muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

festivalyNa festival do Polska? Proč ne?

21.6.2006 | Autor: Ladislav Řehounek | sekce: publicistika

Festival Open´Er

Festival Open´Er

foto: agentura Alter Art

Když jsme v březnu přinesli první nástřely headlinerů letošních polských festivalů, netušili jsme, do jaké míry se doslova z roku na rok tamní festivalová scéna promění a vyzraje. Teď můžeme s klidným srdcem konstatovat, že Polsko by se klidně mohlo stát rájem festivalových fanatiků.
Možná nevíte, že hlavní školní prázdniny v Polsku mají teprve v srpnu a v září. Proto se zde ale řada velkých festivalů konná později, než u nás bývá zvykem. Fanoušci velkých jmen a letních festivalů si tak ale mohou pěkně prodloužit sezonu.
Na rozdíl od německých a rakouských festivalů zde solidně ušetříte. Ceny vstupenek i občerstvení se pohybují na srovnatelné úrovni, jako je tomu u nás a na Slovensku.

Červenec

Zatímco u nás je v červenci festivalová sezona v plném proudu, v Polsku se teprve začíná rozjíždět. Paradoxně však největší polský festival probíhá právě touto dobou. Heineken Open‘Er se letos uskuteční teprve potřetí. Ačkoliv socialismus,

Sigur Rós

Sigur Rós

brzda velkých festivalů, v Polsku pominul přibližně ve stejné době, začala se zde historie hvězdných akcí psát o poznání později. Open‘Er se konná v Gdynii na severu Polska a letos přivítá takové kapely, jako jsou Placebo, Franz Ferdinand, Sigur Rós, Scissor Sisters, Ladytron, Coldcut, Basement Jaxx, Groove Armada, vystoupí také rappeři Pharrell Williams a Kanye West, Manu Chao, The Streets, zpěvačka Skin, „všeuměl“ Matthew Herbert, nebo DJ Roger Sanchez. Open‘Er se konná od 6.do 8. července na letišti na Babich Dołach.

Nebudou chybět ani čistě taneční a elektronické festivaly. Pro někoho snad i kultovní Creamfields se uskuteční hned v první červencový den na letišti v nedaleké Wroclawi a přivítá mimo jiné Paula van Dyka, skupinu Kosheen, brtiské duo Audio Bullys, zahraje Ital Mauro Picotto, ale i Čech Michael Burian.
O dva týdny později, 15. července, se ve Warszavě uskuteční festival Nokia Trends, který pro změnu přivítá Easy Band All Stars, vystoupí zde také Dezire, Mylo s DJským setem, nebo Tiga.
Třetí z velkých tanečních festivalů pak naváže hned 21. a 22. července. Soundpolis se

I Am X

I Am X

konná v romantickém prostředí pod zříceninou hradu Ogrodzieniec a letos nabídne kupříkladu ATB.

Srpen

Headlineři srpnových festivalů se teprve začínají zveřejňovat a tak zmiňované kapely berte pouze jako pomyslný předkrm. Přesto již nyní je o mnohých kapelách rozhodnuto. Příznivce tvrdší muziky by mohl zajímat Hunter fest. Ten proběhne od 12. do 14. srpna ve Szytně a přiveze mimo jiné skupiny Opeth, Fear Factory, Napalm Death, nebo Sick Of It All.

Především taneční a rockové hudbě bude věnován Off Festival. Bude se konat od 18. do 20. srpna v Mysłowicích nedaleko Katowic a vystoupí zde I Am X, nekorunovaný král elektronické ethno music Toby Marks se svým projektem Banco De Gaia, nebo rakouští experimentátoři Sofa Surfers.

Ve stejném termínu se v Ostródě uskuteční Ostróda Reggae Festiwal. Ten nabídne vystoupení hned několika původních jamajských reggae kapel, mimo jiné Culture, Jah Tiger, britsko-jamajských Steel Pulse, ale i německé ska skupiny Yellow Umbrella a francouzských Dub Incorporation.
Další z velkých reggae festivalů se odehraje 25. a 26. srpna v Bielawě. Na Reggae Dub Festiwalu letos vystoupí německý Gentleman a jeho The Far East Band, House of Riddim & Ganjaman,

Ian Brown

Ian Brown

francouzští Dubians, nebo jamajští The Skatelites.

Září

Velký vrchol festivalové sezóny však v Polsku přijde až v září. Hned dva zajímavé festivaly se uskuteční během druhého zářijového víkendu. V Krakówě to bude jednodenní Coke Live Festival zaměřený především na taneční hudbu, r‘n‘b a hip-hip. Již nyní jsou na 9. září potvrzena vystoupení britské trojky Sugababes, přijede také Shaggy a rapper Jay-Z.
Slibně vypadá i varšavský festival Summer Of Music, na jehož první ročník 9. a 10. září přijedou Pet Shop Boys, zpěvák Ian Brown, kytarovka Maxïmo Park, nebo skupina Stereo MCs.

Vstupenky na většinu zmiňovaných akcí si můžete rezervovat prostřednictvím portálu Ticketpro.pl. Bližší informace naleznete na stránkách jednotlivých festivalů.
Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/publicistika/Na-festival-do-Polska-Proc-ne~21~cerven~2006/

Komentáře

celkový počet: 3

A.P.  Castleparty
Laďka  festival
hahaha  Re: festival

     
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.