muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

ostatní10 nejlepších punkových desek podle Fanánka

2.7.2008 | Autor: Ivan Ivanov | sekce: publicistika

Lou Fanánek Hagen

Lou Fanánek Hagen

foto: Tereza Pohunková

Slovo hyperaktivní padne k Lou Fanánkovi Hagenovi jako ulité. Je až s podivem, že vedle své muzikálové textařské činností a neustalého koncertování se skupinou Tři sestry, která letos slaví 23. výročí nepřetržité existence, si najde čas i na sólové desky. Před pár týdny vyšlo Fanánkovo nové album Jevany, pojmenované podle místa jeho bydliště. A jeho poslech vám prozradí, že punk není jediná hudba, která s Fanánkem má co do činění. Nicméně okomentovat jiné než punkové desky jsem Fanánkovi nabídnout nemohl.

Pamatuješ si na svoje první setkání s punkem?
První setkání s punkem byl poslech The Clash. Měl jsem to natočený na kazetě a nevěděl jsem název skupiny. Šlo o album London Calling, dostalo se ke mně od našeho kamaráda Honzy Svěráka, který taky bydlel na Spořilově. Předtím jsem poslouchal Pink Floyd a říkal jsem, že tohle je úplně jiná muzika, že je to naprosto jednoduchý a že tudy cesta nevede. Asi měsíc jsem to poslouchal neznaje názvu a pak jsem se dopídil... Od The Clash se to začalo pomalu rozmotávat směrem k Sex Pistols, ale i k věcem, které nejsou vyloženě punk. Někdo, kdo škatulkuje úplně do detailů, by řekl, že to částečně byla nová vlna.

Jaký je tvůj názor na tzv. neopunk?
Tak já toho moc nového neposlouchám, vlastně ani starého…spíš vzpomínám na staré časy, když někde zaslechnu něco z mých oblíbených, ale v zásadě je mi to samozřejmě bližší než mnohé jiné hudební odrůdy

Sleduješ současnou českou punkovou scénu?
Opět platí, že nesleduji, nemám na to čas ani kapacitu, protože průběžně stále něco vytvářím

Co ještě krom punku rád posloucháš a co tě v současné muzice baví a zajímá?
Točíme se stále dokola – neposlouchám skoro nic, s výjimkou mých oblíbených kapel, když vydají něco nového anebo v případě Wohnoutů Pedro se vrací a Záviše první tři CD,…co mě baví? Dělat nové písničky a experimentovat


10 nejlepších punkových desek podle Fanánka:

SEX PISTOLS

SEX PISTOLS

SEX PISTOLS – The Great Rock’n’Roll Swindle (1979)
První deska Sex Pistols je opravdu zásadní. Mám hodně rád Never Mind The Bollocks, ale pro svoji barvitost i vzhledem k tomu, že existoval také krásný film, bych o trochu výš posadil The Great Rock’n’Roll Swindle, což je pro mě naprosto dokonalá věc. Nicméně když slyším jakékoliv Pistole, uvědomuju si, jaká je to paráda. Vracím se k tomu tak nějak nárazově párkrát do roka v autě, protože tam je nejvíc času na poslouchaní hudby.


THE CLASH

THE CLASH

THE CLASH – London Calling (1979)
Co se týče The Clash, podle mě jejich nejucelenější a nejbarvitější album je London Calling. Opravdu velmi pestré album. Ty dvě desky předtím byly takové řezanice, zatímco tady už si začali hrát se zvukama a barvičkama, a to je moc fajn. Připomínám krásnou verzi písně London Calling, kterou hrála skupina Ultra Punk. Zpívali to česko-anglicky a název byl Landn Kolí.


WIRE

WIRE

WIRE – Pink Flag (1977)
Od Wire mám jednu desku, vydali toho málo a myslím si, že neměli dlouhého trvání. Jejich první album je z roku 1977, což je památný rok punku. Na desce je 21 písniček a jsou poměrně krátké, možná ještě kratší, než jaké mají Tři Sestry. My jich míváme tak 18 až 19 na jedné desce... Přímočarý styl a naprosto výborná věc. Já jsem se s nimi setkal, když mi bylo šestnáct let a hrál jsem jako bubeník ve skupině Kuželky. Většina repertoáru byla právě od Wire.


