Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní

ostatníChinaski - Prací proti smutku

29.9.2008 | Autor: Petr Korál | sekce: publicistika
Na konci července zemřel při motocyklové nehodě bubeník a jedna z ústředních postav skupiny Chinaski Pavel Grohman. Kapela okamžitě zastavila veškeré aktivity a přemýšlela, kudy – a zda vůbec – dál. Teprve těsně před uzávěrkou tohoto čísla mGuide si ve všem udělala jasno. Představy a plány týkající se nejblízší budoucnosti nastínil zpěvák a kytarista Michal Malátný.

Základní otázka samozřejmě nemůže znít jinak: budou Chinaski pokračovat?
Po tragické události, která nás potkala, jsme si dali měsíční pauzu, aby každý měl čas se s tím nějak vyrovnat. Bylo to těžké, ale už na první schůzce po prázdninách bylo jasné, že všichni chceme pokračovat. Kvůli fanouškům, kvůli Pavlovi a jeho rodině, kvůli sobě samým. Shodli jsme se na tom, že jediné, co nás dostane ze sraček, je práce. A proto 21. října vyrážíme na turné, kde s námi jako speciální host vystoupí bubeník David Koller. Jsme mu velmi vděční za to, že nám pomůže s návratem na pódia. Po ukončení turné budeme pokračovat ve zkoušení s bubeníkem Otou Petřinou.

Je spolupráce s Davidem Kollerem čímsi na způsob splnění dávného snu? Jestli se nepletu, patřil kdysi mezi vzory nebo přinejmenším zdroje inspirace některých členů Chinaski...
Cítíme k Davidovi velký respekt. Skupinu Lucie jsme vždycky obdivovali a je to v naší tvorbě asi i znát. Není náhoda, že náš kytarista Franta Táborský jezdil s Lucií jako kytarový technik a Michal Dvořák produkoval naše poslední dvě alba... Vlastně je to tak trochu splněný sen, ale teď nejde o to „zahrát si s Kollerem“, nýbrž postavit kapelu znovu na nohy a hrát líp než kdy předtím.

Ota Petřina mladší je dosud znám spíše jako hiphopový interpret Marpo. Počítáte s tím, že byste ho v budoucnu mohli využít i jako textaře a rappera?
S Otou počítáme především jako s bubeníkem, ale jeho schopnost psát texty a zpívat nebo rapovat může v budoucnosti naši tvorbu skutečně ovlivnit. Rozhodně je nám sympatická jak Otova hra na bubny, tak jeho odhodlání a zarputilost. V tom jsou si s nebožtíkem Pavlem hodně podobní.

Vyjde vám DVD mapující loňské turné. Jak je tento nosič koncipován?
Live CD + DVD pod názvem Když Chinaski tak naživo vyjde 13. 10. Je to záznam koncertů turné 07 z Prahy a Liberce obohacený o několik bonusových materiálů. Konkrétně jde o záznam části bratislavského koncertu ze společného turné s kapelou Desmod, dokumenty z naší šňůry v USA a ze zákulisí turné 07 a aktuální klip Basama fousama.

Bylo s koncertním záznamem ještě hodně práce, nebo vyžadoval jen minimum dodatečných studiových úprav?
Pro docílení autentičnosti jsme do něj zasahovali minimálně i za cenu toho, že to třeba občas neladí tak, jak by mělo. Je to skutečně záznam živého vystoupení!

Ještě letos se má objevit i album Autopohádky 2. Kdo všechno se na něm kromě Chinaski podílel?
Autopohádky 2 vyjdou v polovině listopadu opět v režii Jana Jiráně, tentokrát s hosty Pavlem Novým a Jaroslavou Kretchmerovou, kteří si zde nejenom zahráli, ale i zazpívali. Dramaturgicky je album pojato stejně jako první díl: tři pohádky z pera Jiřího Marka a osm nových písní.

Příští rok by prý podle Autopohádek měl vzniknout i film...
Ano, to je pravda. Realizace celovečerního animovaného filmu je ale běh na dlouhou trať, přípravy probíhají a všichni věříme ve zdárný konec. V ideálním případě bude premiéra filmu v režii Břetislava Pojara a produkci Michala Podhradského na podzim 2009.

Jak bude repertoárově pojata nadcházející šňůra, v duchu „best of Chinaski“? Mimochodem, je pravda, že jeden z vašich největších hitů, píseň Tabáček, už na koncertech hrát nebudete?
Tabáček nehrajeme od loňského léta. Měli jsme pocit, že lidi už téhle písně mají dost. Možná se jednou na náš playlist vrátí stejně jako Klára, kterou jsme nehráli několik let a teď ji opět dáváme, ovšem ve změněné aranži. Novou verzi Kláry natočenou na koncertě v Bratislavě letos na jaře můžete slyšet a vidět jako bonus na novém DVD.
Playlist podzimního turné vznikne až na základě zkoušek, které nás teprve čekají. Po domluvě s Davidem Kollerem ale budeme hrát spíš tvrdší věci.

Co by měl pro Chinaski přinést rok 2009?
To je zatím ve hvězdách. Budeme se ale soustředit na písničky pro další album, pracovat na zmíněném filmu a počítáme i s další divadelní verzí Autopohádek a s ní spojeným akustickým turné. Plánujeme také čtrnáctidenní klubovou šňůru pro krajany v USA. Ať už příští rok dopadne jak dopadne, určitě se nudit nebudeme a ani nehodláme.

Zajímavosti:

Nový bubeník Chinaski Otakar Petřina vešel do povědomí jako rapper Marpo a na hiphopové scéně si udělal renomé už coby člen těles Charakter Crue, respektive Charakter. Jako sólista vydal v rychlém sledu tři alba: Původ umění (2005), Marpokalypsa (2006) a Rapstar (2007). Jak se dostal k Chinaski? Odpověď je prostší, než by se mohlo zdát: jeho matka Hana Petřinová je manažerkou Chinaski. A že hudební základy v rodině byly víc než silné, o tom svědčí další příbuzenský vztah – Marpův otec, rovněž Ota Petřina, je už od 70. let jedním z nejuznávanějších českých kytaristů. Proslul především jako autor řady písní Václava Neckáře a dlouholetý člen Neckářovy doprovodné formace Bacily.

Psáno pro: časopis mGuide 2008/10

Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/publicistika/Chinaski-Praci-proti-smutku~29~zari~2008/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.