muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

hardwareSeri(ál)ová MIDI komunikace XX - Zvuky v XG

2.9.2010 | Autor: Martin Jirsák | sekce: pro muzikanty - workshopy

Seri(ál)ová MIDI komunikace XX - Zvuky v XG

Seri(ál)ová MIDI komunikace XX - Zvuky v XG

Zvuky jsou ve standardu XG rozděleny do tzv. bank. Přesto je snaha o kompatibilitu se základním standardem GM. Se standardem GS není kompatibilita nutná.

V praxi to vypadá tak, že první (respektive nultý) bank je naprosto shodný se 128 zvuky používanými v GM standardu. Pokud tedy nejsou vyslané žádné informace o změně banky, bude nástroj přehrávat tyto základní zvuky, jimiž také bude nástroj hrát v případě přehrávání GM skladby. V dalších bankách jsou zvukové varianty základního zvuku v bance.. To znamená, že například k prvnímu zvuku (Grand Piano) jsou až 4 různé zvukové varianty. Jedná se například o Soft Grand Piano, Hard Grand Piano nebo třeba o konkrétní modely koncertních křídel - např. Steinway D, Yamaha C7 aj.

Počet jednotlivých variant a jejich konkrétní podoba se může lišit nástroj od nástroje. Je pravda, že XG standard je v této oblasti poněkud „uvolněný“ a zvukové varianty nenařizuje přesně. Nevýhodou pochopitelně v takovém případě je, že standard přestává být standardem v pravém slova smyslu, protože některé věci nenařizuje. Nicméně je alespoň jistota, že když nastavíme číslo zvuku (Program Change) na některý zvuk (třeba koncertní křídlo), bude podobný zvuk i v některé z dalších bank. Pokud XG nástroj nemá danou banku žádným zvukem obsazený, bude přehráván zvuk z první (respektive nulté) banky.

Banky jsou voleny pomocí dvojice kontinuálních MIDI kontrolérů, a sice kontroléry 000 (Bank MSB - Most Significant Byte - bajt s nejvyšším významem) a 032 (Bank LSB - Last Significant Byte - bajt s nejnižším významem). Podle normy by měly být vyslané vždy oba dva MIDI kontroléry po sobě, a to i v případě, že jeden z nich (obvykle LSB) nastavuje hodnotu 000. Důvodem je bezpečnost, tedy to, aby banka byla vždy nastavena opravdu kompletně. Pokud v nástroji zůstane z předešlé skladby nastavená jiná hodnota banky (ať MSB nebo LSB), může být přehráván jiný zvuk, než jaký by měl být. To se stane v případě, že MIDI kontroléry nejsou na konci předešlé skladby nebo na začátku aktuálně přehrávané skladby vyresetovány. Jistotou opět je resetovat XG jak na začátku, tak na konci skladby. Zdaleka ne všichni programátoři XG skladeb to ale dělají. Proto je nejjistější vysílat vždy jak MSB, tak LSB banky. Na pořadí nezáleží.

Obvykle se hodnota LSB nastavuje na 000 a mění se pouze hodnota MSB. Z toho důvodu jsem v odstavci nahoře apeloval na používání obou kontrolérů, protože na LSB se obvykle zapomíná. Dosud byly použity následující banky (MSB): 0; 1; 3; 6; 8; 12; 14; 16 až 20; 24 až 28; 32 až 43; 64 až 73 a 96 až 101. Speciálním bankou je MSB číslo 064. Tato banka obsahuje speciální zvukové (nebo spíše ruchové) efekty v jednotlivých programech zvuků, a to po celé klaviatuře. Například při volbě zvuku 1, banky MSB 64 a LSB 0 bude po celé klaviatuře slyšet zvuk Guitar Cutting Noise. Ve stejném banku v programu 2 je Guitar Cutting Noise 2, na programu 35 je Stream, 65 je Telephone Dial Tone atd. Stejné zvukové efekty je možné slyšet i v jedné zvukové sadě, kde jsou tyto zvuky různě rozmístěné po klaviatuře a přehrává se vždy jen základní vzorek na jedné klávese. Tato sada zvukových efektů je součástí bicích sad a vyvolá se pomocí MSB 126, LSB 0 a programu číslo 1 nebo 2. Zvuky jsou v této sadě jsou za sebou seřazeny stejně jako v jednotlivých samostatných programech v bance 64. Bohužel ale číslo klávesy neodpovídá číslu banky.

Sady bicích zvuků je v XG režimu možné nastavovat na libovolný MIDI kanál (nikoliv pouze na desátý, jak je tomu u GM), ale i na libovolný počet kanálů. Takže je možné nastavit až 16 sad bicích pro všech 16 MIDI kanálů a tak kombinovat zvuky z různých sad bicích podle libosti. Norma definuje 9 sad bicích. Ty se volí pomocí banky MSB 127 a LSB 0. Číslo programu pak volí konkrétní sadu bicích: 1 - standardní sada; 2 - standardní sada 2; 9 - sada v místnosti; 17 - rocková sada; 25 - elektro sada; 29 - hip-hop sada; 41 - sada hraná metličkami atd.

NEZAPOMEŇTE:
Volba zvukové banky se vždy provádí dvěma MIDI kontroléry: 000 (volba banky MSB) a 032 (volba banky LSB).

Psáno pro: časopis Muzikus 2009/10

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-workshopy/Serialova-MIDI-komunikace-XX-Zvuky-v-XG~02~zari~2010/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.