muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

ostatníIron Maiden - Jasnější než tisíc sluncí

23.10.2006 | Autor: Jiří Rogl | sekce: publicistika

 fotogalerie

Iron Maiden

Iron Maiden

foto: EMI

Do třetího milénia vstoupili Britové, jimž lze jen ztěží upřít statut nejslavnější heavy metalové kapely všech dob, přesně v té podobě, v jaké je chtěli vidět jejich po celé světě opravdu hustě rozesetí věrní fanoušci; v obnovené sestavě s Brucem Dickinsonem opět u mikrofonu.
Jako voda uplynulo šest plodných let a IRON MAIDEN se opět připomínají pozoruhodným studiovým opusem A Matter Of Life And Death.

Podruhé ve stejné řece
O důvodech v úvodu zmíněného “znovuzrození” legendy se toho napsalo již mnoho a tak si alespoň přiznejme, že to tehdy byl návrat elegantní, hodný osobnosti Bruce Dickinsona, chlapíka se zdravým životním nadhledem, který ví, že svět se netočí jen kolem něj a už vůbec ne jen kolem hudebního průmyslu.
Jestliže by takový Ozzy Osbourne po svém návratu k Black Sabbath rozhodně nikdy nezpíval písně po Ronnie James Diovi a fistule Roba Halforda jistě nikdy nezaječí ani notu z období, kdy v Judas Priest působil znamenitý Ripper Owens, Dickinson s úsměvem anglického gentlemana dodává naživo nečekaný rozměr skladbám Futureal, The Clansman, Man On The Edge, Sign Of The Cross, či Lord Of The Flies ze dvou mnohdy neprávem zatracovaných desek nazpívaných vůbec ne špatným Blazem Baileym, který mimochodem v kapele strávil celých dlouhých šest let.
S Dickinsonem se vrátil i další “ztracený syn” - kytarista Adrian Smith a přitom z kapely nemusel odejít v Iron Maiden již zakořeněný “náhradník” Janick Gers. A tak se o ‘maiden‘na zahřívacím turné, kde poprvé zazněly tři kytary, začalo s nadsázkou hovořit jako o metalových Lynyrd Skynyrd.
S vydáním singlu The Wicker Man a následně alba Brave New World (2000) zmizely pochybnosti a rozpaky o smysluplnosti staronového spojení. Příští album Dance of Death (2003) si hned v prvním týdnu po vydání koupilo jen ve Spojených státech 40 308 fanoušků, což znamenalo 18. příčku Billboardu (Brave New World dosáhlo s 37 618 kupci na 39 příčku).

Iron Maiden

Iron Maiden

foto: EMI


Návrat Železné panny si na domácí půdě mohli naživo vychutnat i tuzemští příznivci a to již čtyřikrát (celkově u nás IM vystoupili sedmkrát); třikrát v Praze a jednou ve Zlíně, první, zimní část blížícího se turné bohužel naši vlast nezahrnuje, Steve Harris však slibuje, že druhá část bude následovat v létě: “Na dlouhá, desetiměsíční turné, jaká jsme absolvovali v minulosti už dnes nemáme dost energie.” No tedy, Vaši energii bych přál mnohým dvacetiletým!

