muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

ostatníReakce z redakce I. - Zahraniční singly roku 2007

24.12.2007 | Autoři: Petr Bořuta, Filip Drábek, Míša Formanová, Daniel Matoušek, Petra Němečková, Ladislav Řehounek | sekce: publicistika

Modest Mouse

> Reakce z redakce >> Zahraniční singly >> Domácí objevy >> Koncertní akce >> Zahraniční alba

Nechceme sestavovat žebříčky a kázat, který z letošních singlů je první a který je šestý nejlepší. Chceme si ale udělat inventuru a zrekapitulovat, co nás v letošním roce zaujalo a rotovalo v našich přehrávačích. Zahraničním singlům věnujeme první díl seriálu, s nímž se na našich stránkách budete setkávat v příštích dnech.

Arcade Fire – Intervention (www / MySpace)
Dle mého názoru nejlepší píseň alba Neon Bible. Má tu správnou atmosféru, která k Arcade Fire patří, a má nápad. Není třeba připomínat, jak skvěle zní na živo (jako vše, co Arcade Fire zahrají), čímž ale zabíhám do jiných kategorií. (Petra Němečková)


Babyshambles

Babyshambles

foto: myspace.com/babyshamblesofficial

Babyshambles – Delivery (www / MySpace)
Musím sa priznať, že Babyshambles som nikdy nemal rád a po príšernom koncerte na slovenskom Topvar Rock Feste v roku 2006 som si to len potvrdil. Ale prišiel tento rok, Doherty a spol. nahrali album Shotter’s Nation, ktorému predcházal singel Delivery. Výborný album a výborný singel. Devízou tracku Delivery je predovšetkým silný refrén a atmosférou psychedélie šesťdesiatych rokov nabité klávesy. Treba spomenúť aj to, že Dohertyho hlas tu znie veľmi dobre. Skrátka, po albume Shotter’s Nation som konečne aj ja presvedčený o tom, že Doherty nie je len skrachovaný feťák, ale aj výborný hudobník. (Filip Drábek)


Battles

Battles

Battles – Atlas (www / MySpace)
Představte si, že si dáte LSD. Potom si do jednoho ucha vložíte sluchátko s nějakým post-rockem, do druhého ucha sluchátko s nějakou experimentální elektronikou. Potom si znova zobnete LSD, vyndáte sluchátka, vdechnete hélium a jdete nahrávat. Řekl bych, že zhruba v takovém rozpoložení museli být Battles, když dělali nové album. (Daniel Matoušek)


Burial

Burial

Burial – Archangel (MySpace)
Zatímco v anglických klubech se rychle začíná rozmáhat bublavý žánr bassline a loňská elektronická událost roku dubstep už předává štafetu, konečně přišlo album, které je celkem dobře stravitelné i pro do dubstepu nezasvěcené. Tajemný producent Burial totiž zamířil se svými pomalými a tupými synkopovanými rytmy do popových oblastí. Archangel jako první skladba je na ráně, výborný je ale i zbytek. (Daniel Matoušek)


Editors

Editors


Editors – Smokers Outside the Hospital Doors (www / MySpace)
Birminghamskí Editors uviedli svoj nový album najlepšie ako mohli. Prvým singlom boli ich „fajčiari pred nemocničnými bránami“, do ktorých dokázali vtesnať obrovský počet nálad, silný tok emócii, bravúrne zvládnutý spev a gitarové vyhrávky v pozadí, pulzujúcu basu s jednoduchým, ale účinným klavírom. To všetko v stopáži piatich minút. Spevák a textár Tom Smith sa zároveň ukázal ako majster v používaní symbolov, lebo už len samotný názov skladby spôsobuje temné zimomriavky. Singel roka? Pre mňa nepochybne. (Filip Drábek)


Hadouken!

Hadouken!


