muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

klávesyRockové klávesy - MIDI Mapping 101

01.11. | Autoři: Brian Charette, Jezz. | sekce: pro muzikanty - workshopy

Rockové klávesy - MIDI Mapping 101


Greetings, readers, and welcome to another installment of Rock Keyboards. This week we are going to talk a little about mapping on a MIDI keyboard to get some cool options for drum and sample sounds. Sometimes in your setup, it's cool to have one keyboard that is just set up to trigger samples and drum hits. With clever MIDI mapping, you can usually get a big variety of sounds by assigning one sound to every key or a small range of keys. let's talk about a few common usages of this technique.

How to assign sounds with MIDI mapping
Every keyboard and digital audio workstation (DAW) have a slightly different method of MIDI mapping, so you will have to read up a little about mapping sounds for your own rig. In general, you select a range of keyboard notes for your samples to rest on. Some keyboards and DAWs will pitch correct these for you, and some instruments, especially older keyboard samplers, will need this to be done manually. Let's say you have a 5
Pouze ukázka, celý článek si můžete přečíst v časopise Muzikus 2020/11 nebo v jeho elektronickém vydání.

Psáno pro: časopis Muzikus 2020/11

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-workshopy/Rockove-klavesy-MIDI-Mapping-101~01~listopad~2020/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.