muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

festivalyFest'namte se: Electronic Beats

6.2.2008 | Autor: Petr Bořuta | sekce: publicistika

 fotogalerie

Electronic Beats 2008

Electronic Beats 2008

Jak jsme vás již dříve informovali, festival Electronic Beats, který bude Veletržní palác hostit už druhým rokem, byl z původního termínu přesunut na tuto sobotu. Nyní máte možnost udělat si malý obrázek o skupinách na tomto festivalu vystupujících.

Electronic Beats je trendový program společnosti T-Mobile zaměřený na fanoušky elektronické hudby. Již od svého spuštění v roce 2001 je cílem programu oslovit spíše mladší publikum, které věří, že tato hudba je vyjádřením životního stylu. Koncept Electronic Beats Festivalu, tedy živé vystoupení kapel spojené s DJskými sety, propojení živé hudby a atmosféry párty, poskytuje uspokojení vyznavačům elektronické hudby po celé Evropě.

Na letošním Electronic Beats předvedou svůj um čtyři zahraniční kapely a dva čeští DJové - Josef Sedloň a Ladida. Josef Sedloň patří k největším propagátorům elektronické muziky u nás, za gramofony se poprvé postavil již v roce 1990. Ladida, soustředící se nyní především na minimal, byla první českou DJkou, která prorazila až na vrchol. Zahraniční intrpreti, tři němečtí a jeden britský, patří ke špičce současné elektronické Evropy. Alter Ego a Underworld jsou věrni technu, zatímco Modeselektor a THE MAN no.9 se vyžívají ve více žánrech. Podrobnější popis naleznete v následujících miniprofilech.

Electronic Beats Festival, Praha – Veletržní palác, 9. 2. 08


Modeselektor

Modeselektor

foto: myspace.com/mdslktr


Modeselektor

Původně avizované Booka Shade nahrazují multižánrové hvězdy ještě hvězdnějšího labelu BPitchControl. Modeselektor navlékají subžánry elektronické muziky jako korálky. Kombinují napříč celým spektrem elektroniky - chill out s atmosférou kavárny, do jejichž oken se opírá pozdní slunce, dubstep, který se v půlce skladby zlomí v minimal, a také třeba schranz nebo electro. Počátky berlínské (jak jinak) kapely Modeselektor se datují již k roku 1992, kdy ji producenti Gernot Bronsert a Sebastian Szary založili pod názvem Fundamental Knowledge.

Čtyři léta po přejmenování na Modeselektor, což se stalo v roce 1996, načali spolupráci s vydavatelstvím BPitch Control. V roce 2002 pod tímto labelem začali vydávat své první singly a o tři roky později mezi lidi poslali album Hello Mom!. Po období, kdy se Modeselektor intenzivně věnovali remixům, vydali loni své druhé album, Happy Birthday!. Podařilo se jim na něm originálním způsobem spojit různé atmosféry Berlína, avšak překvapivě nepříliš často zobrazují noční clubbing; spíš rodinnou idylku. V Praze vystoupí po boku Szaryho a Bronserta VJský kolektiv Pfadfinderei.

Alter Ego

Alter Ego

foto: myspace.com/therealalterego


Alter Ego

Dalším z headlinerů festivalu je německé duo Alter Ego, známé díky své spolupráci s legendárním Svenem Väthem. Roman Fluegel a Joern Elling Wuttke se dali dohromady koncem 80. let a v roce 1993 s pomocí jiných DJs uvedli v život tři labely: Ongaku, Klang Elektronik a Playhouse. Pod pseudonymem Acid Jesus vydali několik maxi singlů a jedno album. Poté si změnili název na Alter Ego.

První řadová deska formace Alter Ego vyšla v roce 1994 na labelu Harthouse zmíněného Svena Vätha, který v té době patřil mezi největší průkopníky elektronické hudby v Německu. V roce 2000 se objevila druhá řadová deska nesoucí název Slaughterhouse. Další album Transformer vychází v květnu 2004.
Alter Ego byli nominováni na nejrůznější ceny odborných hudebních časopisů a remixovali skladby interpretů jako Primal Scream nebo Tiefschwarz. Spolupracovali na vzniku dvou alb Svena Vätha, Contactu a Fire.

Underworld

Underworld


Underworld

Headlinerem s nejsilnějším zvukem ale zůstávají živoucí techno legendy Underworld. Underworld patří k jedněm z nejvýkonnějších hnacích motorů elektronické muziky devadesátých let. Po vydání retrospektivního alba - na kterém se mimo hit Born Slippy .NUXX objevily všechny zásádní skladby z let 1992 až 2002 - pracovali například na soundtracích k celovečerním filmům Dveře dokořán a Sunshine.

Během této doby ale stihli pečlivě rozvíjet nápady pro chystané album. Kromě svých výkonných laptopů využívali při jeho vzniku jak svá vlastní studia, tak i legendární nahrávací komplex Abbey Road. Nové album Oblivion with Bells oficiálně vyšlo 15. října 2007. Prezentuje nový, více do světlých downtempových vod ponořený zvuk. Kromě několika odlehčených novinek se ale fanoušci podle slov pánů Karla Hyda a Ricka Smithe budou moci i vyřádit na starších techno peckách.

THE MAN no.9

THE MAN no.9

foto: myspace.com/whoistheman


THE MAN no.9

Do trojlístku německých interpretů zapadne berlínská electro formace THE MAN no.9. Za zmínku jistě stojí, že osm členů tohoto uskupení vyrůstalo ve společné komunitě se svými rodiči v jediném domě; můžeme tedy jistě očekávat vynikající sehranost a vzájemně doplňující se organický celek. Hudba THE MAN no.9 kombinuje elektronický swing s pouličním hip-hopem.


Fotogalerie:
Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/publicistika/Festnamte-se-Electronic-Beats-2008~06~unor~2008/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.