přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

ostatníSeznamte se: Alina Orlova

29.3.2011 | Autor: Ladislav Řehounek | sekce: publicistika

Alina Orlova

Alina Orlova

foto: facebook.com/AlinaOrlova

Alina Orlova prožívá litevský sen. V sedmnácti zavěsila na internet svoje první nahrávky, o dva roky později představila debutovou desku a stala se oblíbenkyní místních kritiků a dnes, ve dvaadvaceti letech, je z ní zřejmě nejvýraznější adept na titul pobaltského vývozního artiklu.

Poslech jakékoliv Alininy nahrávky si říká o přirovnání k jedné její známější kolegyni – Regině Spektor. Obě písničkářky, obě klávesistky, obě s východoevropskými kořeny, ba co víc, podobající se sobě vzhledem, hlasem i celkovým projevem.


Alina Orlova - Lovesong (youtube.com)

Alina má jemný hlas, její písně zapamatovatelné melodie a desky jedinečnou melancholickou atmosféru. Na první desce Laukinis Šuo Dingo (v překladu Divoký pes Dingo, podle její oblíbené Frajermanovy knihy z dětství) přinesla krátké, zdánlivě přímočaré písně (nejdelší má něco přes dvě a půl minuty) zpívané jak v rodné litevštině, tak i v angličtině a ruštině. Pro Středoevropana milá exotika. Onou přímočarostí přitom není myšleno nic negativního, spíše jako absence zbytečných exhibic a patosu. Všechno je skryto v jádru. Minimalistické kompozice střídají skladby, kde vedle piána dostává svůj prostor akordeon nebo smyčce. Na následovnici Mutabor ze sklonku minulého roku se pouští do složitějších struktur, podstata a nálada se ale nemění.


Alina Orlova - Lijo (youtube.com)

O něčem vypovídá i sám fakt, že na takovém last.fm (ano, v dnešní době už ho můžeme brát za vodítko pro porovnávání) je Alina Orlova s výrazným náskokem nejposlouchanějším litevských interpretem. Se svými třiasedmdesáti tisíci posluchači strčí hravě do kapsy veterána tamní hudby Andriuse Mamontovase, jemuž pro druhou příčku v žebříčku stačí dvacet tisíc posluchačů. Pro srovnání, z Česka si nejlépe vedou Jaromír Nohavica a Kabát s osmadvaceti tisíci a podobných čísel běžně dosahují i sledovanými magazíny hypeované indie hvězdičky. Byl by v tom čert, abychom o ní ještě neslyšeli. Účast na francouzském showcase festivalu Europavox a turné po Británii se zdají býti prvními kroky.

P.S.: Kromě zpěvu se Alina věnuje taky malování.
Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/publicistika/Seznamte-se-Alina-Orlova~29~brezen~2011/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.