muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

festivalyFest'namte se: Creepy Teepee

8.7.2010 | Autor: Adam Vopička | sekce: publicistika

Vivian Girls

Třetí červencový víkend přinese druhý ročník jednoho z nejzajímavějších hudebních festivalů u nás, Creepy Teepee. Stejně jako loni se festival bude konat v neobvyklém prostředí nádvoří Jezuitské koleje v Kutné Hoře patřící pod Galerii středočeského kraje a díky dramaturgii v rukou uskupení AM180 Collective opět předvede v mnohých případech méně známou, ale o to zajímavější špičku té nejsoučasnější hudební scény z obou břehů Atlantiku.

Seznámení s několika kapelami a projekty, které na Creepy Teepee letos vystoupí, jsme připravili níže. Kromě nich se ovšem během čtyř festivalových dnů předvede další třicítka jmen mezi nimiž nebudou chybět například z nedávného koncertu na pražské Sedmičce známí Air Waves, ruští psychedelici Love Cult, energické screamo v podání amerických Ampere, pianista a písničkář Chris Garneau, ambientní dvojice Nadja nebo elektrošílenci Captain Ahab. Naše luhy a háje potom zastoupí brněnští My Dead Cat a vyslanci labelu KlaNGundKRaCH Head in Body a No Pavarotti.

Ve festivalovém areálu uzavřeném budovou Jezuitské koleje bude opět jedna jediná stage, takže návštěvníkům žádná z kapel neunikne. Samozřejmostí budou i tradiční afterparty v klubu Česká 1 trvající od konce hlavního programu do rozbřesku, na něž mnozí z návštěvníků minulého ročníku vzpomínají vůbec nejraději. Na nich vystoupí kromě DJů i některé z kapel.

Stejně jako loni tak lze předpokládat, že se Creepy Teepee letos opět stane jednou z událostí tuzemské festivalové sezony, která sice svým pojetím – asi naštěstí – v lecčems ze zažité představy klasických „letních festivalů“ vybočuje, ale díky které se Česká republika zcela jistě alespoň na čtyři dny ocitne na hudební mapě Evropy. Mám přitom namysli tu současnou, ne tu z roku 1995, jak to u nás často bývá zvykem.

Creepy Teepee Festival, Kutná hora – GASK, 15. – 18. 7. 10

Former Ghosts

Former Ghosts

foto: Jeff R Williams


Former Ghosts (www / MySpace)

Jedním z headlinerů druhého dne festivalu bude projekt Former Ghosts postavený kolem losangeleského muzikanta Freddyho Rupperta. I když má Ruppert stejně jako ve svém předchozím projektu This Song Is a Mess But So Am I hlavní slovo, spolupracují s ním na Former Ghosts mimo jiné Jamie Stewart z Xiu Xiu a Nika Roza Danilova, známější pod pseudonymem Zola Jesus.

I přes čistě elektronický zvuk je chtě nechtě třeba Former Ghosts přiznat určitou podobnost s Joy Division, ať už jde o potemnělou atmosféru, nebo naléhavý Ruppertův hlas, který je některých polohách od Iana Curtise k nerozeznání.

Koncertní premiéru si Former Ghosts odbyli ve známém klubu The Smell počátkem minulého roku a v říjnu vydali na labelu Upset the Rhythm debutové album nazvané Fleurs. Druhé, zatím nepojmenované, by mělo vyjít na podzim letošního roku.

A Grave With No Name

A Grave With No Name


A Grave With No Name (MySpace)

Britská trojice A Grave With No Name na svém zatím jediném albu Mountain Debris skáče od jednoho postupu k druhému, mísí se zde shoegazové plochy ala Kevin Shields, vybrnkávání, klasické lo-fi písničky, ale i hluboko do paměti se zarývající hitovky typu Sofia. Je to sice zčásti dáno tím, že debut – jak je to ostatně často zvykem – funguje jako nádoba, do které se naháže veškerá dosavadní tvorba. Vtip je v případě Mountain Debris v tom, že to docela dobře funguje. Dodejme ještě, že vystoupení A Grave With No Name na Creepy Teepee je letos v létě jediným letním koncertem kapely v kontinentální Evropě.

Male Bonding

Male Bonding

foto: Zoe Jenkin


Male Bonding (MySpace)

Brity Male Bonding jsme docela nedávno představili v naší rubrice Seznamte se. Můžeme je spolu s kolegy Lovvers brát jako určitou formu britské odpovědi na poslední léta opět se vzdouvající americkou lo-fi vlnu, která však na kalifornské pláže i do Brooklynu přináší svůj vlastní styl. Na Creepy Teeepe přijedou předvést především debut Nothing Hurts v čele s hitovkou Year's Not Long.

Vivian Girls

Vivian Girls


Vivian Girls (www / MySpace)

Těžko uvést lepší příklad výše zmíněné lo-fi vlny než dívčí trio Vivian Girls. Jsou to kytary, basa a bicí, zastřený zvuk, chytlavé, i když krapet naivní popěvky, dvě alba na kontě, účinkování například před Jayem Reatardem nebo Sonic Youth i potvrzená účast na newyorském vydání legendárního festivalu All Tommorrow's Parties v září letošního roku.

These Are Powers

These Are Powers


These Are Powers (MySpace)

Brooklynskou experimentální trojku fungující od roku 2006 These Are Powers si mohou čeští hudební fanoušci si ji pamatovat jako předkapelu na pražském koncertě Xiu Xiu před necelými dvěma lety. Její tvorbu lze asi nejlépe popsat jako zábavnou směsici všemožných stylů a vlivů, která by vůbec něměla fungovat, ale opak je v tomto případě pravdou.

Toro Y Moi

Toro Y Moi


Toro Y Moi (www / MySpace)

Pod pseudonymem Toro Y Moi se skrývá třiadvacetiletý výtvarník Chazwick Bundick, který je díky své hudební tvorbě řazen po bok např. Memory Tapes nebo Washed Out jako součást aktuální elektronické chillwave vlny. Debutové album Toro Y Moi pojmenované Causers of This spatřilo světlo světa v lednu letošního roku na labelu Carpark Records.
Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/publicistika/Festnamte-se-Creepy-Teepee~08~cervenec~2010/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.