Nebojte se funkcí v DAW - Značky

Stejně jako v ostatních současných aplikacích obecně, i v DAW máme možnost označit si určité místo: „tohle je sloka“ nebo „tohle místo chceme ještě přepracovat“. Vzhledem k tomu, že v DAW pracujeme s událostmi v čase, na časové ose, potřebujeme mít nějakou možnost tvorby značek v čase. A to také máme. Obvykle ve svém DAW najdeme něco jako Marker Track, tedy stopu značek.

Nebojte se funkcí v DAW - Značky
Nebojte se funkcí v DAW - Značky

Ke každé značce samozřejmě můžeme přidat komentář, aby se nejednalo o nějakou abstraktní značku, napíšeme si tedy poznámku, proč jsme si v čase označili právě toto místo. Komentář samozřejmě může být libovolně dlouhý. Ale obvykle bývá praktické s délkou poněkud šetřit, abychom důvod značky dokázali rozpoznat na první pohled.

 

Jednotlivé značky mohou mít svou vlastní barvu. Není od věci zavést si pro barvy nějaká jasná obecná pravidla, která budou platit ve všech projektech. Vzhledem k tomu, že stopa značek je globální stopa, nejedná se o lokální anotaci k nějaké konkrétní stopě Audio/MIDI/Instrument (ačkoliv čas od času se na veřejných uživatelských fórech různých DAW objeví žádost o nějakou takovou lokální anotaci ve stopě; a není to úplně od věci), můžeme si například nastavit pravidlo, že barva značky bude shodná s barvou stopy, ke které se značka vztahuje. A bude mít nějakou

Nebojte se funkcí v DAW - Značky
Nebojte se funkcí v DAW - Značky

jinou (nepoužívanou) barvu (třeba bílou nebo černou), pokud se bude jednat o značku globální, nevztahující se k nějaké konkrétní stopě. Nebo si můžeme nastavit různá barevná označení pro různé akce, resp. důvody dané značky. Jedna barva pro dočištění střihu, jiná barva pro místo, kde chceme příště pokračovat. Nněkterá DAW ukládají spolu s projektem i pozici kurzoru - „přehrávací hlavy“ - takže jako značka, kde chceme pokračovat, se pak často používá právě kurzor, ale jiná DAW tuto pozici neukládají a jedná se o globální hodnotu DAW jako takového. Každé z těchto řešení má svá pro i proti. Další barvu si můžeme definovat pro místo, kde budeme chtít nějakou stopu přetočit (ačkoliv to už se zase jedná spíše o informaci týkající se nějaké konkrétní stopy).

Nebojte se funkcí v DAW - Značky
Nebojte se funkcí v DAW - Značky

Podobné „kódy“ si můžeme definovat i pro samotný komentář značky. Tedy například pokud má být značka sloučena s nějakou stopou, může daný komentář začínat číslem dané stopy. To se ale nakonec může ukázat jako nevhodné řešení, pokud následně do projektu nějaké další stopy (nebo i kanály) přidáváme nebo měníme jejich pořadí. Toto řešení se hodí spíše pro skladatele, kteří mají připravené své obrovské prázdné šablony projektů, se kterými následně pracují - takto obvykle pracují například skladatelé filmové hudby, jejichž projekty mívají obvykle mezi 1000 a 2000 stop.

Nebojte se funkcí v DAW - Značky
Nebojte se funkcí v DAW - Značky

Kromě toho, že si v projektu můžeme označit jedno konkrétní místo, nabízejí některá DAW tzv. cyklické značky. Ty neoznačují jedno místo, ale oblast v čase. Jedna značka má tedy svůj začátek a také konec. Tato dvě místa jsou spojena trámcem. Tak si můžeme označovat například časové úseky jako jsou: předehra, sloka 1, bridge, refrén, sloka 2 atd.

Značky samozřejmě pomohou v rychlé orientaci v projektu, ale také k rychlému pohybu v projektu. Velmi rychle můžeme skočit na předchozí/další značku nebo na značku s konkrétním číslem. Pro značky 1-9 existují specifické klávesové zkratky (čísla na numerické klávesnici), pro ostatní značky existuje klávesová zkratka Marker X a následně napíšeme číslu značky. Kromě toho můžeme třeba i rychle nazoomovat na místo cyklické značky.

Nebojte se funkcí v DAW - Značky
Nebojte se funkcí v DAW - Značky

V Cubase máme možnost otevření samostatného okna se seznamem všech značek. To je velmi praktické nejen pro rychlý přehled, ale také pro podrobnou editaci značek, především popisků.

Abychom trošku navázali na předchozí díly seriálu, připomenu, že během exportu (Export > Audio Mixdown) jsem zmínil, že je možné najednou exportovat oblasti označené právě cyklickými značkami. Rychle tedy můžeme vyexportovat jako samostatné soubory právě označené úseky: předehru, sloku 1, bridge, refrén, sloku 2 atd.

Psáno pro časopis Muzikus