muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

ostatníČtvrt století bez Johna Lennona

7.12.2005 | Autor: Ladislav Řehounek | sekce: publicistika

 fotogalerie

John Lennon

John Lennon

foto: archiv

Uplynulo celých pětadvacet let od tragické smrti Johna Lennona, velkého hudebníka a skladatele, zakladatele legendárních The Beatles. John Lennon podlehl 8. prosince 1980 těžkým poraněním, které mu způsobily výstřely z revolveru psychicky labilního fanatika.

John Lennon, celým svým jménem John Winston Ono Lennon, se narodil 9.října 1940 v britském Liverpoolu. Jeho rodiče se ale zaobírali svými problémy a v podstatě o svého syna nejevili velký zájem. O chlapce se proto brzy začala starat jeho bezdětná teta Mary spolu se svým manželem. Na gymnáziu se poprvé setkal s Petem Shotonem a Ericem Griffithem Skifflovou. Založili spolu skupinu Quarrymen, ale nakonec v kapele kvůli Johnově povyšování se a snaze být nejlepším žádný z Johnových spoluhráčů dlouho nevydržel. Zlom nastal v roce 1956, kdy se Lennon setkává s Paulem McCartneyem, kterému po čase nabídl volné místo kytaristy ve skupině. Po dvou letech se k nim připojil i George Harrison, čímž se zformovalo jádro budoucích Beatles.

Šokem v té době pro Johna však byla smrt jeho matky Julie, která byla sražena autem, které řídil opilý policejní důstojník. Lennon se z šoku vzpamatovával dlouhou dobu a své matce, přestože na něj v dětství v podstatě zanevřela, později věnoval několik písní.

To však nezabránilo kapele v další činnosti. Svůj název pánové postupně měnili na Johny and the Moondogs, Silver Beatles, až si nakonec ponechali The Beatles, jméno, které je v dnešní době velkým pojmem.
Kapela měla z počátku velké problémy s tím, aby vůbec prorazila. Prozatimní útočiště našli v klubech v německém Hamburgu. Po návratu do Liverpoolu v roce 1962 si Beatles všiml obchodník s deskami Brian Epstein. Stal se jejich manažerem a seznámil kapelu s Georgem Martinem, jejich pozdějším producentem. Pod jeho vedením Beatles natočili první singl Love Me Do.
V témže roce se Lennon oženil s Cynthií Powell. Osm měsíců po svatbě se novomanželům narodil syn John Charles Julian Lennon.

John Lennon

John Lennon

foto: archiv

Stále více populární Beatles natočili v roce 1963 prakticky za jediné odpoledne svoji první desku Please Please Me. Rok na to vydal John svou první knihu In His Own Write plnou absurdních povídek, černého humoru a jazykových hříček, která si získala široký okruh čtenářů později se dokonce dočkala i divadelní podoby.
Ve stejném roce se na vernisáži výstavy v londýnské Indica Gallery Lennon poprvé setkal s japonskou avantgardní výtvarnicí Yoko Ono, kterou si po rozvodu s Cynthií vzal za ženu. V té době (1967) to už ale začínalo s Beatles jít z kopce. Epstein byl ve svém bytě nalezen mrtev a kapelu zužovaly vnitřní problémy. V roce 1970 The Beatles vydali poslední společné album Abbey Road. Beatles se rozpadli a Lennon ještě téhož roku za doprovodu své nové kapely The Plastic Ono Band natočil první sólové album, které považoval za své vůbec nejlepší dílo. O rok později následovala deska Imagine. Krátce po jejím vydání se John a Yoko navždy rozloučili s Anglií a přestěhovali se do New Yorku. V Americe ale Lennon byl kvůli svým radikálně levicovým názorům a textům pronásledován FBI a CIA.

Následuje manželská krize s Yoko a dokonce i odloučení manželů. Během osmnácti měsíců, kdy žili odděleně, John natočil dvě řadová alba a kompilaci starých rock’n’rollových hitů. Po návratu za Yoko se dvojici dokonce podařilo získat zelenou kartu, která jim umožnila legální pobyt v USA. Přímo v den Johnových narozenin se jim také narodil syn Sean Ono Taro Lennon.

Tehdy se John z vlastní vůle stáhl z veřejného života a světu se opět připomněl až v roce 1980, kdy natočil a vydal nové album. Deska Double Fantasy se na trhu objevila 15.listopadu 1980. Hned na to John začal pracovat na druhé části koncepčního alba nazvané Milk And Honey. Ta však vyšla až o čtyři roky později, čtyři roky po jeho smrti...

John Lennon

John Lennon

foto: archiv

Z nenadání se totiž stalo něco, s čímž nikdo nepočítal. 8.prosince 1980 ve 22 hodin a 50 minut byl Lennon před svým bytem těžce zraněn pěti kulkami vypálenými z revolveru psychicky labilního Marka Chapmana. Pár minut na to, po příjezdu do Rooseveltovy nemocnice, lékaři konstatují smrt.

Na celé zemi se konají tiché vzpomínky, o písně Lennona a The Beatles stoupí zájem. Deska Double Fantasy se okamžitě vyšplhala na první místo britské albové hitparády, stejně tak jako singl Just Like Starting Over.

Z Johna Lennona se stala legenda. V japonské Saitamě bylo v roce 2000 otevřeno Muzeum Johna Lennona, liverpoolské letiště bylo v roce 2002 přejmenováno na Liverpool John Lennon Airport a Johnův rodný dům na Menlove Ave byl v roce 2003 zpřístupněn veřejnosti. U příležitosti pětadvacátého výročí úmrtí této legendy sepsala Yoko Ono knihu vzpomínek, britská BBC odvysílala archivní rozhovor se zpěvákem a v prodeji se rovněž symbolicky objevuje i DVD se záznamem Johnova vystoupení z roku 1971.
Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/publicistika/Ctvrt-stoleti-bez-Johna-Lennona~07~prosinec~2005/

Komentáře

celkový počet: 2

Lenoň  Chyby
OHNOTHIMAGEN  Re: Chyby

     
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.