přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní
nakupuj
 

Různí interpreti: Proměny v čase / Tradiční lidová hudba na Moravě, historické snímky, současnost

29.8.2002 | Autor: Petr DorůžkaGnosis (71:14 & 72:50)
Když si v anglicky psané encyklopedii Rough Guide To World Music nalistujete česko/slovenský oddíl, najdete jej pod hlavičkou Kde se Východ setkává se Západem. Podobný název měla původně mít izraelská kapitola, ale editoři jej nakonec přiklepli nám - a to díky strategické poloze Moravy. Na hudební mapě Evropy je Morava tou nejzápadnější výspou, která nese stopy východního koření, díky němuž má hudba z Balkánu, Rumunska či Maďarska dodnes tak pikantní příchuť.

Na Moravě jsou ale východní styly také 'nejučesanější'. Svůj podílna tom má zeměpis, intelektuálové-folkloristé i čtyřicet let totality, která folklór zmanipulovala k obrazu svému. Dnešní posluchač pak většinou ani netuší, že na domácí půdě lze najít svéráznou world music. Recenzované album uvádí tento absurdní stav
na pravou míru.

První z kompaktů přináší retrospektivu od Edisonových válečků z počátku 20. století až po 70. léta. Z historické konfrontace vyplývá, že minulost byla mnohem bohatší - a dobře vyvážený výběr Jiřího Plocka vás snadno přesvědčí o tom, že lidová hudba bývala doménou individualit. V 'terénních' nahrávkách se střídají pijácké balady se stařenami a capella, drsné chlapské hlasy i líbezné ženské sbory zpívající s nenuceností, kterou se naučíte jen v kostele. Neméně pestrá je nástrojová stránka: píšťaly, dudáci, citery i cimbálové kapely. Řada z nahrávek má doslova undergroundovou příchuť: tohle je přece úplně jiná hudba, než kterou předváděly folklórní ansámbly na partajních slavnostech! Je uhnětená ze stejného těsta, jakým prošpikovali svá alba alba Nitin Sawhney či Fun>Da>Mental. Být zdejším DJem, sypal bych si popel na hlavu, že mě něco takového nenapadlo před nimi.

Druhé CD je samplerem nově zachycené tvorby z posledních 10 let, mezi značkami se objevuje Plockova Gnosis, Indies, ale převládají zcela miniaturní lokální firmy - což znamená, že původní CD koupíte jedině na koncertech kapel.

Pokud nehledáte hudbu ke konzumu, ale k aktivnímu poslechu, Proměny v čase jsou vaše nirvána.
Body:

Psáno pro: &musiQ 2002/08

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/recenze/Ruzni-interpretiPromeny-v-case-Tradicni-lidova-hudba-na-Morave-historicke-snimky-soucasnost~29~srpen~2002/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.