muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

ostatníSeznamte se: Hot Chip

7.1.2007 | Autor: Daniel Matoušek | sekce: publicistika

 fotogalerie

Hot Chip

Hot Chip

Není mnoho kapel, které by se mohly objevit na olbřímím a de facto mainstreamovém anglickém festivalu Glastonbury a zároveň na španělské přehlídce Sónar, která se dramaturgicky vyhraňuje do oblasti experimentální hudby. Electro-popová, electro-soulová nebo, jestli se vám to zdá pořád málo, indietronická kapela Hot Chip ano.

Rok 2006 byl, slovy editora britského časopisu Wire, v oblasti nezávislé scény rokem nadmíru plodným. Dlouho už se nestalo, aby v období dvanácti měsíců vzniklo tolik zajímavých a novátorských alb, které stojí minimálně za pozornost. Kromě úspěšných debutantů spadá velká část těchto desek i pod interprety nebo kapely, které už alespoň jedno album na kontě mají, a právě do téhle druhé skupiny patří i britští Hot Chip, jejichž The Warning z loňského května vzbudilo velmi dobré ohlasy.

Pětičlenné seskupení vedené Alexisem Tailorem (zpěv, klávesy) a Joe Goddardem (zpěv, syntezátory) má svou základnu v Londýně, kde se v roce 2004 upsalo malému labelu Moshi-Moshi a pod jehož jménem také vydalo první album Coming on strong. Syntezátory a samplované rytmy občas prostřídávala výraznější kytarová linka a recenze se vesměs shodovaly v tom, že se objevila skupina, která má před sebou světlou budoucnost. A to i přestože samotná deska tak přesvědčivá nebyla. Minimálně na ní byly ale oceňovány ironické texty („I am like Stevie Wonder, but I can see things“) a hudebně viděli publicisté jasnou paralelu s ranou tvorbou skotské formace Beta Band. V žebříčcích se Coming on strong vůbec neumístilo, to ovšem nebránilo tomu, aby se po spolku z jihovýchodu Londýna začaly poohlížet větší nahrávací firmy.
O druhém albu The Warning, vydaném již pod křídly mamutí společnosti EMI, se hned po vydání začalo mluvit jako o velmi povedeném bratříčkovi debutu. Kromě toho, že zní mnohem víc uceleně a je plné chytlavých nápěvů, se s ním kapela také konečně dočkala alespoň částečné komerční odezvy. Útok na britskou Top 40 dopadl úspěšně a bodoval i strojovým rytmem protkaný singl Over and Over, který byl následně vyhlášen časopisem New Musical Express jako singl roku. V bilančních anketách, hodnotících loňské nejlepší nahrávky, se navíc deska objevuje velmi často.

Chlapci z Hot Chip, jak se zdá, našli celkem originální recept na to, jak skloubit nevtíravé popové melodie se syntezátorovým podkladem. Jak přinášet taneční hudbu, která není hloupá a přitom zůstává stále přístupná a která se zbytečně neutápí v elektronických kolážích. A to se jim alespoň prozatím evidentně osvědčuje.


>> Poslechněte si ukázky na MySpace


Galerie:
Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/publicistika/Seznamte-se-Hot-Chip~07~leden~2007/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.