muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

ostatníGipsy: Hip-hop mě odpudil

4.12.2006 | Autor: Pavel Cyprich | sekce: publicistika

 fotogalerie

Gipsy

Gipsy

foto: Indies

Kontroverzní postava českého hip-hopu, tak by se stručně dal charakterizovat romský raper Gipsy. Svoji kariéru začal v roce 1997, kdy s DJ Smogem (ex Chaozz) dali dohromady skupinu Syndrom Snopp. Ta fungovala až do letošního roku, kdy ji Gipsy postavil na vedlejší kolej a rozhodnul se naplno věnovat svému novému projektu - kapele Gipsy.cz., se kterou teď vydávají první album pojmenované Romano-Hip Hop.


Kdy ses poprvé dostal k hip-hopu?

Bylo mi 13 let a seznámil jsem se s mými afro-americkými přáteli. Ti mně tenkrát pustili první hip-hop a poučili mě o jeho filozofii.

Jaké byly tenkrát tvoje oblíbené kapely?
Tenkrát mi byl vzorem Warren G a Dr.Dre. Po krátké době však titul přebral Krs-One. Dnes je pro mě hip-hopovým vzorem stále Dr.Dre, ale jako ideální hip-hopové seskupení vidím Saian Supa Crew.

Kdy tě napadlo začít s hip-hopem a kde se k tomu vzal impuls?
Napadlo mě to hned, jak jsem slyšel první výpověď Warrena, byl to tuším track “You don´t see.” Hned jsem běžel domů a napsal první text, i když první verše jsem tvořil už ve 12ti letech, ale ne rapový.

Jak ses dal dohromady s DJ Smogem? Koluje příběh, že jsi měl se Smogem nějaký konflikt a potom jste se spolu náhodou začali dělat muziku.
Jo, to byla sranda. Nechali jsme kolovat v médiích, že jsem ho okradl. A lidi taky uvěří všemu. Se Smogem jsme se dali dohromady úplnou náhodou, i když náhody neexistují. To bylo tenkrát v Batalionu, když Smoga vyhodili z Chaozzu a mě beefovali za moje english freestyly.

Jaké byly vaše společné začátky?
No nejdřív jsme jen tak objížděli kluby, on škrábal a já rapoval freestyly. To byly časy.

Měl jsi ve svém životě období, kdy jsi neměl kde bydlet. Popiš mi ho trochu, jaké to pro tebe bylo?

Gipsy.cz

Gipsy.cz

foto: Indies

Bylo to z mé hlouposti, to víte, ego. Kdybych si tenkrát nechal pomoct, ale já byl vždy velmi hrdý. Byla by to pomoc typu “pomůžu a vyčtu.” Být bez domova je hodně temné, najednou jste na ulici a uvědomíte si, jak moc důležité je mít domov. Spánek se mi doživotně narušil. Dodnes nemůžu naplno spát. Na ulici nejste nikdy v bezpečí. Nikomu nedoporučuji.

Jak dlouho to trvalo a co sis z téhle etapy života odnesl?
Bylo to ve skutečnosti až do 18 let. Takovéto spaní po kamarádech je totálně na nic, je to jen “dočasné řešení.” I když já se nad tím teď zamýšlím a říkám si: Co není dočasné řešení? Celý život je o dočasných řešeních, žádná jistota neexistuje.

Jak moc se tohle téma objevuje ve tvých textech?
Teď už ani ne. Hodně se to objevovalo na albu Syndrom Separace. To bylo dost zvrhlý album. Vite, když si na vás osud ukáže, začnete přemýšlet úplně nad jinými věcmi. Dneska jsem ale rozmazlený klučina, oproti minulosti si žiju v přepychu.

Když jsme u textů, kde bereš inspiraci dneska?
Nejvíc mě inspirují příběhy z mého vlastního života. Můj život je vždy plný příběhů, potvrdí vám to každý, kdo mě zná osobně.

Vydávali jste na vlastním labelu, založili jste ho kvůli tomu?
Label Paranormalz byl spíš taková la resistance. Nikdo by se nás jinak neujal, většina pražské scény tenkrát S.Snopp nemusela. Tak jsme založili Paranormalz. Bylo to jako bychom chtěli říct “Fuck off! Kašlem na vás, uděláme si to všecko sami!”

Kde se vzal název Gipsy.cz. a jak moc je to marketingový tah?
Nevěděli jsme, jak tu kapelu pojmenovat. Řešilo se to dlouho, až můj manažer Jirka Smrček vymyslel prostě Gipsy.cz. Bylo to dobrý, výstižný, zároveň to neztrácelo historii mých uměleckých výkonů atd. Zůstali jsme u toho. Ale marketing? My ho nijak nepleteme do písní nebo výkonu. Marketing Gipsy.cz je spíš o spolupráci s Mars Promotion.