Hadouken! - Liquid Lives (www / MySpace)
Britští mlaďoši míchající kytary, elektroniku a grime; svou nejúdernější píseň otextovali podle trojčlenky alkohol, cigarety a sex. Mohla by se tak stát hymnou všech mladých, vypovídající o tom jak bezstarostné je prožívat další propařenou noc. A jak úděsné je rozvzpomínání, když se následující ráno probudíte. Mezi řádky pak vypraví čtyři příběhy lidí, kterým se po požití návykové látky stalo něco velmi nemilého. Ty poslední dvě věty ale vypusťte, nejsou podstatné. (Petr Bořuta)


The Chemical Brothers

The Chemical Brothers


The Chemical Brothers - Do It Again (www / MySpace)
Kdo se přidává k všeobecné náladě a tvrdí, že The Chemical Brothers jsou unavení dinosauři, ať se jde zahrabat. Singl Do It Again, ale i mnoho dalších kousků z alba We Are The Night, rozhodně netrpí nedostatkem nápadů a neprojevuje známky unavenosti. Tahle je píseň je totiž stejně roztažitelná, ohebná a přežvýkatelná jako ona bubble gum z textu. Vy nic z toho ale dělat nemusíte, The Chemical Brothers ohnuli a přežvýkali beat za vás, a... vznikla tutti frutti. Lahodná, se sladkým vokálem a s chutí co z jazyku jen tak nezmizí. (Petr Bořuta)


Justice

Justice


Justice – D.A.N.C.E. (MySpace)
K řadové desce se francouzští Justice dostali až letos. Předcházel jí veleúspěšný singl D.A.N.C.E., což je, jak sám název napovídá, chytlavá dance záležitost s jednoduchým textem nazpívaným londýnským dětským sborem. Tahle píseň má svou lehkostí a příjemným vokálem potenciál vyloudit úsměv i u posluchačů elektroniku striktně odmítajících. (Petr Bořuta)


Sean Kingston

Sean Kingston


Sean Kingston – Beautiful Girls (www / MySpace)
I přesto, že je představitelem typických rádiových písní s trvanlivostí jednoho léta, Beautiful Girls jednoznačně z kolonky mainstreamu vybočuje. Píseň má chytlavou melodii, která byla prvním impulzem, jak si mě získala. Text nepřináší žádné hluboké zamyšlení a možná právě proto si ji můžeme jen tak broukat v jakékoliv situaci. Ale hlavním důvodem, proč mě právě tato skladba tak zaujala, je samotný interpret – respektive jeho hlas. Téměř dětský, přesto však krásně zabarvený a jednoduše zajímavý. (Míša Formanová)


Mika

Mika


Mika – Grace Kelly (www / MySpace)
Na popovou scénu vtrhl jako uragán a rozvířil její v poslední době dost klidné vody. Tento rodilý Libanonec zaujal především „našlápnutou“ muzikou, která jednoduše baví od začátku až do konce. Perfektní hlas, který se dokáže vyšplhat až do neuvěřitelně vysokých poloh a písně, kterými si získává miliony fanoušků po celém světě – to je prostě Mika. (Míša Formanová)Modest Mouse – Dashboard (www / MySpace)
Na začátku roku způsobila slušné pozdvižení informace, že Johnny Marr, kytarista někdejších The Smiths, se nastálo připojil k alt-rockerům Modest Mouse a chystá s nimi album. První singl, který se ještě před vydáním objevil, naznačoval, že půjde o vynikající záležitost. Bohužel, nestalo se. Modest Mouse tak pro mě zůstávají kapelou, která má to nejlepší už za sebou, ale tahle písnička je zkrátka skvělá. S tím se nedá hnout. (Daniel Matoušek)


Of Montreal

Of Montreal


Of Montreal - Heimdalsgate Like a Promethean Curse (www / MySpace)
Řekněme si to na rovinu, desku Hissing Fauna, Are You the Destroyer? amerických Of Montreal je radost poslouchat. Neznáte? Pak vám singl Heimdalsgate Like a Promethean Curse budiž vstupenkou. Máte to all inclusive: disco, folk, pop, retro... Jestliže pro pestrosti chtivé vyznavače mainstreamu se letos stal hrdinou Mika, pak Of Montreal si o obdobný titul říkají v rámci nezávislé scény. (Ladislav Řehounek)


