Zlo, zvyky a zpěv I - nový zpěvový workshop

Zlo, zvyky a zpěv I - nový zpěvový workshop
Zlo, zvyky a zpěv I - nový zpěvový workshop

Vítám vás při čtení seriálu a pokusím se vás nenásilnou formou zasvětit do tajů přirozeného a bezbolestného zpívání.

V prvé řadě bych chtěla upozornit, že přečtením jakkoli chytré publikace se ještě nikdo zpívat nenaučil. To, co budete v následujících řádcích číst, berte, prosím, jen jako pomůcku pro lepší orientaci. Zpěvový aparát každého z nás je totiž jedinečná soustava orgánů v jedinečném těle. Proto co platí pro jednoho, nemusí fungovat u druhého. Musím také předeslat, že některé hlasové vady a nešvary jsou pro danou osobnost tak specifické a výjimečné, že snaha odnaučit je může hraničit i se ztrátou osobnosti a bazírovat na jejich nápravě je prostě blbost. Proto buďte vždy sami sebou, nenechte se našroubovat do šablon, které vám nevyhovují, a vyberte si jen to, co cítíte, že vaši osobnost podtrhne a pomůže v jejím dalším růstu.

 

Proč to nejde

Mnohý špatný návyk, ať už dechový nebo pěvecký, který se projevuje určitým způsobem, může způsobovat další chyby a nedostatky, které zdánlivě s původní chybou nesouvisí. Při zpívání se dá říct, že všechno souvisí se vším, a někdy lze velmi těžko nedostatky od sebe oddělit. Například nesprávně vedený výdech může způsobit stažení (až křeč) krku, ale tenze v oblasti krku a hrtanu může být způsobena i jinými faktory.Třeba zvednutím ramen nebo nadměrným stažením bránice či břicha0¦ Ale o tom až později. Většina špatných návyků (zlozvyků) se děje podvědomě, aniž by si zpěvák či zpěvačka uvědomili, co a proč způsobuje, že to, jak se říká, "prostě není ono". Některé chyby způsobuje pouhá psychika! Například přemíra snahy a soustředění nebo tréma může zcela zablokovat celé tělo a zhoršit průchodnost tónu. Mnozí zpěváci a zpěvačky mívají také podvědomý strach z určitých tónů (převážně z vysokých) a už dopředu si říkají "to nezazpívám". Bohužel to tak i většinou dopadne. Podvědomě zablokují krk, a pak prostě tón nezazní nebo je křečovitě protlačen přes sevřený krk a nezní podle našich představ. Je tedy velmi důležité se před pěveckým výkonem uvolnit.

 

Jste při zpěvu uvolnění?

Jednou z chyb při zpěvu bývá neuvolněné tělo. Zpěvový aparát je totiž tvořen nejen samotnými hlasivkami, ale také dutinami, svalstvem v horní části těla a pohyblivými orgány (jazyk, měkké patro0¦). Kvalitu zpěvu pak může ovlivňovat jejich vzájemná součinnost a pocity, které při hlasovém projevu vnímáme. Určitě se nikomu nebude zpívat dobře, když bude pociťovat svalové napětí, strnulost, nebo dokonce křeč, zabraňující volnému pohybu.

 

Jak na to? Uvolněte tělo i mysl

Cvičení 1

Postavte se rovně s mírně rozkročenýma nohama, zakružte hlavou, uvolněte krční páteř a svalstvo. Potom postupně uvolňujte ramena, ruce, záda a celý trup mírným kroužením a úklony do stran i dozadu a dopředu. Zvedněte ruce a lehce se protahujte směrem vzhůru, jako byste se příjemně protahovali. Žádný pohyb by neměl bolet ani by neměl být nepříjemný.

Jak jsem už naznačila v úvodu, je pro kvalitní zpěv důležité mít uvolněnou také mysl. Při výuce zpěvu i při samotném zpívání se používají i tzv. autosugestivní pocity (například pocit rezonance v čelních dutinách, tóny opřené o hrudní kost nebo třeba rozšířené hrdlo). Protože při zpěvu používáme orgány a svaly, které si při běžném životě ani neuvědomujeme, natož abychom je vědomě ovládali, je třeba tzv. "navázat kontakt" neboli uvědomit si, kde která část pěveckého aparátu je.

 

Cvičení 2

Sedněte si do pohodlné vzpřímené pozice, nejlépe do tureckého sedu nebo na paty (je možné cvičit i ve stoje), a zavřete oči. Několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte. Sledujte při tom, co se s tělem děje a kudy vzduch proudí. Potom zklidněte dech a postupně si uvědomujte, kde máte břišní stěnu, bránici, plíce, hrudník, ramena, krk, šíji, čelo0¦ Můžete si pomoci doteky rukou. Sledujte opět dýchání a celou cestu dechu vaším tělem. Střídejte intenzitu nádechů a výdechů (dlouze, krátce, mělce, hluboce, rychle, pomalu0¦). Snažte se mít rovná záda, šíji a uvolněné krční svaly. Nic nepřehánějte, buďte v naprosté pohodě a uvolnění.

Těmito uvolňovacími cviky jsme se postupně přesunuli k dýchání. Budu se na vás těšit zase za měsíc u dalšího dílu, ve kterém se budeme zabývat nácvikem správného dýchání.

Psáno pro časopis Muzikus