muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

žádnýZáklady z hudební nauky v otázkách a odpovědích - Zvuk a tón (2. část)

31.5.2004 | Autor: Vítězslav Štefl | sekce: pro muzikanty - workshopy

Zvuk a tón
Minule jsme se bavili o tónech. Co to je, co mi vlastně tvoří tón? Jaké jsou jeho vlastnosti?
Tón určují čtyři základní vlastnosti: výška, délka, síla a barva. Obecně je výška určována počtem kmitů znějícího tělesa, délka je závislá na době trvání kmitu, síla tónu je podmíněna šířkou kmitu, někdy říkáme amplitudou, a konečně barva je závislá na tvaru a kvalitě materiálu, způsobu přenosu a uchování chvění, vlastní tvorbě tónu a v neposlední řadě na počtu alikvót.
Tak moment, raději popořadě. Nejdříve ty vlastnosti nějak zlidštit na příkladech, a potom ty alikvóty, co to prostě je.
Dobře. Výška tónu, to jsou vlastně tóny vysoké a hluboké, stačí porovnat rozdíl tónů na tvé kytaře. Je přece rozdíl mezi hlubokou E strunou a vysokou e strunou, ne? V notách je výška tónů vyjádřena určitým místem noty v notové osnově, na tabulatuře je dána číslem, uvádějícím polohu hraného tónu a umístění na té které struně.
Délka
tónu nám uvádí, jak dlouho určitý tón zní. Porovnej třeba dlouze znějící tóny Davida Gilmoura z Pink Floyd v některých z jeho "kosmických" sól či části některých úvodních riffů Tonyho Iommiho (např. War Pigs, sudé takty v Symptom of the Universe včetně dohry úvodu) a oblíbené extrémní staccato Johna McLaughlina či součásti ultrarychlých sjezdů a tappingu Yngwieho Malmsteena.
Síla
. To je vlastně dynamika, hlasitost - a tím pádem i způsob přednesu. Tóny můžeme zesilovat, ubírat na hlasitosti, skladba může jít do fade-outu (úplného ztišení) či naopak vyrůst z úplného ztišení a tak. Zajímavé je také ztišit jenom jeden nástroj (ostatní zní pořád), a potom ho zpátky najet. Čítankovým příkladem je kytara v závěrečných vokálech v Lady in Black legendárních Uriah Heep.
Nejširší tématikou je barva tónu. Patří sem v podstatě i kvalita vyznění tónu. Sám víš, že je zde mnoho proměnných. Vedle kvalit nástrojů, přídavných sad efektů, aparatur, snímacích a ozvučovacích zařízení, vlastních prostor, kde se hraje a tak, je to zejména muzikant sám, který má lví podíl na kvalitě tónu.
A ty alikvóty?
Jednoduše řečeno, každý tón je složen z dalších podtónů, jež jsou k základnímu tónu vždy v daných vyšších intervalových poměrech (oktáva, kvinta...) a tvoří tak vlastní barvu tónu.
Slyšel jsem také výraz absolutní a relativní výška tónu?
Absolutní výška tónu je matematicky dána počtem kmitů za jednu vteřinu. Komorní jednočárkované "a" má frekvenci 440 Hz. Relativní výška je pak vzájemný poměr výšky dvou tónů.

Psáno pro: časopis Muzikus 2004/04

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-workshopy/Zaklady-z-hudebni-nauky-v-otazkach-a-odpovedich-Zvuk-a-ton-2-cast~31~kveten~2004/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.