muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

ostatníSkloňte hlavy, přicház(ej)í Franz Ferdinand!

10.8.2006 | Autor: Zuzka Balounová | sekce: publicistika

 fotogalerie

Franz Ferdinand

Franz Ferdinand

foto: Joe Dilworth/Sony BMG

Franz Ferdinand na festivalu Love Planet, 11. srpen, Praha - Výstaviště

Vypadají jako obyčejní dobře oblečení a učesaní chlapci ze Skotské vrchoviny, kteří zrovna vyjeli na výlet se svojí college. Ale zdání klame. Ani se nestačíte vzpamatovat a imaginární školní autobus vyplivne čtyři pohledné mladé muže, kteří z jeho útrob vyndají kytary, hrábnou do strun a ukážou, kdo je tady pánem. Pěkně po anglicku (nebo rakousko-uhersku?).

Franz Ferdinand

Franz Ferdinand

foto: Dan Rogers/Sony BMG

Dohromady se jmenují Franz Ferdinand, vsadili na jméno císaře a stali se krály. Vznikli na konci roku 2001 v kuchyni frontmana Alexandra Kapranose, když nevěděli, co s basovou kytarou. Alex prý popadl láhev vodky a prohlásil něco o hudbě, při které se rozvlní boky každé holky. K tomuhle celkem běžnému požadavku si přidali ještě slogan: „Nejsem muzikant, jsem umělec.“ a rozhodli se tak dát nový rozměr a směr slovu (brit)pop. Což se jim povedlo na výbornou.
Svým debutem z roku 2004 donutili celou Evropu vytáhnout ze skříní oblečení po rodičích, přežehlit límečky, zamrkat zpod ofinky ve stylu "maminčin mazánek" …a sednout si na zadek.

Franz Ferdinand

Franz Ferdinand

foto: Dan Rogers/Sony BMG

Myslíte, že tohle je konec všech tvrdých rockerů žijících jen pro heslo sex, drugs and rock´n´roll? Ani omylem. Franz Ferdinand jsou na hodné chlapečky asi přece jenom příliš charismatičtí. Stačí jeden pohled Alexe Kapranose, slabšímu pohlaví se podlamují kolena a to silnější se ptá, jak to ten frajer sakra dělá.
Když v loňském roce vydali druhé studiové album s výstižným názvem You Could Have It So Much Better, nikdo se už neodvážil tomuto tvrzení v souvislosti s kapelou Franz Ferdinand odporovat. Netrvalo dlouho a o téhle partě (momentálně sídlící pěkně pohromadě v jednom domě poblíž skotského města Glasgow) se začalo mluvit jako o nových Beatles. Co je na tom pravdy asi nejlépe poznáte naživo.
Co dodat? See ya on Love Planet, my darlings!
Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/publicistika/Sklonte-hlavy-prichazeji-Franz-Ferdinand~10~srpen~2006/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.