muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

ostatníSeznamte se: DVA

29.4.2008 | Autor: Zuzka Balounová | sekce: publicistika

DVA

DVA

foto: www.2dva.cz

On a ona, jedna plus jedna. Sečteno a podtrženo dva, někdy i tři. Dva lidi a smyčkovač. A taky DVA, beatbox bizarre, hudební projekt z Hradce Králové, který si dovolím klasifikovat jako jeden z nejzajímavějších domácích počinů poslední pětiletky. Ptáte se proč? Poslouchejte, povím vám příběh plný nanuků, kolotočů a rapujících tučňáků.

Nasaďte sluchátka a pojďte si hrát. Mluvit, žvatlat, kombinovat nekombinovatelné. Co na tom, jestli jste panička sedící v růžových papučkách před televizí někde v Moskvě, sedmileté dítě nebo jeho učitelka. DVA vás povedou. On, Jan Kratochvíl, vezme růžovou lopatku a zkypří slova, rozseká je na jednotlivé hlásky. Ona, Bára Kratochvílová, sesype slabikovou drť, smíchá se zbytky písku, udělá bábovičku a je to.

Z pískoviště vyběhne s teatrálností cirkusáka zářivě bílý sob a v záři diskotékových světel se vrhne na postavu z kultovního němého hororu. Za zvuku saxofonu, kytary, beatboxu a starých hraček přiberou ještě pár tučňáků a německých turistů, budou tančit tango na kuchyňském stole a tvrdit, že je stvořili DVA v labelu HomeTable. A přesně v tuhle chvíli začne všechno dávat smysl.

Hudební styl, který uslyšíte, zaškatulkujete jen opravdu těžko. Samotní DVA ho charakterizují jako „Cirkus, kabaret, beatbox, tango, esperanto, bizarre soundtrack, akustické elektro, elektrické akusto a kapela a capella v dvouvrstevnatém obalu s texty v univerzálním jazyce“. Pomatujete si, když jste se jako malé děti kroutili před zrcadlem a s banánem místo mikrofonu zpívali rádiové hity? Přidejte trochu ugorfinských jazyků, francouzštiny a čechoněmčiny a dostanete přesný obraz onoho univerzálního jazyka, kterým DVA tak rádi mluví. Jazyka, v němž nejde ani tak o obsah slov jako o jejich zvuk, přesto je maximálně srozumitelný všem dětem s banány i dospělým, kteří z nich vyrostli, aniž by si zapomněli hrát.

Když radostí skáču
Roztočím si káču
A už se točí
Raz Dva Jupí Hou!

Čardáš, Tanec, Lidi Hajdy!

Myš i kočka jsou na stole
Pes tancuje v jednom kole
Trsne si i Rambo
Tři Čtyři Hop Hej!

Čardáš, Tanec, Lidi Hajdy!

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/publicistika/Seznamte-se-DVA~29~duben~2008/

Komentáře

celkový počet: 1

sakuL  :-)

     
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.