přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

ostatníFlash-view: Pavilon M2

22.10.2008 | Autor: Petr Bořuta | sekce: publicistika

Pavilon M2

Pavilon M2

foto: myspace.com/pavilonm2

Královéhradečtí Pavilon M2, kteří ve stavu hibernace přežili uplynulé dva roky, se poměrně nečekaně vrátili na scénu. Na tento podzim mají domluveny už dva koncerty a další zřejmě budou následovat, proto nebylo od věci se zeptat, co členové skupiny dělali v mezičase a jaké plány mají Pavilon M2 do budoucna. Přes e-mail odpovídal na otázky kytarista Karpish.

Něco o skupině

Pavilon M2 vznikli v létě 2003 na pozůstatku kapely Enviro, který tvořili kytarista a zpěvák Sejky a bubeník Zbyněk. Dále se přidali basák Yorgin a kytarista Karpish, a výsledná formace už na podzim tohoto roku nahrála první EP Aquarius. V březnu 2005 pak pod producentským dohledem Ondřeje Ježka natočili velmi ceněnou desku Safety About Your Glass Face, neklidnou a barvitou koláž noisových ploch, skoro post-rockových momentů a indie přímočarosti.


Vaše debutové album způsobilo v půlce roku 2005 malou senzaci. Záhy nato jste se ale stáhli a skoro to vypadalo, že česká scéna přišla o nadějný talent. Tehdy, pokud se nepletu, vám odešel bubeník Zbyněk.
Album Safety About Your Glass Face vyšlo v březnu 2005 a poslední koncert byl v říjnu 2006. Během této doby jsme odehráli bezmála sedmdesát koncertů. Takže s tvrzením, že jsme se stáhli záhy po vydání desky, se, myslím, nedá souhlasit. Právě naopak. Začali jsme mít pocit, že jsme album zpropagovali maximální možnou měrou. Vždyť jsme v Čechách hráli na většině místech a akcích, kde by naše hudba potenciálně mohla někoho zajímat. Zároveň jsme ke konci cítili, že nás už staré písně dostatečně neuspokojují a chtěli jsme vykročit zase trochu jiným směrem. Na podzim roku 2006 odjel bubeník Zbyněk na stáž do ciziny, ale ještě předtím nám jasně sdělil, že s námi z časových důvodů nadále už nebude moci pokračovat v hraní. Tak jsme naši činnost s Pavilon M2 pozastavili...

Od podzimu 2006 ale uplynula poměrně dlouhá doba, takže asi bylo dost těžké najít adekvátní náhradu za Zbyňka. Což se ostatně, vzhledem k tomu, že bicí jsou na deskách Pavilon M2 docela komplikovaně vystavěné, ani nedivím.
Takový scénář se nabízí, ale úplně to tak nebylo. Ve skutečnosti zpěvák Tomáš (Sejky) poměrně záhy našel Martina, který s námi hraje teď a v podstatě je jeho styl hraní podobný tomu Zbyňkovému. Takže Sejky s Martinem začali pracovat na nových věcech a já s basákem Josefem (Yorginem) jsme, řekněme, vyčkávali. Josef žije v Litoměřicích, takže jsme se v Hradci dokázali sejít spíše sporadicky. Ale pro mě osobně byla pauza velkým přínosem. Znovu jsem se dokázal plně nadchnout pro to, co s Pavilonem M2 děláme. Jinak na koncertu s Xiu Xiu v Meet Factory budeme hrát v sestavě bez Josefa. Ten nakonec také odpadl, rovněž z časových a navíc prostorových důvodů. Na basu s námi bude hrát Jirka. Je to náš dlouholetý kamarád a v kapele ostatně také už kdysi zastupoval Josefovu pozici, takže to byla přirozená věc, oslovit právě jeho.

Co se týče nového materiálu, máte už dostatek věcí připravených na nahrávání?
Koncerty budeme mít založené skoro výhradně na nových věcech. Budeme hrát sedm písní, které nejsou nikde zaznamenané. Zatím jsme se soustředili na koncert v Meet Factory, takže kdy budeme nahrávat nedokážu říci. Uvidíme jak nám to bude fungovat na pódiu, ale teoreticky na nahrání nové desky už připraveni jsme.

Pavilon M2 byli kapelou, která měla potenciál dosáhnout i většího úspěchu v zahraničí. Plánujete teď nějaké koncerty mimo českou kotlinu?
Zatím jsme neplánovali žádné koncerty. Nebyl na to čas. V brzké době na tom ale začneme pracovat. Jestli Pavilon M2 měl, respektive má potenciál dostat se na zahraniční scénu nevím. Spíš se obávám, že ne. Máme určité limity a i když jsme si jich vědomi, tak je asi nikdy nedokážeme vymazat. Zároveň také zahraniční scéna přílišně nevítá české kapely s otevřenou náručí. Samozřejmě se ale budeme snažit vyjet za hranice. Poznat nová místa, lidi, kulturu - to jsou jedny z důvodů, proč něco tvoříme.

V Hradci byla vždycky, nejen u kytar, docela silná scéna. Můžeš doporučit něco aktuálního?
No, tak určitě se rád zmíním o kapele La Prospérité. Hrají oldschool emíčko se silnýma melodiema. Třeba jejich věc Rust Upon a Mankind má takovou krásně melancholickou náladu - mimochodem teď jim bude vycházet deska. Jsou to ale také fajn lidi a jejich obrovským přínosem je, že na hradecké nezávislé scéně boří zavedené předsudky a tabu. Jinak Hradec Králové celkem ožívá. Na vzestupu tady je noisová a hardcoreová scéna. V rámci Menu events tady hrají elektronické projekty spojené s výtvarnou složkou. Experimentálních věcí je tady ale málo - za zmínku stojí projekt DVA.

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/publicistika/Flashview-Pavilon-M2~22~rijen~2008/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.