Podstata života a smrti
“Ti kdo měli tu nezáviděníhodnou příležitost vidět explozi první atomové bomby se shodli na tom, že záře byla jasnější než tisíc sluncí. Právě to a vůbec myšlenka, že lidstvo může dnes samo sebe úplně zničit, nás inspirovalo k napsání skladby Brighter Than a Thousand Suns”, říká Dickinson. Ostatně celých sedm z deseti skladeb z albové novinky A Matter Of Life And Death se zabývá problematikou válečných a náboženských konfliktů. I když se oproti očekávání nejedná o koncepční album, z textů i celkové ponuře epické nálady nahrávky na sto honů číší reflexe současné neutěšené světové situace s přesahy do druhé světové války, až k bilancování na hraně života a smrti. Se zmíněnou problematikou didakticky koresponduje i pro kapelu dosti netypický obal z dílny Tima Bradstreta. Je tedy až s podivem, že v klipu k pilotnímu singlu The Reincarnation Of Benjamin Breeg nebyly využity nabízející se reálie. Oproti tomu toto obrazové ztvárnění více než sedmiminutové (!) skladby názorně ukazuje jak nahrávka v Londýnském studiu Sarm West vznikala (doporučují bonusové DVD limitované verze alba).
“Poprvé v historii kapely jsme celé album nahráli zcela živě a bez dodatečných úprav”, komentuje Steve Harris, “je to vlastně nejjednodušší album jaké jsme kdy vytvořili”.
Na tom, jak nebývalé syrově a přesto nezaměnitelně znějí Iron Maiden v roce 2006 má lví podíl především producent Kevin Shirley, znalec dobrého vína a muž který spolupracoval mimo jiné s Dream Theater, Journey, Black Crowes, HIM, Damageplan, Aerosmith, Rush, Slayer, Silverchair, či Jimmy Pagem. Shirley se stal pro kapelu tím, kým pro ní byl v osmdesátých letech Martin Birch, tedy jakýmsi jejím nehrajícím členem, který dovede ze zkušených muzikantů vyždímat absolutní maximum, aniž by se dotkl samotné podstaty jejich hudby. S kapelou spolupracuje po celé “comebackové” období a produkoval alba Brave New World a Dance Of Death, též zvukově zpracoval i poslední dvě živá DVD a CD kapely.

Iron Maiden

Iron Maiden

foto: EMI

A Matter Of Life And Death je to nejlepší, co jsme s Kevinem natočili a myslím, že obstojí i ve srovnání s našimi legendárními nahrávkami z osmdesátých let.” dodává Bruce Dickinson. Přejdeme-li známý fakt, že muzikanti prakticky vždy hovoří o svých aktuálních počinech coby o vrcholu své dosavadní tvorby, musíme s kloboukem zmuchlaným v ruce uznat, že Iron Maiden natočili mimořádně silné album a i když to od nich ani nikdo neočekával, posunuli svou tak často napodobovanou a přesto nezaměnitelnou a osobitou hudbu zase o nějaký ten krůček dopředu.


Zajímavosti:
Na koncerty se kapela dopravuje soukromým letadlem, přičemž většinu letů pilotuje sám Bruce Dickinson. Na některé lety si kapela pronajímá Boeing 747; sem si mohou zakoupit letenky i fanoušci a letět na koncert společně se svými miláčky. V ceně letenky je samozřejmě i hotel, vstupenka na koncert a společná fotografie s kapelou přímo na pódiu. I Boeing pilotuje sám Dickinson, jinak oficiální pilot British Airways. Kromě toho, že létá na pravidelných linkách do Afrických zemí, pilotoval mimo jiné speciální letoun vypravený pro evakuaci dvou set britských diplomatů z Izraele v době izraelsko libanonského konfliktu.
“Když sedím v kabině vedle Bruce a on mi ukazuje k čemu jsou všechny ty páčky, už se létání tolik nebojím”, říká s úsměvem Steve Harris.

Diskografie:
Iron Maiden (1980)
Killers (1981)
Number Of The Beast (1982)
Piece Of Mind (1983)
Poweslave (1984)
Live After Death (1985)
Somewhere In Time (1986)
Seventh Son Of The Seventh Son (1988)
No Prayer For The Dying (1990)
Fear Of The Dark (1992)
Real Live/Dead One (1993)
Live At Donnigton (1993)
The X Factor (1995)
Best Of The Beast (1996)
Virtual XI (1998)
Brave New World (2000)
Rock In Rio (2002)
Dance Of Death (2003)
Death On The Road (2005)
A Matter Of Life And Death (2006)

Psáno pro: časopis mGuide 2006/08

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/publicistika/Iron-Maiden-Jasnejsi-nez-tisic-slunci~23~rijen~2006/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.