (ne, nemá to nic společného s baladami o Kurtu Cobainovi či Jimim Hendrixovi od S.O.D.), přičemž ani ostatní kusy nezaostávají v prokoumanosti. The Charlatans ještě svůj potenciál nevyčerpali a dvacátníci by měli relaxovat i u takových 'jízd'.
Body:

Psáno pro: časopis Rock&Pop 2001/12

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/recenze/THE-CHARLATANSWonderland~11~leden~2002/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.