Nebojte se funkcí v DAW - Uložení nastavení mixu

Nebojte se funkcí v DAW - Uložení nastavení mixu
Nebojte se funkcí v DAW - Uložení nastavení mixu

Známe to asi všichni. Mícháme, mícháme a určitá verze mixáže nám už přijde docela dobrá. Víme, že na ní ještě budeme chtít pracovat, ale tuhle verzi bychom si chtěli uložit, abychom se k ní případně mohli vrátit. A nebo jiný scénář: Prostě potřebujeme vytvořit několik různých variant mixů; jednu pro klip, jinou na CD, další do rádia. Dosud jsme to řešili tak, že jsme si ukládali samostatné projekty. Nejen že se nám pak na disku kupily soubory ve formátu*.cpr, ale mohl v tom po čase být i trochu zmatek (zejména při nedůsledném a nejednotném značení). Navíc pokud jsme chtěli v projektu něco změnit, museli jsme změnu provést v těchto několika projektech. A to bylo jednak časově náročné a jednak mohlo docházet ke zbytečným chybám. Dnes na to v Cubase máme MixConsole Snapshots.

Jak to funguje? Jakmile jsme ve fázi, kdy si chceme nastavení mixu uložit, klikneme na ikonu fotoaparátu (žádný moderní já-Phone bez rámečku, pěkně profesionální zrcadlovka, Cubase je přece nástroj pro profesionály). V záložce Snapshots MixConsole se objeví první položka s názvem Snapshot 1. Vedle ní vidíme čas, kdy byl vytvořen. Jakmile na název dvakrát klikneme, můžeme jej přejmenovat podle vlastní potřeby (třeba: Rádio, CD, Kreativní verze atd.). V dolní části záložky Snapshots je navíc pole Snapshot Notes, kam si můžeme napsat vlastní poznámky.

To celé funguje skvěle, ale jediný snapshot ještě žádné terno není. Nyní tedy můžeme nastavení mixu změnit. A pak uložit další. Anebo aktualizovat již vytvořený snapshot. A to buď kliknutím na ikony šipky vedle již zmíněného fotoaparátu, nebo pomocí menu, které se zobrazí po kliknutí pravým tlačítkem myši. Následně stačí jen vybrat položku Update Selected Snapshot: Název snapshotu. Samozřejmě ze stejného místa můžeme již vytvořené snapshoty také smazat.

Nebojte se funkcí v DAW - Uložení nastavení mixu
Nebojte se funkcí v DAW - Uložení nastavení mixu

Jakmile máme vícero snapshotů vytvořených, samozřejmě nás bude zajímat, jak vyvolat ten který snapshot. Opět můžeme použít již zmíněné menu šipky a kliknutí na Recal: Název snapshotu. Ještě jednodušší je kliknout přímo na šipku vedle času, kdy byl snapshot vytvořen.

Cubase nás upozorní, že aplikováním daného snapshotu bude smazána automatizace efektů Insert. Opravdu si přejeme pokračovat? Na výběr máme Cancel nebo OK. Nicméně jak je vidno, Cubase nás nenechá na pochybách ani v nepředvídatelné situaci. Koho tedy zajímalo, co se stane s automatizacemi parametrů plug-inů, které v daném snapshotu nejsou, má už jasno. O automatizaci bohužel přijdeme.

Nebojte se funkcí v DAW - Uložení nastavení mixu
Nebojte se funkcí v DAW - Uložení nastavení mixu

Nojo, ale co když chceme obnovit pouze některou část mixu, a ne úplně všechny parametry? I na to se myslelo. Opět po kliknutí na ikonu šipky vedle fotoaparátu (mimochodem, pojmenováno MixConsole Snapshots Functions, tedy Funkce snapshotů MixConsole) můžeme vybrat poslední položku z menu, kterou je MixConsole Snapshot Recall Settings. V zobrazeném okně pak můžeme aktivovat nebo deaktivovat, které části MixConsole se mají při zavolání snapshotu skutečně načíst. Na výběr máme ze sekcí Pre, Inserts (efekty), EQ, Channel Strip, Sends, Pan a Volume. Díky tomu můžeme také jednoduše vytvářet i nové varianty mixu. Například jsme do jedné stopy v mixu přidali nový efekt, který se nám vyloženě líbí a chceme jej použít i v ostatních verzích mixu. Není to vůbec problém a můžeme jednoduše načíst pouze efekty Insert do každého snapshotu mixu.

Nebojte se funkcí v DAW - Uložení nastavení mixu
Nebojte se funkcí v DAW - Uložení nastavení mixu

Jen pro jistotu opakuji, že se skutečně jedná o nastavení načítání. Tedy ukládané jsou vždy všechny části MixConsole. Žádný strach.

Další zajímavou možností je Selected Channel Only. Tedy v případě aktivování této položky se do stávajícího nastavení mixu načte z daného snapshotu pouze nastavení pro aktuálně vybraný kanál. Všechny ostatní kanály zůstanou tak, jak jsme je v daném mixu dosud měli nastaveny.

A samozřejmě můžeme nastavit i různé kombinace všeho výše uvedeného. Tedy například z daného snapshotu můžeme do aktuálního mixu načíst pouze Inserts a Volume, a to pouze na aktuálně vybraný kanál. Podle mne máme dostatek možností, abychom mohli kreativně pracovat a zároveň si ukládat průběžný stav nebo různé verze našeho mixu.

Nebojte se funkcí v DAW - Uložení nastavení mixu
Nebojte se funkcí v DAW - Uložení nastavení mixu

Je asi dobré dodat, že zejména při velké změně nastavení mixu je potřeba počítat s tím, že se celé nastavení nějakou dobu může načítat. Zejména v případě, kdy se načítá hodně plug-inů. Tato funkce tedy není myšlena pro A/B porovnání dvou různých nastavení mixů, zatímco projekt přehráváme. Ano, lze během přehrávání volat různé snapshoty mixu, ale během přepínání prostě uslyšíme různé lupání a praskání. Nejedná se o nějaký morphing nebo okamžité přepnutí.

Mimochodem, osobně trošku postrádám nějakou indikaci, který snapshot byl naposledy zavolaný, a případně, zda byl změněný. Třeba podobným způsobem, jako funguje indikace u Workspaces.

Psáno pro časopis Muzikus