Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní

KING CRIMSON: Vrooom Vrooom

19.1.2002 | Autor: Alex Švamberk



Discipline Global Mobile/Cure Pink (59:54 a 68:13)
Skalní fanoušky King Crimson přivádí množství nahrávek, která firma DGM v posledních letech vrhla na trh, k šílenství, protože vědí, že skupina mnohdy hrála stejné skladby jinak. Počet koncertních záznamů však natolik převyšuje sumu studiových alb, že s despektem pronášená slova o nadprodukci rozmělňující odkaz kapely nelze šmahem odmítnout. Vrooom Vrooom ukazuje, že z Frippovy strany nejde o bezhlavé vyprazdňování archivů, aby se zajistil na stáří. V podobě dvojitého tria sice King Crimson natočili jen jediné album, comebackový THRAK, ovšem tři živá alba jej vhodně doplňují. Zatímco B'Boom zachycuje vůbec první koncerty šestičlenného obsazení s teprve se rodícím repertoárem a THRaKaTTak přibližuje improvizace, které byly vždy součástí živých vystoupení King Crimson, Vrooom Vrooom ukazuje obvyklou podobu koncertů dvojitého tria v jeho vrcholném období. Platí to zejména o prvním disku s nahrávkami z Mexika z poloviny roku 1996, kde jádro repertoáru tvoří právě písně z alba THRAK. Podání je velmi tvrdé, skupina vsadila na agresivnější skladby od legendárního Schizoida 21. století přes druhou část Skřivánčích jazýčků a Red až po THRAK, přičemž důraznýje i Dinosaur. Právě v gradaci a naléhavosti se ukázaly přednosti zdvojeného tria, umožňujícího široce pracovat s rytmem, zvukem i dynamikou. Klíčové motivy zůstaly zachovány, přitom je mohla skupina stále ozvláštňovat.

V nahrávkách z Broadwaye z konce roku 1995 hrají King Crimson nejen jiné písně, ale ukazují i odlišnou, méně nekompromisní tvář. Do repertoáru zařadili nejen řadu skladeb z osmdesátých let, ale především hráli více jemnějších písní jako je Frame By Frame, One Time a Three Of A Perfect Pair. Nepůsobili jen jako úderné komando, hodně si pohrávali také s náladou. Komplet také nabízí skladby, které se jinde neobjevují, kromě obligátní ambientní improvizace Biker Babes je to svérázná verze písně Free As A Bird rámovaná podivnými zvuky linoucími se z Frippovy kytary, bubenické bolero Prism i náladovka Two Sticks. Vroom Vroom podává dobrou představu o živých vystoupení šestičlenné sestavy, je také přístupnější než THRaKaTTaK, ovšem ne tak přínosný.




Body:

Psáno pro: časopis Rock&Pop 2002/01

Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/recenze/KING-CRIMSONVrooom-Vrooom~19~leden~2002/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.