přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

ostatníInsania: Chceme být OUT

28.4.2004 | Autor: Milan Slezák | sekce: publicistika

Insania: Chceme být OUT

Insania: Chceme být OUT

Brněnské trio Insania lze bez nadsázky označit za kultovní soubor, který ve své tvorbě originálním způsobem reflektuje vlivy hard core, punku, přírodní i cyber mystiky, individualismu, ale zejména osobitý smysl pro černý humor, ironii, nadsázku a provokaci.
Po energickém a uceleném albu Trans-Mystic Anarchy (2001) s podtitulem Hrubá okultní legrace, se počátkem roku objevila v katalogu firmy Redblack novinka Insanie nazvaná Out. Již to samo o sobě je dobrým důvodem k rozhovoru s kytaristou a zpěvákem Polym a bubeníkem Blackdrumem. Některé otázky jako by se samy nabízely.

Booklet, který je koncipován jako parodie na bulvární časopis, zaujme na první pohled.
Věci, jako právě např. bulvární časopisy, nás všechny jistým způsobem oslovují. Utahujeme si z mnohého a proč ne tedy i z bulváru? Je to jeden z nepřehlédnutelných fenoménů dneška. Stejně jako obecná amerikanizace společnosti nebo hypermarkety. Předpokládáme, že to většina lidí, k nimž se deska dostane, pochopí a zasměje se. Nicméně, snažili jsme se vytvořit jakousi okultní verzi bulváru, prostě spojit něco nespojitelného. Je nám jasné, že spoustě lidí bude obal připadat nevkusný, ale to je v pořádku. Nejde udělat vkusný bulvár.
S bulvárem asi souvisí i název alba, Out?
Je to reakce na takové to - co je in a co je out. Každej na první pohled pozná, že ono Out na obalu je grafickou parafrází loga jednoho nejmenovaného bulvárního časopisu. Strašně nám vadí určitý diktát jistých médií v tom, co je a co není vhodné, správné a co je IN. Když se podíváš, jak je člověk ze všech stran masírovaný tím, co je právě in a co tedy každý hned musí mít a udělat, tak jsme si to pro sebe zhodnotili, že my chceme být rozhodně out.
Ale to in a out je přece relativní. I vy jste in, jen v jiných kruzích, než které oslovují zmiňovaná média.
V majoritní společnosti jsme tedy určitě out. Dá se říct, že si na tom i zakládáme. Jsme underground a jsme na to hrdí.
Je v tom tedy v jistém slova smyslu spíš snaha poukázat na absurditu fungování celé spotřební kultury?
Tak. Nenapadlo nás nic, co by tuhle dnešní společnost symbolizovalo víc než bulvár. Hlavně nás netrapte žádnými hlubokými myšlenkami, jen abychom nemuseli o něčem přemýšlet nebo nedejbože něco řešit, my chceme relaxovat u našeho oblíbeného časopisu, kde se dočteme skutečné zajímavosti o tom, kdo se jak oblíknul na kterém večírku.
Ač graficky k bulváru, hudba asi žebříčková nebude.
To rozhodně ne. Chtěli jsme, aby naše muzika zněla zase trochu jinak. Podladili jsme kytary a využíváme i klávesy, na které hraje jako host Maria Rosse. Prostě se nám tak v Brně připletl pod pazoury... Je klidně možné, že s klávesami budeme hrát dalších deset let nebo že za rok už budem hrát zas něco úplně jiného. Prostě nás baví vývoj. Neradi stagnujeme. To by vedlo ke stereotypu a ten nenávidíme. Podladěné kytary nás tentokrát táhly k tomu dělat písničky trochu pomalejší, temnější a hutnější.
U textů zůstává, zdá se, prvořadá taková ta provokativní nadsázka s ironickým šklebem...
Především chceme lidi vymanit ze stáda, proto texty obsahují hesla jako - zesměšňujte celebrity, zavrhujte autority. Vlastně si děláme legraci z celé pop kultury.
Jak vůbec bývá chápán váš specifický humor a nadsázka v textech? Berete si na mušku témata, která pro někoho mohou být svým způsobem nedotknutelná.
Ze všeho nejvíc nás baví hrát si s různými symboly, ikonami a nedotknutelnými dogmaty, ať už jsou náboženské nebo jiné povahy. Rádi provokujeme. Proto nám nedělá problémy např. obsadit svaté do pornofilmu, Boha do role v okultní telenovele, nebo vytvářet různé zprzněné symboly jako je anarchopentagram nebo recyklovaný jin-jang.

Malý vhled do textů nového alba:
jednání mezi Kristem a ďáblovým dvojčetem o založení společné politické strany a vydávání vlastního bulvárního časopisu... (Its Easy to Fall in Hate)
Stanuli jsme na prknech, co znamenají podsvětí, odmítli jsme diktát toho, co je IN a OUT, to pro morálku stáda strašné představuje prokletí, nechcem bejt IN, chceme bejt OUT. (Chceme být OUT)
Pouze ty sám rozhodneš, co je pravda a co lež, jsme svobodní bandité tvé duše a náš Černý měsíc stále svítí. (Black Moon Still Shines)


Psáno pro: časopis Rock&Pop 2004/03

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/publicistika/Insania-Chceme-byt-OUT~28~duben~2004/

Komentáře

celkový počet: 1

strejda  dotaz

     
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.