Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní

ostatníCorey Taylor - Zpěvák sedící na dvou židlích

15.9.2011 | Autor: Martin Hrdlička | sekce: publicistika
Pokud by se tvořil žebříček nejaktivnějších muzikantů posledních let, našli bychom zcela jistě na předních pozicích Coreyho Taylora. Tento všestranný umělec má pod palcem vokály v takových kapelách jako Slipknot nebo Stone Sour, vystupuje taktéž sólově, produkuje alba a v poslední době představuje svou biografii Seven Deadly Sins, jež překvapivě, avšak zaslouženě, okupuje vrchní pozice knižních prodejních žebříčků. Jako většina slavných muzikantů si i Corey Taylor prošel mnoha životními zkouškami, než se dostal na pozici jednoho z nejuznávanějších zpěváků posledního desetiletí. Neminuly ho problémy s drogami, alkoholem a také se musel vyrovnávat s řadou nepříjemných rodinných situací. Všechny tyto zkušenosti udělaly z původně nevyrovnaného a na drogách závislého člověka hluboko uvažující osobnost. Kdo by třeba v jeho 14 letech, kdy byl závislý na drogách, věřil tomu, že jednou bude přednášet vysokoškolským studentům na věhlasné Univerzitě Oxford.

Všechny cesty vedou do Des Moines

Corey Todd Taylor se narodil 8. prosince roku 1973. Jeho rodištěm je americké město Des Moines, které je zároveň hlavním městem státu Iowa. Ke svému rodnému městu spojuje Taylora silné pouto, proto se z něj také nikdy neodstěhoval. Zde prožil své bouřlivé dětství, poznával svět hudebního byznysu a zde se také setkal s lidmi, s kterými založil svou první kapelu Stone Sour a později se v témže městě připojil ke Slipknot. Jak sám Corey Taylor s oblibou říkává, že v Des Moines naleznete ty nejšílenější lidi. Dokonalým znázorněním jeho slov je pódiová prezentace Slipknot.


První vážnější kroky v hudební branži začal rodák z Iowy podnikat na počátku devadesátých let. Přesněji v roce 1992, kdy spolu s bubeníkem Joelem Ekmanem založil kapelu Stone Sour. Brzy se v tomto složení stali stálicí klubové scény v Des Moines. Po příchodu kytaristy Jim Roota se zdálo, že už jim nic nezabrání v cestě překročit hranice svého města. Avšak když Corey Taylor navštívil v roce 1996 koncert svých kolegů ze Slikpnot, uvědomil si, že v jeho domovské kapele není schopen naplnit své umělecké ambice. Teprve tam mohl naplno ventilovat své emoce. Když se k jeho odchodu později přidal i Jim Root, který byl zlákán na post kytaristy v téže kapele, zdálo se, že Stone Sour navždy zůstanou uvězněni v devadesátých letech v Des Moines.

Nečekaný úspěch

Corey Taylor naplno zakotvil na pozici zpěváka ve Slipknot. Zpočátku agresivní styl zpěvu mu přinášel značné potíže. Neminuli ho ani časté zdravotní komplikace s hlasem. Na konci devadesátých let začal se svou novou kapelou sklízet první větší úspěchy. Vydavatelství Roadrunner Records jim umožňilo nahrát řádově druhé regulérní album kapely, avšak první album s jeho přispěním za mikrofonem. Album neslo název podle názvu kapely a popularitu jakou si získalo, překvapila snad všechny, kteří se kolem kapely angažovali. Díky tomu se parta z Des Moines účastnila Ozzfestu, kde předvedla svou energickou a agresivitou protkanou show. V poselství, jež formace přinášela, se shlédlo spousty lidí a to jim přineslo platinové ocenění. Povzbuzeni tímto úspěchem se nedlouho poté rozhodli vydat album nesoucí název Iowa. Zde se opět projevil silný vztah členů ke svému rodnému státu a snaha co nejvíce jej zviditelnit. Album vyšlo v roce 2001 a maskovaní muzikanti jím na sebe strhli ještě větší pozornost než v případě předchozího alba. Podařilo se jím něco do té doby nevídaného. Kapela, která hraje tvrdou muziku, na pódiu se navzájem její členové mlátí a provádějí různé šílenosti, obléká se do ne příliš veselých kostýmů, prorazila do rádií i televizí. Tento úspěch však přinesl členům také značné problémy. V kapele se začínaly objevovat neshody a zprávy o ukončení kariéry prosakovaly na veřejnost dennodenně. Slipknot se tedy rozhodli dát si pauzu a každý šel cestou svých projektů.

Vzkříšení starých časů

Tyto události vyvolaly myšlenky na znovuoživení své zapomenuté kapely Stone Sour, jež nese název po druhu alkoholického nápoje. V roce 2002 vyšlo Stone Sour debutové stejnojmenné album, které si výborně vedlo v prodejních hitparádách. Otázkou je, na kolik bylo toto číslo ovlivněno nálepkou ,,album kapely zpěváka ze Slipknot“. Nepochybně jednou z příčin nenadálého úspěchu byla skladba Bother. Balada, jež se objevila také na soundtracku k filmu Spider Man, dávala tušit, že ve frontmanovi nedřímá jen agresivní monstrum, které se probouzí, když na sobě nosí masku, ale také muzikant s obrovským citem pro melodii a celkově jemnější pojetí hudby.

