muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní
nakupuj
 

JASNÁ PÁKA: Od začátku do konce

14.1.2002 | Autor: Radek DiestlerSony Music Bonton (69:50 & 75:35)

JASNÁ PÁKA

JASNÁ PÁKA

Modří budou vědět, jedva zahlédnou obal. V roce 1991 vyšla u dnes již neexistující firmy Punc nahrávka z jednoho z legendami opředených koncertů (nepřeháním: jestli znáte undergroundový román Totální brainwash, víte, o čem mluvím - a třeba je právě tohle koncert, při kterém v ní náš zvěčnělý editor spadl z pódia) Jasné Páky na Chmelnici. Na našem dvojCD hraje roli onoho 'do konce'; 'od začátku', první disk kolekce, pak přináší záznam z brněnského vystoupení skupiny, snad z podzimu 1981 (datum je trochu diskutábl; pražská premiéra skupiny proběhla 18. 11. 1981 a nezdá se, že by před tím uhrála víc, než koncerty v Babicích a v Nebušicích). Možná jej znají ti, kteří přišli do styku s některou z četných Cibulkových samizdatových kazet s nahrávkami JP. A protože tahle sonda je z těch, které nadchnou archeologická nedochůdčata i fajnšmekry, uzavírají druhé CD ještě studiové nahrávky z jara 1983 - už bez původního klávesisty Josefa Jandy a s drobnou obměnou na postech zpěvaček (Zdena Pištěková za Ivanu Fraňovou).

Zejména první disk je pro otrlejší posluchače. Zvuková kvalita odpovídá době vzniku a možnostem, které tehdejší 'točiči' měli a upřímně řečeno, raná Jasná páka by souhrou i individuálními výkony opravdu nikoho neoslnila. Řada pozdějších hitů tu teprve kvete: provedení To tak, Špinavejch zad ap. je dost těžkopádné a rozhárané, což vynikne ve srovnání s verzemi obou kusů z druhého disku. Na druhou stranu skrývá nahrávka několik písní, které záhy z repertoáru zmizely a upadly v zapomnění. Dokumentační hodnota je tedy mimo vší diskusi. Většinu druhého disku, jak už zmíněno, známe z dřívějška: vyhraná skupina působí jistě a energie, která z písniček jde, je hodně nakažlivá.

P.S.: Zapomenutá písnička z prvního disku Celou noc je signována jako 'traditional'. Kdo si nesedí na uších, snadno v ní odhalí jedno z klíčových rockových čísel Stroll On. A Yardbirds patřili k oblíbeným zřídlům pákovského repertoáru...

P.P.S.: Studiové nahrávky sice nejsou datovány, ale písnička Cizej chlap nabízí kouzelnou berličku. V jejím prostředku některý z kytaristů zničehonic vypálí motiv tehdejšího hitu Standy Vegáče a Mumulanda Mumulandoviče Mumulandovského Holky z naší školky...

Psáno pro: časopis Rock&Pop 2001/12

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/recenze/JASNA-PAKAOd-zacatku-do-konce~14~leden~2002/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.