Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní

ostatníRolling Stones... S politiky netančí?

7.11.2005 | Autor: Roman Jireš | sekce: publicistika
Na první pohled to vypadá, že se tihle staří psi naučili novým kouskům a bývalí britští bouřliváci se v posledních letech začali paktovat s politiky. Alespoň tomu nasvědčují zprávy o tom, že se guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger, hvězda hollywoodských akčních filmů, rozhodl nalákat sponzory do amfiteátru Fenway Park v Bostonu, kde Rolling Stones 21. srpna zahájili své americké turné. Od sponzorů se za místo v lóži očekával příspěvek
100 000 dolarů na Terminátorovu kampaň k referendu o reformách v Kalifornii. Už před dvěma lety získali "Stouni" překvapivého předskokana na bezplatném koncertu v Los Angeles. Byl jím někdejší americký prezident Bill Clinton. Vystoupení organizovala americká instituce Natural Resources Defence Council (NRDC), která koncertem hodlala obrátit pozornost ke globálnímu oteplování. A co si myslet o tom, že němečtí křesťanští demokraté v čele s Angelou Markelovou letos za neoficiální hymnu volební kampaně CDU zvolili skladbu Angie? A co singl z nového alba A Bigger Bang, kterým je nezvykle tvrdá kritika pokrytectví amerických neokonzervativců - Sweet Neo Con...

Tak jednoduché to zase není. Samotná slavná kapela, která se veřejně přátelí i s bývalým československým a českým prezidentem Václavem Havlem, se nařčení z přílišné politické angažovanosti brání. Na vzpomínanou Schwarzeneggerovu účast na jejich koncertu ve Spojených státech reagovali prohlášením, že s jeho finančními operacemi nemají naprosto nic společného. Koncert pro osmnáctitisícový dav v Los Angeles, konaný na protest proti současné ekonomice energetiky, zase vedle Clintona podpořili svou přítomností i Leonardo Di Caprio, Pierce Brosnan, Lisa Kudrow, Mira Sorvino a Cameron Diaz. Do německých voleb také Stones nezasáhli oficiálně a politiky zvolená balada Angie spíše souvisí s tím, že členové kapely jsou ve svém téměř důchodcovském věku jejich vrstevníky.A singl Sweet Neo Con? Je pravda, že se od kapely založené v roce 1962 v textu spíše očekával tradiční sexuální podtext, než kritika dnešní americké politiky."Není pravda, že by tahle skladba útočila přímo na prezidenta Bushe," vyvrací domněnku Mick Jagger, stejně jako nerad slyší o tom, že se kapela snaží využít zkušeností punkových Green Day, kterým se politicky laděným albem American Idiot podařilo oslovit nečekané množství lidí. Skutečností je, že další písní, která předcházela vydání alba, už byl tradiční erotický ploužák Streets Of Love.
A zbytek alba? Troufám si říct, že Rolling Stones vydali své nejlepší album od Tattoo You z roku 1981. Zásluhu na tom ani tak nemají výrazné písně, mezi nimiž určitě nenajdete hit srovnatelný se Satisfaction nebo Honky Tonk Woman, ale celková atmosféra a nabroušený zvuk nahrávky. Sound, zejména bicích, je opravdu ve většině případů parádní a milovníky starších alb potěší návratem ke zvuku 60. a 70. let a příklonem k tvrdosti. A skladby typu foukací harmonikou obohaceného bluesového Back Of My Hand zase ukazují, že Rolling Stones nezapomněli na své kořeny.
"Myslím si, že rock´n ´roll by se neměl moc rozebírat a nemělo by se o něm moc vážně přemýšlet. Víte, rock´n ´roll je dobrý jenom tehdy, když jste si jím jistý," nabízí klíč k poslechu kapely kytarista Keith Richards.
Na další řadové album museli příznivci legendární skupiny, která jako jediná dokázala v 60. letech konkurovat fenoménu Beatles, čekat dlouhých osm let. Rozhodně se však nedá říct, že se jedná o nějaký comeback od vydání solidního alba Bridges To Babylon. Kapela o sobě totiž dávala průběžně vědět a určitě to nebylo způsobeno jen údajnou výměnou litrů krve ve švýcarských sanatoriích, pobytem Micka Jaggera v posilovnách a zmírněním alkoholických a drogových excesů Keitha Richardse.
Hlavním tahounům Rolling Stones totiž i po letech zůstala chuť a schopnost psát nové skladby a absolvovat náročná vystoupení. Například před dvěma lety potěšili miliony svých příznivců po celém světě. Tehdy kapela, která už v dubnu 1964 vydala dlouho očekávaný eponymní debut, jenž se udržel na čele britské hitparády 12 týdnů, přišla s parádní dvoudeskovou kolekcí svých hitů Forty Licks a vyrazila na monstrózní turné. V jeho rámci v červenci 2003 vystoupila před 80 000 diváky také v Praze na Letné, kde zahrála i novou skladbu z reprezentativního výběru, singl Don´t Stop.
Letošní turné Rolling Stones začalo 21. srpna v Bostonu a skončí až příští rok. V sestavě kapely se už léta nic nemění. Basák Darryl Jones, který už v polovině devadesátých let vystřídal Billa Wymana, se opět nedostal na společnou fotografii jako řádný člen kapely, takže základními Stones jsou vedle Micka Jaggera a Keitha Richardse bubeník Charlie Watts a kytarista Ronnie Wood. Prozatím je známo pětatřicet koncertních dat turné, přičemž se jedná vesměs o vystoupení ve Spojených státech a v Kanadě. Poté si kapela naplánovala přesun do Mexika, Jižní Ameriky, na Dálný Východ a až nakonec se jí dočká také Evropa. Zatím není známo, zda evropská část turné zahrne i koncert v České republice, vyloučit se to však nedá. Ostatně, Mick Jagger svého času prohlašoval: "Praha patří vždy mezi města, která si na turné značíme červenou tužkou a ještě si je dvakrát podtrhneme."

V kuloárech se údajně proslýchá, že může jít o úplně poslední šňůru Stones. Ale ruku na srdce, kolikrát jsme to už v případě těchhle vysušených staříků slyšeli, a pak jsme jim šli tleskat na pražský Strahov či Letnou...
"Koncertování nás vždycky moc bavilo, a tak v tom pokračujeme. K tomu se víc říct nedá," nechal se slyšet Mick Jagger, takže neberte řeči o poslední šňůře zase tak moc vážně. Údajně posledním mělo být už turné před dvěma lety, kdy například v irském Dublinu byly lístky na dva koncerty vyprodány za neuvěřitelných šest minut, a dnes už zase Rolling Stones plní stadiony. Tihle rock´n´rolloví dinosauři, kteří působí na hudební scéně úctyhodných třiačtyřicet let (mimochodem stejně dlouho jako tuzemský Olympic...), to jen tak nezabalí.
"Pro nás je největší radost psát nové písničky a nikdo nechce z toho autobusu vystoupit, protože on pořád jede. To bychom si taky mohli pěkně ublížit-vystoupit z něčeho rozjetýho," vykládal ještě v minulém století Keith Richards, ale ono to zjevně platí i pro rok 2005.

Psáno pro: časopis mGuide 2005/05

Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/publicistika/Rolling-Stones-S-politiky-netanci~07~listopad~2005/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.