VIDEO: Stone Sour - Bother



Po tomto úspěšném znovuzrození čekala Coreyho opět mise ve Slipknot. Na řadu přišla třetí řadová deska VOL.3:(The Subliminal Verses). Během nahrávání se začala projevovat v té době nevyrovnaná povaha Taylora. Objevovaly se u něj problémy s alkoholem. Vrcholem byla jeho snaha o spáchání sebevraždy. Díky těmto jeho eskapádám, ale nejen jeho, s problémy se potýkali i ostatní členové enigmy, se nahrávání poněkud komplikovalo. V roce 2004 se však navzdory všem těmto událostem podařilo album vydat a opět sklidilo velký úspěch, který jim přinesl ocenění Grammy za skladbu Before I Forget nebo také roli hostů na turné Metallicy, při kterém se představili i českému publiku.

VIDEO: Slipknot - Before I Forget



Záhy po ukončení turné se opět opakovala situace a znovu přišel na řadu počin rodných Stone Sour. Kapela vydala album Come What(ever) May a poprvé se také představila ve Zlíně českému publiku v roli hostů slavnějších kolegů z Alice In Chains. Tvorba zněla mnohem zajímavěji a progresivněji než na debutu a formace tak odstartovala novou etapu své existence. Na novém albu se nacházela spousta písní, které navázaly svou strukturou na skladbu Bother, jež byla tak netypická pro někoho, kdo stál zároveň na pozici zpěváka ve Slipknot. Po úspěšném turné a velmi slušných prodejích se však musí opět uchýlit ke spánku, aby mohl jiný kolos pokračovat ve svém tažení.



Po dlouhé pauze ohlásila devítka návrat na scénu v podobě čtvrtého řadového alba s názvem All Hope Is Gone, které se značně odlišovalo od všeho předchozího, co kdy vydali. Tvorba se stala více melodičtější, než byli fanoušci u maskované enigmy zvyklí. Vokály se staly čistšími, dalo by se říci, že i popovějšími. Tuto změnu nesli někteří příznivci značně nelibě a dávali to za vinu především zpěvákovi. Argumentovali tím, že se snaží do ,,jejich" kapely přenést rukopis ze své domovské formace. Navzdory všem těmto připomínkám se stali nejpopulárnějšími za dobu své existence.

Stone Sour vs. Slipknot

I přes tyto úspěchy se zdálo, že Corey tíhne spíše ke své původní kapele. Stálé častěji byl obviňován z využívání slávy Slipknot pro zviditelnění své domovské kapely z mládí. Neustále mu bylo předhazováno, že pokud by nebyl součastí Slipknot, tak by nikdy nedosáhl takové popularity. Tyto kritické názory ho však neodradily od nahrávání dalšího alba. Třetím počinem v diskografii Stone Sour se stala nahrávka Audio Secrecy, která navázala tam, kde předchozí album skončilo. Tedy ve zvuku hardrocku s příměsí balad, které se staly nedílnou součástí nového zvuku kapely. Po vydání vystřelila jejich hvězda ještě o něco výše a spekulace, zda se Corey Taylor nebude soustředit výhradně na vokály v ní, se začínaly množit. Tyto zákulisní dohady nabraly na intezitě ještě více po smrti baskytaristy Paul Graye. Dával jasně najevo, že kapela nemůže pokračovat bez svého zakládajícího člena. Po roce neustálých dohadů o nejisté budoucnosti se však členové dohodli na uspořádání turné, které mělo být jakýmsi uctěním památky zemřelého kolegy. Nutno podotknout, že se jednalo o velmi emocemi nabitou sérii koncertů po níž se zdá, že Slipknot zůstanou ještě nějaký ten rok na hudebním poli bez výměny na pozici zpěváka. Co se týče situace kolem nahrávání nového alba, tak ta je stále nejasná.



Spisovatel a showman

V současnosti, kdy oba hlavní projekty spí klidným spánkem, se věnuje převážně propagaci své knihy Seven Deadly Sins - Settling The Argument Between Born Bad And Damaged Good, v které popisuje svůj život pomocí přirovnání k sedmi smrtelnýcm hříchům. Ve světě se těší velké popularitě, což dokazují žebříčky prodejnosti. Díky kladnému přijetí se fanoušci dočkají také audio verze, kterou bude předčítat sám autor. Ale ani v této době nezahalí a věnuje se svým hudebním projektům. Jedná se například o sólová vystoupení, při kterých prezentuje písně svých kapel v akustické podobě. Často také pořádá koncerty, na kterých se svými přáteli přehrává hity svých vzorů. Že je Corey Taylor mužem mnoha řemesel dokládá také moderování mnoha akcí při příležitostech předávání hudebních cen, které vždy pojmem po svém, tudíž se diváci nikdy zaručeně nenudí.

Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/publicistika/Corey-Taylor-Zpevak-sedici-na-dvou-zidlich~15~zari~2011/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.