muzikus.cz na

facebook twitter
Muzikus.cz homepage

ostatníLily Allen - Princeznička s prořízlou pusou

30.3.2009 | Autor: Roman Jireš | sekce: publicistika

 fotogalerie

Lily Allen

Lily Allen

foto: EMI

Britská zpěvačka Lily Allen je svým způsobem roztomilá třiadvacetiletá dívka, se kterou je celkem legrace. Tahle barbie, se kterou by si rádi pohráli i intelektuálové, si už svým prvním albem Alright, Still dokázala podmanit čtenáře teenagerských časopisů stejně jako některé čitatele existencionálních románů. Ti všichni přijali její hru na emoce, veselé popěvky v kombinaci s ironickými texty i kukuč darebačky v růžovém, které všechno nakonec projde. Tahle popová princeznička se opravdu dobře poslouchá, její chytlavé písničky nás pobaví v autě cestou do práce i při čekání na večerní televizní zprávy, ale ruku na srdce - doma bychom jí asi každý den mít nechtěli.

Také druhé album vcelku originální písničkářky, jejíž největší slabina je patrně v jen průměrném hlase, se dá označit za plné potencionálních hitů. A to přesto, že při jeho tvorbě trochu zariskovala, když si jako nejbližšího spolupracovníka vybrala Grega Kurstina, producenta známého jako polovina amerických The Bird And The Bee. V minulosti jeho služeb využili například Jamelia, Beck, Britney Spears, All Saints nebo Kylie Minogue. Šikovný muzikant dokázal nijak výrazný zpěv Lily Allen "zabalit" do tak pestré hudební produkce, že je tenhle malinkatý handicap zcela zakrytý. "Minule jsem dělala retro, od té doby mě ale začalo spousta lidí napodobovat. Novým albem se chci od téhle skupiny oddělit a posunout se dál," vysvětluje Lily. Zkusila to i s několika doporučenými producenty, mezi nimiž byl údajně i Damon Albarn,

Lily Allen

Lily Allen

foto: EMI

ale nakonec se správně rozhodla pro Kurstina.

Drogy i bůh

Texty z novinky It’s Not Me, It’s You jsou stejně jako na debutu Lily nápadité a posluchač, který jim nerozumí, je ošizen mninimálně o polovinu zážitku. A jejich prostořeká autorka nikoho nešetří. To mladí pánové se asi moc nezasmějí ironickým slovům skladby It’s Not Fair pojednávající o příteli, který by byl celkem fajn, kdyby to nekazila taková "maličkost", že to s ním za moc nestojí při milostných hrátkách. Však se Lily mimo jiné nedávno svěřila, že nesnáší muže, kteří jsou v posteli sobečtí. Vůbec nejednoznačně vyznívá píseň Fuck You, kterou si někteří vykládají jako vzkaz bývalému americkému prezidentovi Georgi W. Bushovi. V Everyone´s At It je řeč o drogách a v Him o Bohu, tedy dvou tématech, kterými Lily vyprovokovala vášnivé diskuse. V prvním případě pobouřila značnou část veřejnosti, když se v jednom nizozemském magazínu nechala slyšet, že by drogy neměli rodiče dětem zakazovat a děti by si je měly vyzkoušet. "Mělo by se dětem říct: Drogy se mohou zdát jako zábava, ale dělají vtipné věci vašemu mozku. Někteří lidé na ně reagují dobře, někteří ne. Zkus je a uvidíš, co si budeš myslet," radí šokovaným rodičům s tím, že sama několik drog zkusila. "Nikdy jsem dobře nezvládala kokain a podobné drogy. Byla jsem po nich vášnivě naštvaná na všechno," vzpomíná.
V druhém případě neskrývá svůj odpor k pokryteckému křesťanství, k čemuž jí paradoxně dopomohla právě katolická výchova. "Vychovali mě v katolické školy a tvrdili mi, že gayi, cizoložství a drogy jsou špatné. Přitom všichni kamarádi mé mámy byli gayové, můj otec měl pár milostných pletek, a když jsem byla dítě, v domě se povalovaly drogy," líčí své dětství.

Lily Allen

Lily Allen

foto: EMI

Nezdary? Jenom alkoholem

Dnes se už dá konstatovat, že It's Not Me, It's You je úspěšné album, ale jeho vydání předcházelo ne právě radostné životní období jeho autorky a interpretky. Nedařilo se ani v soukromém životě, kdy Allen nedonosila dítě, které čekala s hudebníkem Edem Simonsem, což vedlo loni v lednu ke konci jejich vztahu. Už v minulosti dcera britského herce Keitha Allena, kterého i u nás známe jako šerifa z Nottinghamu se seriálu Robin Hood nebo překupníka drog z Trainspottingu, své osobní problémy řešila pokusem o sebevraždu. Předávkovala se, podřízla si žíly a skončila na vyhlášené psychiatrické klinice The Priory. Tentokrát se zdá, že nové nezdary řešila "jen" alkoholem. "Špatně reaguji také na alkohol, ale nikdy nevím, kdy s ním přestat. Piju pořád, protože mi to pomáhá. Mám problém komunikovat s cizími lidmi," přiznala Allen.
S přihlédnutím na tyto skutečnosti je patrné, kde můžeme hledat základ jejích sebeironických a někdy osobních textů, které tvoří ve spojení s jejími v podstatě veselými popovými písničkami onu přitažlivou směs. Ta oslovila řadu posluchačů i v České republice, na svém evropském turné nás však zpěvačka pravděpodobně vynechá.

Zajímavosti:

"Někdy si říkám, že hudbu nemiluju natolik, abych tohle všechno snášela," povzdechla si Allen v souvislosti s pozorností, kterou ji věnují bulvární média a stěžuje si, že kvůli otravným fotografům nemůže venčit svého psa a naznačuje, že vinou novinářů má problémy v partnerských vztazích. Koho tím chce mladá milionářka vyrůstající v prominentním prostředí rodiny, v níž je její otec známý herec, matka Alison Owen filmová producentka a za kmotra měla Joe Strummera z The Clash, dojmout? Mike Skinner z The Streets nedávno upozornil, že si Lily Allen neustále stěžuje na bulvární novináře, a přitom jim sama vychází vstříc. Pověst hubaté princezny britského bulváru si mladá dáma zjevně buduje záměrně. Nikdo zatím s jistotou nemůže říct, zda se stylizuje do role inteligentnější britské obdoby Britney Spearce, ale moc dobře ví, co dělá a co svými kontroverzními výroky vyvolává.
Allen se nikdy nedozví, jak vypadá život normálního člověka, stejně jako ani její příznivci nikdy zcela nepochopí, jak si žije ona. Tak to chodí, až si každý pěkně zůstane na své straně barikády.

Fotogalerie:

Psáno pro: časopis mGuide 2009/04

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/publicistika/Lily-Allen-Princeznicka-s-prorizlou-pusou~30~brezen~2009/

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.