TOY DOLLS

TOY DOLLS

TOY DOLLS - Dig That Groove Baby (1983)
Dig That Groove Baby je myslím první deskou Toy Dolls. Ti mě uchvátili někdy koncem 80. let. Je to velice hravý, komický, triviální a dadaistický přístup k muzice. K tomu netradiční image a divoký zpěv kytaristy Olgy. Ten mě baví hodně. I když je to album z pozdější punkové doby, nesmí v tom výběru chybět.


MACC LADS

MACC LADS

MACC LADS - Beer Sex Chips & Gravy (1994)

Macc Lads je skotská kapela a je to spíš takový bigbít. Jsou nám hodně podobný, protože taky hodně pijou. Viděl jsem jejich videa, kde se točí neustále všechno kolem piva, holek a hraní na kytary. To mám hodně rád. Dokonce máme od nich dvě písničky, jednu na albu Hagen Baden a druhou se Sestrama. Ty jsou výborný.


THE B-52’s

THE B-52’s

THE B-52’s - The B-52´s (1979)
B-52’s nejsou tak úplně punk, ale jsou výborný svojí originalitou. Je to partička, která dělala písničky a dá se spíš řadit k nové vlně. Používají synťáky a poměrně málo kytar, vše je jednoduché, ale mají bezvadné nápady. Později se stali víceméně taneční skupinou v dobrém slova smyslu. Myslím, že je tam taky velký nadhled - ty jejich kostýmy, holky s nadělanejma hlavama jako z 50. let... Mimochodem jejich zpěvačka Kate Pierson nazpívala s Iggy Popem Candy, písničku, kterou my máme jako Vendu.


VISACÍ ZÁMEK

VISACÍ ZÁMEK

VISACÍ ZÁMEK – Žofín (1984)
Za všechny řeknu jednu českou kapelu, a to je Visací zámek. Dodnes si pamatuju, jak koloval záznam koncertu ze Žofína z roku 1984, který byl pojat jako komponovaný pořad. Sjížděli jsme to z kazet a to bylo pro mě takový markantní. Samozřejmě už předtím tu byly kapely jako Letadlo nebo Jasná Páka, ale otcové českého punku, to je pro mě jednoznačně Visací zámek.


SHAM 69

SHAM 69

SHAM 69 - Live And Loud (1987)
Sham 69 jsou naše oblíbenci. Od těch máme taky dvě písničky v repertoáru, je to zábavná parta . Obzvlášť se nám líbí tato jejich deska, kterou jsme měli na prvním turné v roce 1987. Mezi písničkami se žvaní a volně to plyne, nejsou tam pauzy ticha. Je to strašně příjemný. Působí to jako večírek, kde se do toho hraje a mám pocit, že to bylo taky mírně komponované, i když moje angličtina na to bohužel nestačí.


NINA HAGEN

NINA HAGEN

NINA HAGEN – Nina Hagen Band (1979)
Největší šok a překvapení pro mě bylo album Nina Hagen Band, je to pěkně zahraný bigbít. I ten přístup k hudbě, ať už Niny, nebo její doprovodné skupiny,t je takový víc pankáčský než některý party, co jsem zmiňoval. K tomu bezvadný hlas Niny, která si sama píše většinu textů. Je to paní číslo 1. Fakt výborný.


DEVO

DEVO

DEVO - Q: Are We Not Men? A: We Are Devo! (1978)
Devo je též partička, která se řádí spíš do nové vlny. Tenkrát nás děsně překvapili. Vyšli oblečení v igelitech, měli na hlavách takové květináče a byli stylizovaní do humanoidů a robotů. Je to pro mě muzika dodnes naprosto čerstvá a živá. Právě česká kapela Letadlo se inspirovala jejich tvorbou. Také měli z igelitu spíchnuté oděvy a hráli i převzaté písně od Devo.

Psáno pro: časopis mGuide 2008/06

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/publicistika/10-nejlepsich-punkovych-desek-podle-Fananka~02~cervenec~2008/

Komentáře

celkový počet: 1

iceing  ?

     
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.