přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní
nakupuj
 

Soulfly: Prophecy

28.7.2004 | Autor: Michal HusákRoadrunner/Universal Music (56:52)

Soulfly

Soulfly

Snadno se lze povznést nad zjištění, že desky Maxe Cavalery se stále více stávají náboženskými agitkami, když si uvědomíte, jakou oslavou svobody a volnomyšlenkářství jsou po hudební stránce. Čtvrté album Soulfly, na svět vyvedené opět v rázně obměněné sestavě, nachází velmi atraktivním způsobem kompromis mezi všemi muzikálními tvářemi bojovného skřítka Maxe - dokonce se mu daří obejít často skloňované výhrady, podle nichž Soulfly jen donekonečna obehrávají úspěšnou formuli sepulturovského alba Roots, aniž by přitom (to je třeba podotknout) ustoupil z osvědčených pozic.


Koketérie s rozličnými folklórními a vůbec mimožánrovými prvky nabrala na Prophecy mnohdy až bizarních rozměrů - flamenco vyhrávky, balkánská dechovka, jamajské houpání, spirituální nápěvy, brazilský karneval... Podobné psí kusy s "cizorodými prvky" už vyváděl Cavalera v minulosti. Tentokrát se mu ovšem zadařilo vytvořit dílko mimořádně vyvážené a po všech stránkách fungující. Druhdy tak odtažité dimenze se mu daří organičtěji stmelovat - viz třeba Moses či coververzi Helmet, In The Meantime. Nezapomínejme ovšem ani na osvěžující úlohu základní, thrashmetalové složky. Po delší době lze onen pro Sepulturu druhdy určující žánrový přídomek psát bez úvozovek. Cavalera na Prophecy přibrousil a kromě zmiňované formulky á la Roots nabízí i pořádně rychlé - čerstvé a šťavnaté - flashbacky do starých dobrých časů. Není divu, že pak jako symbolický kamínek do mozaiky skvěle zapadl mediálně hojně skloňovaný čtyřskladbový příspěvek megadethovského basáka Davida Ellefsona.

Body:

Psáno pro: časopis Rock&Pop 2004/06

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/recenze/SoulflyProphecy~28~cervenec~2004/

Komentáře

celkový počet: 2

lenka  mazec
Alik  soulfly

     
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.