Kdy tě napadlo vydat se po vlastní ose?
Když jsem zjistil, že jsem svými schopnostmi překonal většinu mých spolupracovníků.
Najedno už jsem nevěřil, že by se mi mohli vyrovnat – že by mě mohli kvalitně doplňovat.
Teď je tu Gipsy.cz. Kapela se mi nejen vyrovná, jsme vyvážení umělci a všichni máme nějaké kvality a nikdo mi není křovím. A to se mi líbí. Už žádné křoví, let´s make the music!

Byly to tvoje kořeny, které tě odvedly od “klasického” hip-hopu k romské muzice v kombinaci s rapem?

Gipsy.cz

Gipsy.cz

foto: Indies

Ne, ne, vůbec. Byl to hip-hop sám, co mě odpudil. Hip-hop se vyvinul do cirkusu Humberto.
Už to ani nelze hip-hopem nazývat. Nechci mít nic společného se současným MTV crunk rapem. Je to neskutečně trapný. Zlaté roky 1996-2000. Z hip-hopu v Gipsy.cz zůstal jen beat, groove a rap. Nic víc.

Jak moc jsou kombinovány tvoje texty s češtinou a romštinou a o čem ve svých romských textech rapuješ? Nevadí ti, že ti lidi nerozumí?
Já na desce rapuju i v angličtině. Většina věcí je ale česky. A někdy mám pocit, že i když rapuju česky, lidé mi stejně nerozumí, jestli víš, jak to myslím.

Jak jste se dali s kluky z kapely dohromady?
S Vojtou Lavičkou díky manažerovi, který nás seznámil hned po vydání Ya Favourite CD Rom. Původně jsme všichni plánovali jen takové malé turné s Alifem po Čechách, ale časem jsme zjistili, že si všichni rozumíme a začali jsme spolupracovat. Surmajové se do kapely dostali skrze Vojtu. Jednou je přivedl ke mně domů a řekl sleduj je. A tak jsem sledoval tyhle dva kluky, jak to rozjíždějí na kontrabasu a akordeonu. Za měsíc už s námi jeli první koncert.

Jak vznikají vaše skladby? Kdo píše texty a kdo skládá hudbu?
Většinu skladeb v základu složím já. Honza tam pak domýšlí nějaké ty basy. A Vojta většinou doplní aranže o housle. Hodně často se mnou skladby dodělává, takže skladby vznikají postupně.

Říkáš, že touhle deskou chceš ukázat, že jsi muzikant. Před tím to nebylo muzikantské?
Předtím to byla hra. Divadlo. Vždyť na tom nic není – vzít mikrofon a kecat, řvát nebo já nevím co. To umí každý. Ale hrát na kytaru, skládat skutečné skladby a zpívat, to můžou jen vyvolení.

Předtím jsi měl vlastní label, ale už nejsi tolik svým pánem, jsi omezen rozpočtem od firmy a máš svého manažera, nesvazuje to tvoji práci?
Já že jsem svázaný? Ne ne. Naopak. Je lepší mít nějaký rozpočet než žádný. Je lepší mít skvělého manažera-kámoše, než žádného manažera a spoustu zbytečných kámošů.
Tak jaképak omezení


Zajímavosti:

- Sezóna 2006 zavedla kapelu Gipsy.cz kromě řady festivalů na pódia doprovodných programů MS ve fotbale do Německa. Také na čtyři koncerty do Londýna, včetně akce Notting Hill Carnival.

- Gipsy je autorem hitu prvních Superstar “Letím ke hvězdám”.

- Jeho píseň Jednou si vybrala v současnosti na kompilaci Gypsy Groove věhlasná americká společnost Putumayo World Music a tamní Global Rhythm Magazine již v září připravil pro americkou veřejnost ochutnávku zařazením titulní skladby Tajsa na svůj sampler.

- První desku kapely Syndrom Snopp považuje Gipsy za svoji nejhorší. Přesto se album stalo jeho nejúspěšnějším kouskem.

- Gipsy pracuje také jako producent. Tento post zastal na obou albech pražského rapera Marpa nebo ”vyvoleného” MC Pluta.

Psáno pro: časopis mGuide 2006/10

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/publicistika/Gipsy-Hiphop-me-odpudil~04~prosinec~2006/

Komentáře

celkový počet: 2

tyntynka  gipsy
Lump  No tedy

     
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.