Radiohead

Radiohead


Radiohead – Jigsaw Falling Into the Place (www / MySpace)
Neviem, či Radiohead vybrali ako prvý singel z albumu In Rainbows práve tú najvhodnejšiu, ale určite moju najobľúbenejšiu skladbu. Jigsaw Faling Into Place naberá svoju silu každým vypočutím, jej triumfmi sú naliehajúci rytmus pripomínajúci vlak a až banálne jednoduchá gitarová linka. Radiohead klasicky ťažia z minima maximum. Pokiaľ bol In Rainbows len MP3 albumom, nikto netušil, čo bude singlom a tak si každý vybral ten svoj. Mňa veľmi potešilo to, že si Thom Yorke a spol. zvolili práve “moju skladbu“. (Filip Drábek)


The Shins

The Shins


The Shins – Phantom Limb (www / MySpace)
Písničkář J. R. Mercer letos skóroval. Spolu s kapelou The Shins na albu Wincing the Night Away přinesl pop v nejlepším slova smyslu – s hlavou i patou, s nápadem i duchem, s negativními i pozitivními emocemi. A to vystihuje i singl Phantom Limb, slušnou popovou hitovku, mám-li použít tento výraz... (Ladislav Řehounek)


Tracey Thorn

Tracey Thorn


Tracey Thorn – It’s All True (www / MySpace)
Není to vyčpělost, je to důstojný návrat k sólové dráze. Tracey Thorn se po pětadvaceti letech odhodlala vydat druhou sólovku, s níž volně navazuje na tvorbu Everything But the Girl (Jasně, Missing... Mnozí z vás je zřejmě budou řadit mezi „one hit wonders“). Na desce Out of the Woods sice nehledá nové obzory a nepřináší žádné experimenty, nicméně nabízí kompatní kolekci svěžího popu skříženého s písničkařením konfrontovaným chytlavými elektronickými melodiemi. A pilotní singl It’s All True je toho přesvědčivým důkazem. (Ladislav Řehounek)


The White Stripes

The White Stripes

foto: Autumn de Wilde


The White Stripes – icky Thump (www / MySpace)
Skvělé album The White Stripes s sebou přineslo jeden z nejlepších singlů, jaký kdy tato dvojice vydala. Nedá se říct, že by TWS kdy trpěli nedostatkem nápadu, ale tento singl je teprv bomba, která vás udeří do uší. Kromě toho otvírá již zmíněné stejnojmenné album a já vám garantuju, že z vás udělá nadšeného posluchače. (Petra Němečková)


Patrick Wolf

Patrick Wolf


Patrick Wolf – The Magic Position (www / MySpace)
Patrick Wolf přenesl svou vlastní tvorbu k jiným vodám, když vydal album The Magic Position a to hlavně díky stejnojmennému singlu. V porovnání s jeho starší tvorbou je tento singl neuvěřitelně pozitivní, energický a barevný. Patrick Wolf je člověk, který se neveze s žádnou z moderních vln, ať už jsou tou vlnou kytarovky nebo nu rave. On je svůj a tuto osobitost umí prodat. (Petra Němečková)


Metodika ankety Reakce z redakce: Jednotliví redaktoři internetové sekce Muzikusu nominovali v každé ze sedmi kategorií maximálně tři hudební počiny (resp. alba, singly, objevy, nebo koncerty), které je v rámci roku 2007 zaujaly. Ty jsou seřazeny abecedně (resp. podle termínů koncertů), přičemž počiny s vyšším počtem nominací získávají přednostní pozici před ostatními. Nejde tedy o bilanční žebříčky určující pořadí nejlepších nahrávek a interpretů; jde o ohlédnutí za počiny, které jednotlivé členy redakce zaujaly.
Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/publicistika/Reakce-z-redakce-I-Zahranicni-singly-roku-2007~24~prosinec~2007/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.