muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

ostatníHIM: Je tolik věcí, o kterých se dá psát

6.10.2005 | Autor: Martina Trličíková | sekce: publicistika

HIM

HIM

Finská skupina Him vydala na sklonku září nové album Dark Light. Zpěvák Ville Valo a bubeník Gas Lipstick o něm ochotně diskutovali při svém nedávném zastavení v Bratislavě.

Co znamená název vašeho nového alba Dark Light?
Valo:
Je to fyzikální nemožnost. Je to snaha najít rovnováhu. Není to tak, tady Gas je zlý a já jsem dobrý. Oba v sobě máme něco dobrého zlého. Je to o snaze najít rovnováhu a stát se tak lepším člověkem.
Desku jste nahrávali ve Spojených státech. Přineslo vám to lepší zázemí?
Valo:
Určitě, alespoň počasí bylo lepší (smích). Víte, když nahráváme ve Finsku, každý den jdeme na noc domů, musíme kromě nahrávání desky udělat spoustu věcí. V Americe jsme po nahrávání zůstávali ve studiu, takže jsme se nemuseli o řadu věcí starat a mohli jsme se plně věnovat práci.
Takže jste tak mohli nahrát lepší desku?
Valo:
Možná ne lepší desku, ale rozhodně jsme lépe využili čas. Když jsme nahrávali v Helsinkách, museli jsme se přesouvat do studia vlakem nebo něčím jiným, což zabralo hodinu a půl cesty tam i zpátky. Vídali jsme se také se svými přáteli, s rodiči, museli jsme platit účty, vařit si, kupovat si toaletní papír… Dělali jsme prostě všechny ty běžné věci. Ničemu z toho jsme se tentokrát nemuseli věnovat. Do studia jsme šli třeba v deset hodin ráno a pracovali deset hodin, šest dnů v týdnu. Bylo to mnohem uvolněnější.
Nesouviselo to i tím, že by v USA měli třeba lepší technické vybavení?
Valo:
Technika a vybavení jsou všude stejné. Jedním z důvodů, proč jsme nahrávali tam, bylo samozřejmě to, že náš nový label má základnu v Americe. Také fakt, že náš producent Tim Palmer, přestože je Angličan, tráví posledních deset let v Los Angeles. Bylo to prostě pro všechny jednodušší a pro nás jako kapelu navíc nová zkušenost.
Je pro vás důležité, být úspěšní také ve Spojených státech?
Lipstick:
Je to samozřejmě velký trh. Když píšete muziku, chcete, aby si ji koupilo co nejvíc lidí. Je tam možnost získat nové fanoušky, hrát koncerty na nových místech. Protože ty koncerty, které jsme tam zatím hráli, byly pouze na východním a západním pobřeží. Nyní bychom se mohli dostat do všech států.
Valo: Nedávno jsme třeba hráli poprvé v Japonsku. Bylo to příjemné, i když nás tam moc lidí neznalo. Hráli jsme na festivalu, který byl jeden den v Ósace a jeden den v Tokiu. Je vzrušující vidět jinou kulturu. Nezáleží na tom, kolik peněz za to dostanete a kolik lidí přijde. Samozřejmě si přejete, aby to bylo co nejlepší, nikdo nechce být chudý a nikdo nechce být neúspěšný, ale není to to hlavní. Důležité je cestovat, objevovat různá místa. Příští rok jedeme do Austrálie a na Nový Zéland, to bude úžasné. Nikdy jsem tam nebyl a třeba na Nový Zéland jsem se chtěl vždycky podívat a ještě nedávno by mě nenapadlo, že se tak stane.
Proč jste novou desku nahrávali ve spěchu, jak sami říkáte?
Valo:
Chtěli jsme, aby naše nová deska byla živější, a právě toho dosáhnete tím, že napíšete co nejvíce písniček během krátké doby. Takže jsou si vzájemně blízké. To jsme si aspoň mysleli a doufali, že to bude fungovat. Protože já hrozně rád pracuji pod tlakem. Byla to větší výzva pro celou kapelu, protože jsme museli písničky nazkoušet rychle, a přesto být velice dobří. Bylo to jako bublina, ve které jsme v průběhu zkoušení existovali, jen jsme pili kafe a zkoušeli. Snažili jsme se toho stihnout co nejvíc. Nevím, jak to uděláme příště, ale myslím, že tentokrát vše fungovalo tak, jak jsme chtěli. Při první desce zjistíte, jak to chodí ve studiu, jak se píšou písničky, na dalším albu už jste si těchto věcí vědomi. Já bych žádnou z našich písniček neoznačil za špatnou, žádné nelituji, za žádnou se nestydím.
Co texty, psali jste je také ve spěchu?
Valo:
Ano, bylo to hrozné. Byl jsem v hotelu a snažil jsem se něco vymyslet. Texty jsou vždy těžké. Je snadné vyjádřit pocit hudbou, ale v textech je to vždycky strašně složité. Hodně jsem se snažil, četl jsem knihy a věnoval se možná trochu víc politice. Už to není tolik rock’n’rollové. Pár našich desek je spíš o “miláčku” a “ miluji tě” a takových záležitostech, což je v pohodě a je to velká část našeho já. Je to taková tradice Led Zeppelin, kdy v sedmiminutové skladbě neřeknou nic jiného, než “miláčku, nikdy tě neopustím”. Jen jsme to teď chtěli udělat jinak. Neměli jsme žádný plán, co bude hlavním tématem textů na desce, prostě to takhle vyšlo.

Plánujete vydat DVD se záznamem koncertů?
Valo:
Přemýšleli jsme o tom, ale taková myšlenka se mi moc nezamlouvá. Nemyslím si, že by rocková muzika měla být šířena pomocí přehrávačů. Myslím si, že především dnes je problém v tom, že většina lidí, kteří vlastní domácí kino, neví, jak s ním zacházet. Používají to, co je nastavené od výrobce, mají špatně rozestavěné reprobedny, tím pádem se jim ze zvuku vytrácejí třeba klávesy. To je právě problém těchto DVD, protože musíte sedět přímo ve středu, abyste všechno náležitě slyšeli. Navíc jen velice málo lidí si dnes sedne a poslouchá muziku. Většinou u toho dělají něco jiného, nebo třeba běhají a poslouchají I-pod, jdou do práce atd.
Kde jste točili klip k vašemu novému singlu Wings Of Butterfly?
Valo:
V Los Angeles. Když jsme dokončili mixování desky, napadlo nás, že jsme potkali spoustu režisérů a chtěli jsme pracovat s někým novým. Člověk, se kterým jsme točili, je Ir, jmenuje se Meiert Avis a pracoval na všech klasických klipech U2. Vážím si ho, protože je to větší umělec, než ti režiséři, kteří točí jen komerční klipy, kde jsou akorát holky, co kroutí zadkama. Chtěl udělat něco uměleckého. Točili jsme na starém nádraží, kde se natáčely také části filmu Blade Runner, což je jeden z mých nejoblíbenějších filmů.
Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/publicistika/HIM-Je-tolik-veci-o-kterych-se-da-psat~06~rijen~2005/

Komentáře

celkový počet: 1

anonym  ad otázky

     
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.